Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Leczenie w mikroraku tarczycy


Gość Anna L.

Rekomendowane odpowiedzi

W czerwcu br. usunięto mi tarczycę z powodu mikroraka brodawkowatego tarczycy wraz z węzłami chłonnymi szyjnymi środkowymi, w których histopatologicznie nie stwierdzono komórek nowotworowych. W sierpniu scyntygrafia wykazała 6,6% wychwyt komórek tarczycowych zlokalizowanych przy rękojeści mostka, jednakże z uwagi na wszelkie kryteria mikroraka odstapiono od leczenia uzupełniajacego radiojodem. W listopadzie wykonałam badania kontrolne, w tym TSH, którego wartość uległa pożądanej supresji, ale wartość tyreoglobuliny ustalono na 17,60 ng/ml przy normie do 55 ng/ml u osób mających tarczycę. Dodam, ze podczas kontrolnego badania usg szyi w październiku nie stwierdzono gromadzenia się komórek tarczycowych w loży tarczycy, jednakże pozostawiono do obserwacji jeden z węzłów chłonnych po lewej stronie (różnicowanie z przytarczycą) i wykonaniu ponownego badania w styczniu. Pozostałe wyniki, w tym poziom białka CRP są prawidłowe. Czy tak wysoka wartość Tg to wynik pozostałej tkanki tarczycowej zlokalizowanej podczas scyntygrafii? Czy mam powody do niepokoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

W zasadzie jeśli był to mikrorak to raczej nie będzie drugiej operacji w celu usunięcia pozostałej części tarczycy, która wydziela Tg. Myślę, że narazie nie ma powodów do niepokoju. Pozostała częśc tarczycy próbuje zrekompensować i zaspokoić potrzeby organizmu. Proszę skonsultować się jeszcze z endokrynologiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jeśli nie miałaby Pani w ogóle komórek tarczycy lub nowotworowych (doszczętne wycięcie tarczycy wraz z nowotworem) wartość tyreoglobulina powinna być bliska zeru. Wartość 17,6 ng/ml to dość duża wartość. Warto ten wynik skonsultować z onkologiem. Może słuszne byłoby wprowadzenie terapii radiojodem. O tym jednak musi zadecydować onkolog. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość anna 2009 03 11.

W lipcu ubieglego roku przeszlam dwie operacje tarczycy, po pierwszej stwierdzono u mnie mikro rak .w pazdzierniku otrzymalam wGliwickim instucie jod 131.poczadkowo bralam Eltroxin 100, obecnie biore,125 i150 .przsytylam 12 kg.Ciagle czuje sie zmenczona,ciezko mi wykonywac niekture prace domowe.Niewiem czy wolno mi dzwigac.obecnie przebywam na zasilku rechabilitacyjnym.Przed operaca pracowalam w sklepie sieci Biedronka, niestety tam trzeba dzwigac.ponadto przeszla 4 inne zabiegi operacyjne,zpowodu kamicy nerkowej i wodonercza 3 razy,i 1 guzka piuersi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zakręcona

we wrześniu operowano mi tarczycę i usunięto całkowicie lewy i częściowo prawy płat!po badaniach histopatologicznych okazało się że to tzw mikrorak! jedni specjaliści mówią operować ponownie bo zostały węzły a inni że nie....to mikrorak brodawkowaty ale o charakterze pęcherzykowatego! naciekał na torebkę ale jej nie przekroczył poza tym były zatory rakowe w naczyniach limfatycznych!!!! mam mętlik ! czy ktoś potrafi mi odpowiedzieć co zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×