Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podrażnienie czy zapalenie trzustki?


Gość Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od około 3 tygodni boli mnie z lewej strony w nadbrzuszu. Jestem prawie pewien że jest to trzustka. Ból pojawił się pewnego dnia bez większej przyczyny i trzymał mnie tak dobry tydzień. Nic sobie z niego nie robiłem, aż do czasu gdy zjadłem lody truskawkowe i w nocy zaczęło mnie boleć mocniej. Następnego dnia zacząłem szukać co to może być, jak to leczyć i w efekcie zdiagnozowałem u siebie zapalenie trzustki. Co prawda z objawów miałem tylko ból z lewej strony, stolec może jest tylko nieco luźniejszy niż normalnie ale nie jest to biegunka no i nie ma w nim niestrawionych resztek. Nie było też gorączki. Od tamtego czasu zacząłem jeść inaczej. Z poczatku dzień absolutnej głodówki, potem jadłem, a w zasadzie to jem nadal, tylko jeden posiłek dziennie: torebka ryżu gotowanego z warzywami i dolegliwości bólowe osłabły. Były dni że w ogóle mnie nie bolało, były i takie że czasami się odzywała ta nieszczęsna trzustka, ale da się z tym żyć. Na tym ryżu jadę już 2 tygodnie ale ból nadal się odzywa co jakiś czas. Czasami boli mnie tez z prawej strony ale nie jest to taki nieprzyjemny ból jak ten z lewej no i przechodzi szybko. Czytałem już encyklopedię medyczną, choroby wewnętrzne szczeklika, choroby wewnętrzne pędicha, kilka artykułów w sieci i wszędzie piszą że trzustka może zapaść tylko na trzy-cztery choroby: zapalenie ostre i przewlekłe, rak i torbiel. O innych nie ma nawet slowa i dlatego tutaj przyszedłem, ponieważ ewidentnie mnie boli, ale nie ma żadnej choroby pasującej do moich objawów. Najbliżej jest do jakiegoś słabego zapalenia. Wykonałem już badanie krwi, USG i wszędzie wszystko wychodzi w normie. W USG mam tylko lekko obniżoną echogenicznośc głowy i trzonu trzustki, ale to podobno przez gazy żołądkowe no i nie widać ogona. W krwi wyszło: amylaza 60 U/l przy normie 28-100 lipaza 27,3 U/l przy normie 13-60 GGTP 41 przy normie 8-61 Fosfataza alkaliczna ALP 95 przy normie 40-129 Białko CRP 1,5 mg/l przy normie *5 Reszta w morofologii w normie, poza: % monocytów: 12,2% przy normie 4-12 oraz PDW: 16,2 fl przy normie 9,8-16,1 Nie wiem tylko czy te wyniki są wiarygodne ze względu na moją 2-tygodniową głodówkę oraz to, że w dzień zabiegu trzustka mnie nie bolała. Czy nie warto by podrażnić trzustki jakimś tłustym i słodkim jedzeniem i powtórzyć badanie następnego dnia gdy będzie bolała? Czy na podstawie tych danych można powiedzieć co to może być za choroba, czy można wykluczyć zapalenie trzustki czy nie, i co mam robić dalej, jakie badania jeszcze wykonać, trzymać dietę czy nie? Czy może to być podrażnienie trzustki o którym wspominał ultrasonografista? Jeśli tak, gdzie i czy w ogóle ta choroba jest opisana? Jak ją leczyć, czy sama dieta wystarczy czy należy udać się do gastrologa? Dodam że jestem okazem zdrowia, może mam ze 2kg nadwagi ale nie więcej, no i nigdy nie chorowałem na nic poza przeziębieniem. Odżywiałem się może niezbyt zdrowo, mcdonald, dużo smażonego, słodyczy, 3 kawy z mlekiem dziennie itp. ale nie znalzałem nigdzie wzmianki o niezdrowym odżywianiu a chorobach trzustki... Acha i w ogóle nie piję alkoholu ani nie palę. Ostatnią lampkę wina wypiłem około 7 miesięcy temu (i to jedną!), a wcześniej chyba ze 2 lata w ogóle w ustach nie mialem. Tak samo kamica żółciowa odpada, bo w USG wyszło że drogi żółciowe prawidłowe i w woreczku nie ma złogów. Marcin, 26 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Marcinie! na wstępie napisze Ci tak jestem chora na trzustke od 6 lat wiec mogę Ci mniej wiecej powiedzieć cos na temat tego co napisałes. 1. amylaza jest w normie wiec nie jest źle :) 2.Jesli chodzi o bóle po lewej stronie jaki jest to ból kłucie , opasujący i do łopatki?? -bóle trzustki zaczynają sie od lekkiego kłucia i skurczy w śródbrzuszu potem ból sie nasila i przechodzi do kręgosłupa i prawej łopatki jest tak silny ze nie mozna chodzić ( opis najcześciej występującego bólu) Jesli ból się zwieksza kiedy zjesz np rosół kotleta schabowego , czy cos co zawiera duzo tłuszczu moze byc to trzustka.. 3. Dieta z tego co przeczytałam ból zmniejsza sie kiedy zjesz co nie zawiera tłuszczu (RYŻ) to taką diete stosuj :) Mozesz jesć czerstwą angielkę ryz z jabłkiem z piekarnika i cynamonem oraz cukrem ewentualnie ugotowanym jabłkiem., kasza manna na wodziz cynamonei i cukrem , z wędlin pierś z indyka i kurczaka , zupy pomidorowa na piersi z kurczaka z makaronem (bez smietany ! ) doprawiona sosem sojowym ew. sola lub przyprawami takimi jak kucharek ( nie stosowac bulionów w kostce zawieraja dość sporo łoju) ryżanka na piersi z kurczaka lub indyka na łudku ( bez skóry skóra zawiera tłuszcz ). knedle , kopytka pyzy,kluski slaskie potrwaka z kurczaka chuda. krupnik tez na chudym miesie cielęcinie wołowinie młodej ) wszystkie zupy gotowane na chudym mięsie. gotowana marchewka gotowane buraczki własciwie wszystkie warzywa gotowane. pieczone łudko w mkurczaka w rekawie z bardzo małą iloscia przypraw), mozesz piś woda mineralma niegazowana kompoty jesć kisle herbatniki biszkopty landrynki lizaki., wafle suche sucharki chrupki kukurydziane andruty:) kawa zbozowa (inka) , ( to napewno mozesz jesć *) sam sprwdz po czym sie lepiej czujesz a po czym gorzej ) przepisy znajdziesz w internecie:) 4. czego nie moźesz: mleka majonezu musztardy ketchupu wszystkich rzeczy smażonych surowych owoców, warzyw (cytrusy i innne ) żadnych soków , jogurtów i wszystkiego co z mlekiem.zero kawy! zero alkoholu ! 5. co jakis czas rób sobie badania: cała morfologie, Amylaza w sur i w moczu, lipaza CRP ,ALAT , ASPAT BILIRUBINA, GLUKOZA Ewentualne badania : kontrolnie USG TK Brzucha zdjecie brzucha płuc gastroskopia, PORADA* Idz do gastrologa moze wcale ci nie dolega trzustka ale przy sposobie odrzywiania jaki prowadziłeś dotychczas mozliwe że to ona...*/ ale do lekarza powinieneś sie udać mimo wszystko i powiedzieć o dolegliwościach. Leki: Kreon 10000, lub Lpancrea 8 000- jest to lek który zawiera enzymy trawienne które wspomagają trawienie pokarmu i prace trzustki i watroby mozna je kupić bez recepty biora to ludzie nawet kiedy nie sa chorzy na ZT :) To tyle z mojej strony Marcinie pozdrawiam serdecznie i życzę zdrówka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcin

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :) Zastanawia mnie tylko dlaczego mogę jeść cukierki a nie mogę owoców i soków? Czy słodkie generalnie jest szkodliwe na trzustkę? Z moich objawów (już miesięcznych) wynika, że ból pojawia się po jedzeniu, ale chyba to co jem ma małe znaczenie (chociaż jem tylko ryż). Dzisiaj np. wypiłem z 7 łyków wody mineralnej i zaczęło mnie boleć... wcześniej około 15h nic nie jadłem... Wieczorem jadłem ryż i już nie bolała... Z niepokojących objawów doszedł stan podgorączkowy (około 37) ale nie wiem czy to nie od jakiegoś przeziębienia bo ja zawsze choruję na wiosnę. Co do leków, mam też buscopan, czy on pomaga na trzustkę? Znalazłem go bo to jedyny lek reklamujący się rzekomo na ból trzustki, ale wolałbym poradzić się kogoś z doświadczeniem zanim go łyknę żeby sobie czegoś nie rozwalić :) Acha i zrobiłem powtórne badanie krwi, wyniki będę miał we wtorek. Wykonałem je gdy mnie dosyć mocno bolało więc jeśli to trzustka to powinno coś wyjść, a jak będzie znowu w normie to zacznę diagnozować inne choroby (dwunastnica, śledziona, nerwobóle, urojenia, hipochondrię). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcin

A z bólem to jest różnie. Najczęściej boli mnie z przodu z lewej strony (tak ok. 5-7cm od boku) na wysokości pepka lub trochę powyżej. Czasami boli z prawej na tej samej wysokości. Na plecach do tej pory nie miałem objawów, chociaż jakieś tam kłócia mogły sie zdarzyć, ale nie było ciągłego bólu (jak na razie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Zapalenie występuje wtedy gdy amylaza jest powyżej normy 2-krotnie i CRP jest wysokie wszystko zależy od wyników:) Jeśli są w normie to nie trzustka . Jeżeli nie masz ciagłego bólu to nie faszeruj sie lekami ja osobiście nigdy nie brałam tego leku więc nie mogę się wypowiedzieć na ten temat na moje bóle które trwają po 2 , 3 miesiace biorę Zaldiar to silny lek przeciwbólowy i jest bezpieczny przepisywany tylko na receptę ew. Scopolan. Jeśli z wyniki wyjdą złe to jednak namawiam na konsultację z gastrologiem , nie leczyć się na własną rękę bo to jest najgorsze rozwiązanie, z resztą jesli wyjdą dobre też iść do lekarza:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam , jestem mamą 11 latka, który od ponad dwóch lat zmaga się z chorą trzustką, zdiagnozowano mutację genetyczną SPINK 1, szukam kontaktu z innymi chorymi na OZT, PZT, dorosłymi i rodzicami zapraszam na nasz spinkowy blog http://niedoczas.bloog.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam podobne dolegliwości. U mnie bóle po lewej stronie promieniujące na lewe żebra wyraźnie zaczęły się po lekarstwie - FLUCONAZOLE, który przypisała mi laryngolog. Bóle są jednostajne, ciągłe i silne. Mam też stan podgorączkowy. USG wykazało podrażnienie trzustki przez zgromadzone wokół gazy. Pijam herbatę koperkową. Gazy jednak nie odchodzą. Badanie krwi wykazało podwyższoną glukozę i białko CRP 39,80 mg/l. Dziękuję za ten KREON, kiedyś dawno temu już to używałam na woreczek żółciowy. Jutro kupię. Może pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam bole od kilku dni wsumnie boli i nie boli dzis tylko sie odezwala bo mysle że to trzustka jak ciezko dzwignolem. sam juz niewiem co to jest boli mnie w lewym nad brzuszu i nie zawsze nieraz bardziej a nieraz tylko jak przycisne.Sam juz niewiem co mam o tym myslec.Bede wdzieczny za wszelkie informacje na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Mam 43 lata.W grudniu dopadło mnie ostre zapalenie trzustki . Pobyt w szpitalu trwał 20 dni i w tym czasie schudłem 10 kg (waga przed chorobą 95 kg) .Obecnie mija 7 miesiąc od ataku a ja w dalszym ciągu chudnę i mam dolegliwości bólowe brzucha głownie po lewej i środkowej części , które potęguje głęboki oddech , jedzenie ,ruch ( obecna moja waga 77 kg). Jestem cały czas na diecie nie piję alkoholu (nigdy go nie nadużywałem) stolec zazwyczaj jest normalny choć czasami pojawiają się biegunka .Cały czas jestem pod opieką chirurga który twierdzi ,że są to powikłania po ataku i z czasem będzie dobrze a ja się martwię że to jest stan przewlekły zapalenia trzustki.Po szpitalu miałem wykonywane trzy razy USG w których kolejno tak opisywano moją trzustkę: 1 badanie trzustka o podwyższonej echogeniczności , 2 badanie trzustka z cechami zwłóknień , 3 trzustka bez zmian czyli ok. Przy okazji ostatnich badań zleconych przez lekarza rodzinnego wyszło mi obniżone TSH wynik 0,146 norma od 0,4 czy to może być przyczyną moich dolegliwości i spadku masy ciała? Czy to może być forma przewlekłego zapalenia. Poniżej opisuje kilka badań i wyników przeprowadzonych w szpitalu amylaza w surowicy 1213 norma do 220 amylaza w moczu 3924 norma do 1000 Tk jamy brzusznej - trzustka powiększona w zakresie ogona i trzonu odpowiednio 44mm oraz 33 mm(głowa trzustki42x36).Po podaniu środka kontrastowego trzustka ulega,jednorodnemu wzmocnieniu,jej budowa jest zachowana,przewód Wirsunga nieposzerzony. Zarysy zewnętrzne trzustki są zatarte z rozległym odczynem okołotrzustkowej tkanki tłuszczowej.Pasma wysięku w przestrzeni przednerkowej lewej.Drobne pasma wysięku w torbie sieciowej. Płyn w lewej jamie opłucnej.Obraz sugeruje OTZ-3 pkt w skali CTSI Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Darku!! Ja mam 33 lata i rok temu przeszłam OZT ako powikłanie po sfinkterotomii endoskopowej - miałam kamyk w przewodzie i jak mi go wyciągali to nabawili mnie ozt. Bóle właściwie ciągłe miałam ponad rok, teraz jest już lepiej. Ale lekarze uprzedzali mnie, że po OZT bóle trzustki mogą pozostać do końca życia, oczywiście nie w takim nasielniu jak podczas ozt, ale jednak. I wcale nie oznacza to, że zapalenie przeszło w stan przewlekły. Po prostu trzustka to bardzo himeryczny narząd i już raz naruszony może dawać się we znaki i to nie jest patologia. Nawet gdyby pięklnie wychodziła na badaniach obrazowych typu TK czy usg to już nie jest ten sam zdrowy narząd. Dlatego trzeba niestety stosować dietę niskotłuszczową i co najmniej rok po ozt brać enzymy trzustkowe typu kreon. Co do badań obrazowych - dla trzustki najbardziej wiarygodne badanie to TK, nawet nie rezonans, tylko TK. Z usg róznie bywa, zresztą sama się przekonałam, że każdy mi opsuje też co innego. Dlatego jednak warto TK robić. Jeśli chodzi o utratę wagi - możesz mić jeszce poz ozt, a to oznacza, że trzustka jeszce nie pracuje tak jak powinna i trzeba ją wspomóc- brac kreon. Miałam przez ponad rok to samo co i Ty -też spadek wagi, ale w końcu stanęła w miejscu, a niedawno dopieo zaczęłą rosnąc. Wynik TSH sugeruje, że możesz mieć nadczynność tarczycy - wtedy też się chudnie i są biegunki. żeby to sprawdzić - zrób z krwi badanie FT4 - jeśli będzie ponad normę, a TSH masz za niskie, to biorąc pod uwagę te 2 wyniki wtedy stwierdza się nadczynność tarczycy. Pozdrawiam ciepło Ciebie i wszytkich trzustkowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci Aniu za słowa pocieszenia. Mam nadzieję , że i ja będę jeszcze się cieszył dobrym zdrowiem ,tylko nie wiem dlaczego po okresie względnego spokoju bóle powracają . W poniedziałek idę na kontrolę do chirurga zobaczę co znowu wymyśli . Tak jak napisałaś będę się starał o skierowanie na TK.I na koniec takie pytanie czy na badaniu TK , które miałem robione w szpitalu w przypadku przewlekłego zapalenia powinny wyjść zmiany sugerujące to zapalenie , chodzi mi o np zwłóknienia czy inne zmiany ? Pozdrawiam Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mirka 69

tk jest rzeczywiscie dokladne jesli chodzi o trzustke.Ty nie masz zwapnien ani zwloknien czyli nie masz PZT.Najwazniejsze to nie dopuszczac do kolejnych zapalen.Ja z trzustka przeszlam juz wiele,jestem po czesciowej jej resekcji.pozdrawiam,zycze zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Darku!! Masz rację- jeśli masz mo zliwość - staraj się o skieorwanie na TK, jak zrobisz badanie będziesz spokojniejszy. TK pokazuje zmiany charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia. Jest tylko jedno *ale*. Może być taka sytuacja, że zmiany charakterystyczne dla PZT na badaniu TK są widoczne w bardziej zaawanowaniej chorobie. Początkowy okres przewlekłego zapalenia trzustki może być nieuwidoczniony niestety. Diagnozuje się go raczej na podstawie objawów, a właściwie nie diagnozuje, tylko przypuszcza. Badaniem, które pokazuje wczesne zmiany PZT jest badanie EUS - endosonografia. Jest to tzw. endoskopowe usg- coś podobnego do gastroskopii - w badaniu EUS zmiany obrazuje się endoskopem z końcówką USG. Wykazuje ono zmiany wczesne, których inne badania nie są w stanie pokazać. Jednak z badaniem tym jest taki problem, że jest mało odstępne- jest tylko w kilku ośrodkach klinicznych w Polsce. Na pocieszenie powiem CI jedno - mam dokładnie to samo - po okresie spokoju bóle powracają nie wiadomo czemu. Ale zauważyłam, że z upływem czasu te poworoty są rzadsze. Przeżywałam dokładnie to samo co TY- że to PZT, że niemożliwe, żeby tak długo bolało itp. Ale uwierz mi - jest to możliwe. I bóle mogą powracać już do końca życia po OZT, choć nie muszą. Niejeden lekarz *trzustkowy* mi powiedział to samo - że trzustka to najwrednjeszy organ, bardzo chimeryczny i trzeba być przygotowanym na to, że niektore bóle mogą zostać, co wcale nie oznacza PZT. To są po prostu bóle po przejściu OZT. Wiem, że trudno w to uwierzyć, sama nie wierzyłam, tym bardziej że znam kilka osób, które razem ze mną leżałay w szpitalu z OZT, a ich już dawno nie boałao, a ja miałam bóle bon stop, 24 godziny na dobę, i też płakałam, że to napewno PZT. Ale każdy organizm jest inny. OZT też może mieć rózny stopień ciężkości, więc też i nie ma co porównywać, jak jedna osoba funkcjonuje po chorobie a jak druga. Człowiek to nie książka!! Dlatego jeszcze raz Ci powiem - bóle mogą nawracać po OZT, to nic dziwnego* najważniejsza jest dieta, zero alkoholu, przyjmowanie kreonu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cierpiałem na zapalenie trzustki i myślałem e już nic mi nie pomoże, 2 lata się męczyłem i nie raz w szpitalu wylądowałem aż w końcu jeden z lekarzy zalecił mi kupno rezonatora biotonowego i o dziwo pomogło, od roku nie bolał mnie brzuch, ani trochę i mogę jeść w końcu wszystko !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Zacznę od tego, że nie mam żadnych dolegliwości ze strony trzustki..Oczywiście zdarzają się bóle brzucha, ale to są raczej bóle jelitowe, oraz od czasu do czasu biegunki, ale nie tłuszczowe. Od jakiś 3 miesięcy mam podwyższone bądź w górenj granicy normy amylazy, tzn. 3 miesiące temu zrobiłam te amylazy po raz pierwszy w życiu więc w sumie nie mam pojęcia jak długo ten stan się utrzymuje. Około dwa tygodnie temu wyniki miałam następujące: amylaza w surowicy 92( norma do 98), amylaza w moczu 308( norma do 320). Poszłam do lekarza rodzinnego, kazał powtórzyć badanie plus lipaza i dal skierowanie na usg jamy brzusznej. Amylaza w surowicy 117, lipaza 66 (norma do 53). Usg wszystkich narządów prawidłowe oprócz oczywiście trzustki.. *trzustka-hipogenna! dość jednorodna nieznacznie powiększona, zbiorników płynu okołotrzustowych nie stwierdzono*. Radiolog powiedział, że widzi jakieś zaciemnienia w miąższu i że głowa jest większa w stosunku do trzonu. Zrobiłam jeszcze kilka razy w ciągu tygodnia badania laborat. i tak: amylaza w moczu 726, na drugi dzień 337, amylaza w surowicy 80..Aspat, Alat, bilirubina, GGTPi glukoza w normie. Dziś byłam znów u lekarza rodzinnego- przestraszył mnie, że to może być PZT i dał skierowanie do poradni gastrologicznej żebym wykonała TK i przepisał KREON 10000. Moje pytanie jest następujące: Czy to możliwe ze chodzę sobie z PZT i nie mam żadnych objawów??!! Czy to może jedynie jakieś podrażnienie??4 lata temu miałam laparoskopowo usuwane torbiele na jajnikach- czy to mogło zapalić trzustkę? Od tygonia jestem na diecie, odstawiłam zupełnie alkohol i odstawiłam doustną antykoncepcję( zastanawiam się czy to właśnie Mercilon nie jest powodem moich problemów z trzustką- brałam go z małymi przerwami 8 lat..)Dodam ze mam 26 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, pozdrawiam wszystkich trzustkowców. Chciałam Was zapytać - jakich leków przeciwbólowych używacie? Jak sądzę są takie, które są wskazane i takie, które nie? I czy leki rozkurczowe w typie no spa coś pomagają? Ja ewidentnie wybieram się do lekarza, aczkolwiek po dzisiejszej nocy jestem tak wykończona bólami (bałam się brać cokolwiek), że szukam jakiejś porady - co wolno wziąć? Jeszcze ras ściskam (chociaż może to nie najlepsze określenie w tym przypadku). Zdrowia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu,TK rzeczywiscie cos powinno wyjasnic,USG nie jest miarodajne w wypadku trzustki.Ja choruje na PZT.Pierwszym obiawem byl u mnie bol Wyladowalam w szpitalu,po badaniach okazalo sie ,ze mam duzy kamien w przewodzie trzustkowym,oraz zwapnienie w glowie trzustki.Wczesniej nie mialam zadnych obiawow,ale wiadomo ze taki stan trzustki nie powstal nagle,cos zlego dzialo sie wczesniej tylko nie wiedzialam o tym.Piszesz ze lekarz widzial jakies zaciemnienie,moze to wlasnie byc zwapnienie.Co do tabletek antykoncepcyjnych to mi lekarz powiedzial ,ze na trzustke nie szkodza ,bardziej na watrobe.Zrob dokladne badania,bo trzustka to dziadostwo.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich bojących się badania eus. W szpitalu na ul. Wołoskiej jest bezbolesne. Pani dr przeprowadza go doskonale. Bałam się bardzo, a w ogóle nic z badania nie pamiętam. Miałam robione je w sedacji. Nie leżałam na oddziale, miałam tylko skieroeanie na badanie EUS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ma to jeszcze jakiekolwiek znaczenie -minęło ponad 2 lata od wpisu Marcina ale bóle po lewej stronie po posiłkach a nawet po wypiciu płynów mogą świadczyć tylko o zespole jelita nadwrażliwego .Schorzenie częste o bardzo różnym nasileniu. Gastrolog poradzi bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie ma czegoś takiego jak - zespół drażliwego jelita. Przez długie lata, lekarze leczyli mnie na to schorzenie. Zupełnie niepotrzebnie. Okazało się, że mam nietolerancję na gluten. Po odstawieniu glutenu,dolegliwości jelitowe ustąpiły. Proponuję każdemu z podobnymi objawami, żeby zrezygnował z glutenu na jakiś czas, oceni, czy jelita się *uspokoją*, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×