Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Jak działa wątroba po wycięciu pęcherzyka żółciowego?


Gość Arek 33 lata

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Arek 33 lata

Witam, Moje pytanie brzmi jak działą watrobą po wycięciu pęcherzyka żółciowego? Jestem już po zabiegu jakieś pół roku, diete mam juz za sobą. Natomiast zastanawia mnie fakt co przejmuje rolę pechęrzyka i jak to wygląda? Takich informacji nie udało mi się znaleźć. Po zjedzeniu ciężko strawnych rzeczy czy wpypiciu alkoholu odczuwam wypełnienie w okolicach wątroby. Tak jak miało by mi rozsadzić powłoki brzuszne. Czasem (chociaż teraz już rzadziej) czułem też takie jakby *pulsowanie* wątroby. Domyslam się, że teraz ma trochę trudniej z produkcją żółci ale nie wiem dokłądnie jak to wszystko działa i czy powienien coś z tym robić? Drugie pytanie to wzdecia i biegunki po posiłku na czczo. Jesli rano po przebudzeniu zjem kanapke to wszystko jest ok. Potem mogę jeść co mi się podoba. Jesli natomiast na czczo będzie to coś smażonego czy ogólnie cięzkiego to pojawia się problem w postaci boli brzucha i biegunki - bardzo wodnistej. Kolejna rzecz to słodycze. Po zjedzeniu większej ilości i wypróżnieniu mam strasznie podrażniony odbyt i pośladki w jego okolicach. Pieczenie staje sie nie do wytrzymania. Zauważyłem zależność miedzy tym a słodyczami i jeśli mam gdzieś dalej się udać gdzie miał możliwości skorzystania z prysznica po wizycie w ubikacji to nie jadam dzień wczesniej słodyczy. Czy to normalne? Bardzo proszę o odpwoiedź ponieważ moi lekarze delikatnie mówiąc zlewają moje pytania i obawy. Na to pytanie o slydacze usłyszałem odpowiedź *To po co Pan je słodycze...? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolę pęcherzyka jako magazynu żółci przejmuje przewód żółciowy wspólny, który ulega poszerzeniu i w odpowiednim momencie (w czasie dostarczenia porcji pokarmowej) kurczy się i wydziela żółć. Najczęściej całkowicie do tego dochodzi po 2-3 tygodniach od zabiegu. Takie objawy jakie Pan opisuje mogą świadczyć o nieprawidłowych wydzielaniu żółci do przewodu pokarmowego spowodowanego jeszcze niecałkowicie dobrze działającym przewodem żółciowym, jego być może dystonią (nieprawidłowym kurczeniem się). Trzeba przez jakiś czas nadal utrzymać dietę typu wątrobowego, jeść częściej, ale w mniejszych ilościach, unikać słodyczy i dopiero po miesiącu może dwóch powoli wrócić do starych nawyków żywieniowych. Oczywiście warto by loby jeszcze w tym czasie skonsultować się z gastroenterologiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 .092010 miałam robioną laparoskopie ,usunięto woreczek żółciowy po 3 miesiącach zaczełam jeść wszystko tylko w małych ilościach,stolec jest prawidłowy a moje pytanie jest następujące waże 63 kg przy wzroście 168 i nie mogę podnieść wagi węcz przeciwnie waga ma tendencje spadkowej ,a tak to się bardzo dobrze czuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×