Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Powiększenie śledziony przy PWZW typ B


Gość Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Rok temu stwierdzono u mnie PWZW typ b nie wiadomo jak długo jestem nosicielem. Wszystkie wyniki morfologii sa ok lekko podwyższony alat, aspat USG wątroby bez zastrzezeń zadnych zmian nie powiększona. Jednak moje pyt dotyczy śledziony która ma 13,5 cm (badanie wykonane 1 mc po biopsji wątroby) dodam w usg sprzed 8 lat śledziona miała 13 cm tak jak i sprzed roku. 8 lat temu przeszedłem mononukleoze bez powikłań śledziona wtedy miała 13 cm. Moje pyt czy lekkie powiększenie może byc spowodowane biopsja czy jest ona poddatna na urazy czy moge uprawiać rekreacyjnie sport?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie powiększenie o 0,5 cm w stosunku do poprzednich badań nie ma znaczenia klinicznego. Nawet może być to błąd w czasie pomiaru czy też użycie innego aparatu USG. Norma to około 12 cm. Powiększenie do 13,5 cm nie stanowi klinicznej patologii. Oczywiście rekreacyjnie nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

am podwyszony poziom alat tj 57 (mam 27 lat), ostatnio wykryto mi we krwi hbs. Nie mam żadnych objawów wzw tylko czasami miewam przeszywające bóle w poprzek całego brzucha-występują nagle i szybko mijają samoistnie. 5 lat temu byłem szczepiony na wzw, w tym roku przypada mi dawka przypominająca, czy mogę ją wziąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie nie poproś lekarza rodzinnego o skierowanie do poradni specjalistycznej chorób zakaźnych i wątroby niestety zostałeś zarazony wirusem zołtaczki typ b przed szczepieniami(tak samo jak ja) lekarz hepatolog skieruje cie na badanie HBV dna aby określić ilość wirusa oraz najpr skieruje na biopsje celem określenia zniszczeń w bioplacie czyli w wątrobie, których dokonał wirus (sytuacja analogiczna do mojej) te badania mają na celu kwalifikacje twojej osoby do podania leku interferon lub podobnych przeciwwirusowych w zależnosci od wyników badan( nie każdy chory otrzymuje leki przeciwwirusowe ze wzgledu na cene kuracji ok 40-50 tys proponuje wykonanie badan krwi alat aspat ggtp bilirubina oraz usg (te bóle nie świadczą raczej o chorej wątrobie -może masz kamienie w woreczku) na usg wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×