Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Teoria szerokiego kanału pachwinowego


Gość Rafał

Rekomendowane odpowiedzi

Witam p.doktorze! Chciałbym zasięgnąć kilka fachowych informacji o patologiach kanału pachwinowego.Nie prosze oczywiście o wskazanie diagnozy bo w warunkach wirtualnych jest to niemozliwe ale o przedstawienie mi jak wygląda obecna wiedza medyczna, że tak to ujmę teoretyczno-statystyczna oraz rozwianie moich wątpliwości ewentualne ukierunkowanie na właściwe tory diagnostyczne. Od 9 miesięcy ciepie na codzeinne bóle prawego jądra(najądrza?). Ból zdecydowanie inicjuje i intensyfikuje się na zasadzie *mechanizmu wysiłkowego* tzn. niewielkie szarpnięcie,dzwignięcie, kilkusekundowy mocny śmiech,kilkunastosekundowy taniec itp. (kaszel. kichnięcie raczej nie). Ból inicjuje również dotyk tych okolic tj np.kalesony, nawet krople wody spadające podcas brania prysznica inicjuja ból.Nadmienię tylko,że na od kilkunastu lat chodze w luźnych bokserkachi odzieży.Z powodu bólów jąder chodzę teraz w bardzo luznych bokserkach i spodniach, garnitur leży w szafie.Pierwsze dolegliwości pojawiły się najprawdopodobniej (tak sobie gdzieś to tłumaczę) po bardzo mocnym szarpnięciu. Przez pierwsze tygodnie zanim połapałem się, że *mechanizm wysiłkowy* inicjuje ból miałem bardzo ostre bóle uniemozliwiajace mi poruszenie sie. Badało mnie dwóch chirurgów ale nie stwierdzili przepukliny. Urolog stwierdził, że jest to efektem zapalenia prostaty, a *mechanizm wysiłkowy* zaliczył na poczet podrażnień tych okolic spowodowanych stanem zapalnym.Badania: 1.posiew moczu ok. 2.badanie ogólne moczu ok. w tym leukocyty w normie 3.2 x badanie nasienia ok. 4.2 x badanie wydzieliny stercza bakterie e.coli (bardzo liczne),w badaniu mikroskopowym leukocyty w normie (chyba 1 sztuka) 5.Urografia wszystko ok 6. usg jąder wszystko ok. Prostata w badaniu per rectum troche bolesna, a w badaniu usg o prawidłowych wymiarach (ale nie adekwatna do wieku) Po wielu cyklach antybiotykoterapi wg antybiogramów brak poprawy nadal wyraźny *mechanizm wysiłkowy* i tkliwość najądrza(jądra). Innych dwóch urologów stwierdziło u mnie szeroki(luźny) kanał pachwinowy z obu stron i z tym wiąże moje dolegliwości bólowe jąder. W związku z powyższym bardzo proszę o rozwianie klku zagadnień na tle wiedzy medycznej: 1. Wiem, że szeroki kanał pachwionowy moze powodować bóle jader na zasadzie mechanizmu tłoczni brzusznej i coś tam uciska na powrózek nasienny. Czy często w swojej praktyce lekarskiej spotkał sie pan z takim przypadkiem i czy często w medycynie operuje się taki szeroki kanał bez przepukliny na czym polegałaby taka operacja i jakie niesie za sobą ewentualne ryzyko? 2. Czy wzmocnienie mięsni brzucha za pomoca ćwiczeń może zmniejszyć szeroki kanał p. i zniwelować całkowicie dolegliwości z tym związane bo słyszałem sprzeczne opinie na ten temat? 3.Jakie moga być ewentulanie inne patologie tej okolicy co by powodowały tego typu dolegliwości. 4. Czy mozliwe, że uraz przyczepów miesni brzucha utrzymywałby te dolegliwości tak długo i taką dużą intensywność. 5.Przy badaniu palpacyjnym przez urologa kanału pachwinowego (włozył mi tam palec) był bardzo mocny ból zarówno z prawej jaki lewej strony. Co może być tego przyczyną. Czy często zazwyczaj długotrwały ucisk ewentulnej przepukliny tudzież mechanizmu tłoczni brzusznej w luźnym kanale p. na struktury powrózka nasiennego powoduje taki ostry ból podcas badania palpacyjnego czy zazwyczaj nie występują tak ostre bóle przy przepuklinie? 6.Jak ewentualnie zmniejszyć szerokość kanału w sposób nie inwazyjny. 7.Czy stosuje się jakieś badanie obrazowe żeby wyjaśnić patologie tej okolicy np. usg ze specjalną glowicą lub inne badania które potwierdzaja przepuklinę. 8. Z innej beczki: czy moge jednocześnie przyjmować trimesan z tetracykliną. Są jakieś interakcje pomiędzy tymi lekami? 9.Czy role w tym wszystkim może odgrywać dźwigacz jądra? 10.Bólą prawego jądra czasem towarzyszą bóle lewego jądra występujące w czasie końcowej fazy mikcji i czasem podczas wyprózniania?Czy przepuklina może być tego przyczyną? Rozumiem, że proszę o dużo informacji dlatego prosze o wyrozumiałość i przepraszam za kłopot. Niekiedy w gabinecie lekarz nie ma dla mnie czasu a ja przez te dolegliwości wypadam powoli ż życia w społeczęństwie, nie mogę powrócić do aktywności zawodowej ani seksualnej mimo iż nie mam problemów z erekcja i ejakulacją to jednak lekki wysiłek i tkliwość tej okolicy jest przeszkodą nie do przeskoczenia.Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ostry dyżur

mam taki sam problem szerokie kanały pachwinowe ból obu pachwin i prawego jądra po wysiłku fizycznym(trenuje piłke nożną), badali mnie najlepsi chirurdzy dopiero ostatni podobno najlepszy w moim mieście stwerdził ze to początek przepukliny pachwinowej kazał mi nosić obcisłe majtki(nie mam nadwagi) i mam sie zgłosić za pół roku, także mowił że operacja w tym standium nie jest potrzebna a wcale nie musi mi pomóc(śmiech na sali). Przepuklina i tak będzie się rozwijać dalej ból nie ustaje na treningu zostaje mi tylko walka z bólem ale cóż, zbieram pieniądze na operacje prywatnie około 6 tysięcy i będe miał to z głowy bo co mam liczyć na nasz kochany NFZ aż skomplikuje moje zdrowie na dobre.............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Ucisk na powrózek można zmniejszyć nie zaciskając na mocno pasa i jeść mniejsze porcje posiłków. Czytałem gdzieś o przypadku wyleczenia przepukliny pachwinowej prze umiejętne ćwiczenie mięśni brzucha. http://www.jwip.pl/readarticle.php?article_id=1578

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×