Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Aktywność fizyczna po operacji przepukliny kresy białej


Gość Alina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 30 lat, 2 miesiące temu przeszłam operację przepukliny kresy białej (bez użycia siatki) oraz przepukliny pępkowej, powstałe najprawdopodobniej podczas ciąży (2x). Według lekarza prowadzącego zabieg był obszerny, ale szycie jest mocne. Lekarz ocenił, że mogę już powrócić do aktywności fizycznej. Czy faktycznie mogę wykonywać wszystkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, jak często, jakiego rodzaju ćwiczeń unikać, by sobie nie zaszkodzić. Dodam, że szew nie jest równomierny, nad pępkiem występuje niewielkie, nie budzące zastrzeżeń lekarza ( 3,4 cm) pofałdowanie i wybrzuszenie, powstałe właściwie tuż po zabiegu. Mięśnie brzucha są mocno osłabione i rozciągnięte. Drugie pytanie dotyczy blizny - czy systematyczne stosowanie leku w postaci maści na blizny, może sprawić, że będzie mniej widoczna? Czy, kiedy i jakim zabiegom można się poddać aby zmniejszyć widoczność blizn? Dziękuję za uwagę i pozdrawiam, Alina z Puław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy faktycznie mogę wykonywać wszystkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, jak często, jakiego rodzaju ćwiczeń unikać, by sobie nie zaszkodzić. - jeśli lekarz powiedział, że można wykonywać każdy rodzaj ćwiczeń to oczywiście już można, zazwyczaj po takich operacjach całkowite pełne obciążenie mięśni brzusznych następuje właśnie po 2-3 miesiącach, na początku radziłbym obciążanie mięśni brzusznych mniejszym wysiłkiem, w krótkich okresach 2-3 razy dziennie systematycznie zwiększając obciążenie, na razie wykluczyłbym ćwiczenia polegające na podnoszeniu jakiś ciężkich rzeczy, najlepiej byłoby dużo pływać Drugie pytanie dotyczy blizny - czy systematyczne stosowanie leku w postaci maści na blizny, może sprawić, że będzie mniej widoczna? - tak oczywiście, odpowiednie maści lub żele oraz masaże blizny poprawią jej estetyczny wygląd Czy, kiedy i jakim zabiegom można się poddać aby zmniejszyć widoczność blizn? - już można się takim zabiegom poddać, jest takich zabiegów ogromna ilość, brak tu miejsca na wyczerpującą odpowiedź, można w tej sprawie znaleźć ogromną ilość materiałów w internecie, można też skorzystać z porady np. chirurga plastycznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×