Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Obrzęk limfatyczny


Gość iwona

Rekomendowane odpowiedzi

Problemy zdrowotne kończyn dolnych zaczęły się w 1996 roku. W lipcu 1996 roku wykonałam badanie dopplerowskie w klinice chirurgii ogólnej i naczyń Akademii Medycznej w Poznaniu.Przez okres trzech lat ból kończyn dolnych nasilał się.Po kolejnej wizycie u lekarza chirurga naczyniowego zdecydowałam się na operację żylaków kończyny dolnej prawej. W dniu 23.03.1999 roku na Oddziale Chirurgicznym w szpitalu w wykonano operację żylaków kończyny dolnej prawej. W dniu 25.03.1999r wypisano mnie do domu w stanie ogólnym dobrym Przez okres od 1999 roku do 2006 roku tj.po operacji żylaków stan zdrowia kończyn dolnych pozwalał mi na normalne funkcjonowanie. W 2006 roku bóle nóg powróciły - na zlecenie lekarza chirurga naczyniowego wykonałam badanie dopplerowskie,po którym lekarz stwierdził przewlekłą niewydolność żylną i zaproponował mi ponownie zabieg operacyjny na który zdecydowałam się w 1997 roku. Nadmieniam że pomiędzy operacją żylaków w 1999 roku a 2007r nie miałam operacji na kończynach dolnych. W dniu 07.08.2007 roku zgłosiłam się do szpitala na oddział chirurgiczny,gdzie przeszłam ponowną operację żylaków kończyny dolnej prawej. W dniu 10.08.2007 r wypisano mnie do domu. Już w dniu wypisu czułam że jest coś nie w porządku,ponieważ noga bolała przy najmniejszym ruchu.Zgłosiłam ten fakt lekarzowi,ale stwierdził że to minie. Po powrocie do domu oprócz bólu operowanej kończyny prawej pojawił się obrzęk stopy. Podczas wizyty kontrolnej w przychodni chirurgicznej lekarz twierdził,że to normalny stan po operacji. Kiedy noga zaczęła coraz bardziej puchnąć i pojawiło się zasinienie stopy udałam się ponownie do przychodni chirurgicznej ,gdzie lekarz natychmiast skierował mnie na oddział chirurgiczny do szpitala, na który trafiłam w dniu 31.08.2007r. z podejrzeniem zakrzepicy żył głębokich. Podczas pobytu wykonano badanie usg Doppler.Zakrzepicy żył głębokich nie stwierdzono i w dniu 07.09.2007 roku wypisano mnie do domu Po powrocie do domu poprawa była bardzo krótka.Lekarze w przychodni chirurgicznej rozkładali ręce, dlatego w dniu 08.11.2007 roku udałam się prywatnie do Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Żylaków Pan doktor spojrzał na moją spuchniętą ,zasinioną prawą stopę{obrzęk był ogromny-noga po zmierzeniu w obwodzie była 2,5 cm grubsza od nogi lewej} i zanim wykonał badanie stwierdził jednoznacznie,że przyczyną jest usunięcie podczas operacji węzła chłonnego pachwinowego,stąd zastój limfatyczny stopy i podudzia prawej kończyny dolnej. Wykonał badanie usg duplex W celu pełnej oceny układu limfatycznego wskazał aby wykonać badanie limfoscyntygraficzne kończyn dolnych. W dniu 13.12.2007 roku w Klinice Endokrynologii w pracowni medycyny nuklearnej w Poznaniu ul. Przybyszewskiego wykonałam badanie,z którego wynika że w operowanej kończynie dolnej prawej nie uwidoczniono węzłów chłonnych. W szpitalnej dokumentacji medycznej nie ma żadnej informacji o konieczności usunięcia węzła chłonnego pachwinowego, nie ma żadnej informacji również w wypisie ze szpitala. Fakt że gdybym nie udała się prywatnie do Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Żylaków prywatnie, myślę że do dnia dzisiejszego nie znałabym przyczyny bólu ,puchnięcia i sinienia kończyny dolnej prawej. Jestem zmuszona chodzić w spodniach i w obuwiu sportowym. Noga puchnie ,boli i nie jestem w stanie normalnie funkcjonować.Nie mogę długo stać i siedzieć.W chwili obecnej jedyną niewielką ulgą są masaże limfatyczne,które dają ulgę na krótko.Jestem pod stałą opieką lekarza chirurga naczyniowego , muszę zażywać tabletki do końca życia. Wykonałam dodatkowo badanie kt miednicy wykonane dwufazowo w fazie tętniczej i żylnej oto wynik : w obu pachwinach pojedyńcze odczynowe węzły chłonne . po stronie lewej pojedyńczy węzeł chłonny na poziomie więzadła pachwinowego o wymiarze podłużnym do 12 mm. I tu moje pytanie : nie ma wzmianki w badaniu kt o prawym węzle pachwinowym. Czy brak tego węzła pachwinowego może byc przyczyną obrzęku limfatycznego prawej nogi. Nikt nie chce mi pomóc i odpowiedzieć na to pytanie. przed opreacją zylaków nigdy nie miałam obrzęku limfatycznego , wię uważam że musiało coś podczas operacji się z tym węzłem stać Czym się różni węzeł pachwinowy od tych węzłów odczynowych? bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marzena z Gdańska

Pani Iwono, z problemu jaki, został poruszony w piśmie wynika jasno, iż obrzęk kończyny dolnej powstał na skutek wycięcia węzłów chłonnych. Jest, to książkowy przykład tegoż obrzęku. Na razie medycyna nie zna na tę przypadłość lekarstwa. Zabiegami usprawniającymi kończynę są: wirówki, rękaw boa (mankiet uciskowy), masaż limfatyczny, bandażowanie oraz noszenie pończochy o odpowiednim stopniu ucisku (szyta na wymiar). Sama borykam się (od 12 lat) z taką przypadłością, jak Pani tylko w moim przypadku prawdopodobnie jest, to obrzęk pierwotny przyczyna jego powstania jest nieznana. Życzę Pani dużo zdrowia, optymizmu oraz pogody ducha. Jakby Pani miała ochotę do mnie napisać podaję swój e-mail charkiewicz.marzena@gmail.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szanowna pani iwono.. uważam,iż powinna pani zaskarżyć lekarzy operujących o odszkodowanie za błąd, który spowodował trwałe kalectwo... wówczas miałaby pani srodki na prywatną opiekę medyczną i rehabilitację a i lekarz operator być może nabrałby odrobinę pokory.. zadziwia mnie postawa większość lekarzy uważających siebie i zachowujących się jak byli bogami tego świata : opryskliwi, łapówkarze, zarozumiali, z lekceważeniem traktujący ludzi, którym ponoć przysięgali - przynajmniej nie szkodzić... a przecież oni-jak miliony innych ludzi są zwykłymi śmiertelnikami ,którzy ukończyli studia.. oni tez zachorują i umrą - jak wszyscy.. życzę dużo zdrowia i pogody ducha pomimo wszystko.. wiele serdeczności-iwona łódż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andzelika

Niestety obrzęk limfatyczny nie jest w 100% uleczalny. Trzeba wykonywać systematyczne zabiegi bo inaczej obrzęk się *odnawia*. Ja po wypróbowaniu wielu metod skonczyłam na aparacie do masażu limfatycznego który wykorzystuje codziennie. Co do różnych aspektów choroby to polecam poczytać stronę www.limfatyczny.pl można znaleźć tam troche przydatnych informacji odnośnie tej choroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już wspomniały 2 osoby wcześniej. Najskuteczniejszą metodą w radzeniu sobie z obrzękiem jest aparat do masażu uciskowego. Ja mam coś takiego: http://www.adverti.com.pl/item.php?id=UCKTRP-ERM-002 i jestem bardzo zadowolona. Oprócz codziennego masażu tym aparatem, raz na miesiąc funduje sobie zabieg u fizjoterapeuty. Jakbyś miała jakieś pytania w sprawie radzenia sobie z obrzękiem to podaje swoj email: kasiaamazonka@interia.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM JA CHORUJĘ 7 LAT róznica miedzy jedną kończyną a drugą wynosi 9cm .Lekarz chirurg określił moją przypadłość jako urok osobisty i rozłożył ręce ja pani pomóc nie mogę .NIE miałam żadnych zabiegów obrzęk pozostał po porodzie w którym miałam przetaczaną krew -lekarze stwierdzili przyczyna nieznana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja od roku jestem pod **opieką** różnych lekarzy,właśnie wróciłam ze szpitala gdzie próbowano zdiagnozować mój przypadek bez efektów. boję się co dalej będzie bo narazie nie jest dobrze i na lepsze się nie zanosi.a jest to uciążliwe i męczące bo jest coraz cieplej a noga nie jest**normalna może kupić aparat do masażu stopy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×