Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Usuwanie popręgu Webera na rzepce kolanowej


Gość Władysław

Rekomendowane odpowiedzi

A teraz opiszę dalszy ciąg mojej przygody. Niestety, gdy już normalnie chodziłem, nawet po schodach, złamałem ponownie rzepkę w tym samym miejscu. Stało się to w domu &#8211* zachwiałem się i wykonałem odruchowo taki jakby ruch obrotowy nogą. Tym razem złamanie było całkowite i potrzebna była operacja. Pilna operacja (lekarz powiedział, że musi być w ciągu 7 dni) to wg publicznych szpitali nawet 6 tygodni czekania. Zdecydowałem się więc na operację w prywatnym ośrodku (co wcale nie było łatwe do umówienia jeśli chodzi o terminy). Operację miałem 9. dnia po złamaniu. Zastosowano znieczulenie podpajęczynówkowe, jedna noga robi się zimna i totalnie nic nie czuć. Operacja trwała niecałą godzinę, zastosowano popręg Webera. W szpitalu byłem 24 h (jeden nocleg). Przez pierwsze trzy dni konieczne były leki przeciwbólowe, później już nie było w ogóle takiej potrzeby. Naturalnie od razu po operacji zastrzyki w brzuch (Clexane/Neoparine) codziennie po jednym. Miałem też od razu nogę w ortezie. Koszt operacji (Poznań) to 5 000 zł (+ 350 zł za ortezę). Konsultacja z ortopedą = 150 zł. Teraz mam nogę usztywnioną w pełnym wyproście &#8211* na 4 tygodnie. Po 2 tygodniach miało miejsce podcięcie końcówek szwów (reszta się wchłonie po prostu). Gdy miną te 4 tygodnie zrobię RTG i zobaczymy, co będzie dalej. A propos Clexane to polecam ten sam lek o nazwie Neoparine, który jest 10 razy tańszy dla pacjenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie do końca się nie zrosła. RTG było przed zdjęciem gipsu - czyli jakoś miesiąc przed drugim złamaniem. Podobno nie było źle. Osobiście uważam, że to kwestia osłabionych mięśni, które nie poprowadziły całej nogi w tę samą stronę przy rotacji. W tej chwili jestem trzy miesiące po operacji i zginam nogę w zakresie 65 stopni. Naturalnie chodzę na rehabilitację i pracujemy także nad wzmocnieniem mięśni uda, które bardzo się osłabiły przez ostatnie miesiące. A co do wyjęcia popręgu Webera - to ortopeda nie podaje konkretnego terminu. Najpierw trzeba uzyskać pełne zgięcie nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na kolejne uzupełnienie moich przygód po złamaniu rzepki. Miałem już operację wyjęcia popręgu Webera, po 13 miesiącach od pierwszej operacji. Podobno jest reguła, że wyjmuje się właśnie po mniej więcej roku. Wtedy już wiadomo, że wszystko się zrosło odpowiednio. Zabieg wzbogacony o artroskopię, aby sprawdzić, czy wszystko dobrze z rzepką. przeprowadzony został w znieczuleniu podpajęczynówkowym i trwał niecałą godzinę (koszt zabiegu: 5 tys. zł, jeden nocleg w szpitalu). Mogłem zdecydować, czy chcę być przytomny, czy wolę spać w trakcie. Tym razem nie było cięcia przez całe kolano tylko tak artroskopowo właśnie, czyli cztery wejścia. Praktycznie już następnego dnia mogłem spokojnie chodzić po domu - bez kul nawet. Podobno nie jest konieczna też żadna rehabilitacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam można zacząć rehabilitacje po 6 tyg od operacji, lekarz odradza zalecił zaczęcie rehabilitacji po wyciągnięciu popregu czyli po 4 miesiącach od operacji ponieważ druty będą znacznie utrudniać rehabilitacje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×