Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Kolejne naderwanie przyczepu mięśnia LCM przy prawym kolanie


Gość Adrian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 22 lata, ważę 86 kg przy wzroście 186cm. Mój problem dotyczy prawego kolana. Otóż trzeci raz już, podczas gry w piłkę nożną skręciłem kolano. Pierwszy raz miało to miejsce w 2004 roku następnie w 2005 i teraz w 2010 a dokładnie wczoraj. Uraz jest dokładnie taki sam za każdym razem, wniosek już mam taki, że więcej nie będę grał w piłkę nożną. Tym bardziej że gram tylko amatorsko. Urazu doznaję w momencie gdy obciążam tą nogę i dynamicznie się zatrzymuję lub zaczynam biec. Mam uczucie zablokowania kolana i jakby nieanatomicznego wygięcia stawu, trochę tak jakby kolano zgięło mi się do wewnętrznej strony. To tylko takie uczucie bo pewnie tak nie jest. Później towarzyszy temu okropny ból który po kilku minutach maleje i jest do zniesienia. Oczywiście kolano momentalnie puchnie. W 2004 roku byłem na wakacjach i miałem 16lat wtedy. W Bochni w szpitalu na SOR, Pani doktor się tylko popatrzyła na kolano, kazała mi je zgiąć, powiedziała że jest wszysko ok. Zabandażowała i odesłała do domu i kazała się zgłosić do specjalisty. Bolało przez kilka dni i miałem dziwne uczucie przy zginaniu nogi. Do specjalisty nie poszedłem bo gdy już wróciłem z wakacji nie odczuwałem żadnych dolegliwości. Wiem że źle zrobiłem. W 2005 roku już się przejąłem tym urazem. Którego doznałem w szkole na Wf*ie tym razem. Pojechałem na pogotowie, tam mi wsadzili nogę w szynę tutorową (od kostki do tyłka). Zrobiono mi RTG kolana z którego nie stwierdzono żadnego większego urazu. Poszedłem do specjalisty chirurga po 7 dniach i zrobiono mi USG. Tutaj jest opis i zdjęcia: http://img210.imageshack.us/img210/2126/ccf2010020800001.jpg http://img6.imageshack.us/img6/1939/ccf2010020800000.jpg Diagnoza jest taka: USG kolano prawe - ślad płynu w zachyłku nadrzepkowym w okolicy przyczepu bliższego LCM 1) zmiana osteofizyczna przy przyczepie wiezadła - mogaca odpowiadać 2 staremu naderwaniu calego przyczepu 2) pęknięcie warstwy wewnętrznej LCM - więzadła łąkotkowo - udowego 2-go stopnia, funkcja więzadła zachowana, obie łąkotki bez istotnych zmian Pozostałe części układu więzadłowego, chrząstka i dół podkolanowy bez patologii. Dgn: Uszkodzenie (dno) LCM w przyczepie bliższym 1-go/2-go stopnia. No i wczoraj jak grałem w piłkę na hali dokładnie taki sam uraz. Tyle że obrzęk jest zdecydowanie mniejszy niż poprzednio, można, powiedzieć że mały. I zdecydowanie mniej bolało, jednak nie było to przyjemne. Jak ustawię nogę teraz w danej pozycji to odczuwam ból. Jest to umiejscowione tak jakby złączyć nogi razem to jest tutaj gdzie dotykają się kolana. Tak mniej więcej z boku kolana od wewnętrznej strony nóg. Byłem na SOR w Krakowie i włożyli mi nogę w szynę i skierowali do specjalisty. I mam pytania. Czy dobrze jest że noga jest teraz w szynie i jest unieruchomiona? Czy odpowiednia dla mnie będzie orteza na czas powrotu do zdrowia? Jeżeli szyna jest teraz potrzebna to jak długo mam ją nosić? Teraz mam egzaminy na uczelni i pasuje mi tam być i w miarę dogodnie się poruszać. Czy nic poważniejszego się teraz nie stało skoro to kolejny już trzeci taki sam uraz? Kolano/ (przyczepy mięśni) nie będzie na tyle osłabione że np. będę miał problemy z podbiegnięciem chociażby do autobusu? Jak rehabilitować nogę i kiedy? Basen i rower? Jeść coś specjalnego żeby wspomóc jakoś odbudowę? Wszelkie sugestie i porady pożądane. Jeżeli przeoczyłem coś istotnego to proszę o zapytanie i poradę. Dziękuję. P.S. Oczywiście do chirurga specjalisty się wybiorę. Kiedy najlepiej się udać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze jest że noga jest teraz w szynie i jest unieruchomiona? - tak oczywiście, to typowe prawidłowe postępowanie Czy odpowiednia dla mnie będzie orteza na czas powrotu do zdrowia? - ortezę stosuje się dopiero po odpowiednim okresie zastosowania opatrunki usztywniającego stałego Jeżeli szyna jest teraz potrzebna to jak długo mam ją nosić? - o tym musi zadecydować ortopeda, z reguły jest to okres 4-6 tygodni Czy nic poważniejszego się teraz nie stało skoro to kolejny już trzeci taki sam uraz? Kolano/ (przyczepy mięśni) nie będzie na tyle osłabione że np. będę miał problemy z podbiegnięciem chociażby do autobusu? - ale bez badania bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, o tym najlepiej porozmawiać z ortopedą, który będzie Pana prowadził, on wyjaśni obecny stan pana kolana, być może trzeba będzie się zastanowić nawet nad leczeniem operacyjnym tego więzadła (artroskopowym) Jak rehabilitować nogę i kiedy? Basen i rower? Jeść coś specjalnego żeby wspomóc jakoś odbudowę? - nogę można rehabilitować dopiero po ściągnięciu opatrunku usztywniającego, o rehabilitacji zadecyduje prowadzący ortopeda, najlepiej, aby rehabilitacją zajął się fachowiec rehabilitant, który zleci odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz może zaleci zabiegi rehabilitacyjne, raczej nie ma specjalistycznych leków wzmacniających więzadła Do ortopedy najlepiej udać się po 1-2 tygodniu od założenia opatrunku usztywniającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×