Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Badania amylazy we krwi w kierunku trzustki


Gość wojciech

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Czy badanie amylazy we krwi, które mam na chyba dobrym poziomie (mam poziom amylazy przy dolnej granicy) wyklucza patologie w trzustce? Czy pomimo niskiej amylazy (przy minimalnej granicy) w surowicy można chorować na przewlekłe zapalanie trzustki lub nowotwór? Czy jeśli występuje ból pod lewym żebrem to może to być to ból pochodzący od trzustki? Czy raczej jest to od żółądka czy jelita grubego? Miałem wykonywane usg jamy brzusznej we wrześniu i było wszystko w porządku. Czy mogły od tego czasu powstać zmiany nowotworowe? Czekam z niecierpliwością na zadane przeze mnie pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy badanie amylazy we krwi, które mam na chyba dobrym poziomie (mam poziom amylazy przy dolnej granicy) wyklucza patologie w trzustce? - nie do końca, trzeba by jeszcze wykonać USG celem oceny morfologicznej trzustki Czy pomimo niskiej amylazy (przy minimalnej granicy) w surowicy można chorować na przewlekłe zapalanie trzustki lub nowotwór? - można Czy jeśli występuje ból pod lewym żebrem to może to być to ból pochodzący od trzustki? Czy raczej jest to od żółądka czy jelita grubego? - ból może pochodzić z tych trzech struktur anatomicznych i trudno bezpośrednio wskazać na jeden z nich bez dodatkowych badań obrazowych Czy mogły od tego czasu powstać zmiany nowotworowe? - zawsze taka możliwość istnieje, ale jest to bardzo wątpiące po tak krótkim okresie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Panie doktorze, Ostatnio wyszłam ze szpitala bo miałam badanie kolonoskopowe. W czasie pobytu w szpitalu dodatkowym problemem stał się zły wynik distaz w surowicy i moczu. Diastazy-surowica 109 gdzie jest napisane, że norma jest do 88 oraz diastazy-mocz 1425( norma do 725). Wynik amylazy w moczu: 751.W usg nie wykazano czegoś złego z trzustką,nie jest powiększona. Mam również bóle brzucha jak i promieniujący ból pleców.Czy to może być coś poważnego z trzustką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stapler

Raczej takie wskaźniki nie mówią o poważnej chorobie trzustki. Być może to tylko jej niewielkie podrażnienie. Z uwagi na dolegliwości radziłbym jeszcze wykonać gastroskopię (ocenić stan żołądka i dwunastnicy). O wszystkim powinien zadecydować lekarz prowadzący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, od dłuższego czasu miewam lekkie problemy gastryczne, ostatnio trochę nasilone - zgaga i wzdęcia, bóle żołądka po niektórych potrawach ( jabłka). Zrobiłam dziś morfologię i biochemię i wszytkie badania są w porządku z wyjątkiem amylazy w surowicy która wynosi u mnie 84IU/l ( norma 0-82). Nie odczuwam zadnych wiekszych dolegliwosci bólowych. czy powyższy wynik powinien być powodem niepokoju, że cos niedobrego dzieje się w trzustce? Czy mozna szukac odpowiedzi w problemach gastrycznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 lata temu miałam ostre zapalenie trzustki spowodowane kamieniami w woreczku ,po usunieciu kamieni badanie hist wykryły komórki nowotowowe Robiłam markera trzustki był w porządku . Ostatnio wyszedł mi niski poziom amalazy w moczu 39 a prawidłowy jest od 50 O czym to swiadczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam .tydzien temu robilem badania na amyloze to sa wyniki 76u/I* 100 a to amyloza wy moczu 293u/I*460 o czym to swiadczy czy powinienem zrobic sobje jeszcze jakies badanie dodatkowe prosze o podpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Zaniepokojona

Nurtuje mnie pewna sprawa- dwa dni temu wykonałam pakiet badań w laboratorium poszukując przyczyny złego samopoczucia- od kilku miesięcy kilka razy w miesiącu męczą mnie luźne stolce, połączone z silnymi bólami brzucha i nagłym parciem na stolec. Do tego dość często wzdęcia. Wszystkie wyniki badań wyszły ok- poza poziomem amylazy- 16 IU/L. Norma podawana przez laboratorium to 28-100. Czy jest to niepokojące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niski poziom amylazy we krwi Niski poziom amylazy we krwi może świadczyć o: bardzo rozległym zniszczeniu trzustki - martwicy wywołanej przez np. ostre piorunujące zapalenie trzustki, zaawansowane przewlekłe zapalenie trzustki czy muskowiscydozę, poważnym uszkodzeniu wątroby w wyniku np. zatrucia lekami, zapalenia wątroby, zatrucia ciążowego, ciężkiej tyreotoksykozy, ciężkich oparzeń, stosowaniu niektórych leków np. cytrynianów i szczawianów, które wiążą wapń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.Mam 31 lat , nigdy nie paliłem ani nie piłem od 17 lat choruję na łuszczycę . Od dłuższego czasu miałem bóle brzucha , od 3 miesięcy doszły do tego cuchnące biegunki , podwyższona amylaza we krwi i moczu . Usg brzucha oraz Tk wykazały poszerzony przewód wirsunga(miernie) 4mm ( i zapalenie jelit ok 3/4 jelita grubego rodzaj NZJ , kierunek lekarzy Crohn, wycinki z jelita jednak tego nie potwierdziły), po wyjściu ze szpitala dostałem Pentase i metypred na jelita , bóle brzucha ustępuję oprócz bólu trzustki i bólu pleców z prawej strony na wysokości łopatki , stolec jest uformowany ( kolor jasny brąz - niestrawione resztki pokarmu , głównie gotowany kurczak i gotowana marchew ), spadek masy ciała również jest spory (ok 1kg/dzień). O ile Crohn mnie nie przeraża chodz wiem że łatwo nie będzie o tyle Trzustka doprowadza mnie do obłędu. Lekarze z odziału gastroentologicznego w Poznaniu gdzie leżałem twierdzą że z trzustką jest ok bo TK nic nie wykazał i skupili się na Jelitach (i dobrze ) ale ja wciąż mam dolegliwości trzustki , wyniki z krwi i moczu również alarmują że coś się dzieje no i przewód 4mm ( lekarze twierdzą że norma to 2-5mm i jest ok , ale czytałem że norma jest do 2mm ale trzustaka to nadal zagadka więc już sam nie wiem ), jak czytam to wszystko wskazuje na Przewlekłe Zapalenie Trzustki , nie wiem już co robić . Czy mocno zajęte 3/4 jelita grubego , mogą wpływać na amylazy we krwi i moczu czy nie ma to znaczenia , Jak mogę dalej się diagnozować w kierunku PZT (bez zmian na Tk) , wiem że zmiany na początkowej fazie są na Tk niewykrywalne . Proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś inne objawy ból brzucha itp itd dlaczego robiłeś badania enzymów?. Proponuje udać się na pierwszy strzał do lekarza rodzinnego. Wszystko zależy czy masz jakieś inne objawy. Bo jeśli tak trzeba poszerzyć diagnostykę o badania obrazowe typu. Usg TK nmr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×