Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podwyższona lipaza i podwyższona amylaza w surowicy i moczu


Gość Magdalena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam piszę do Pana ponieważ nie wiem co mam dalej robić.Od kilkunastu miesięcy mam bóle w nadbrzuszu,pod prawym łukiem żebrowym ,w lewym boku na środku ogólnie dyskomfort w jamie brzusznej.Podwyższona bilirubina 1,73, lipaza 133 norma do 60,amylaza w surowicy 91 norma do 80 w moczu tez podwyższona 833U/L.Mam badania tomograf Z KONTRASTEM JAMY BRZUSZNEJ BEZ ZMIAN, MR MRCP BEZ ZMIAN,ERCP DG STATUS NORMALIS W 2008 kolonoskopia bez zmian tylko esica wydłużona tworzy pętle Co mam robić mam bóle jestem na restrykcyjnej diecie łykam kreon 10000 3*dziennie i co dalej?????W związku z moimi dolegliwościami popadłam w depresje mam dość.męczący ból może nie tak sily w tej chwili jest z prawej strony żołądka nie mam komfortu życia Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej w tej sprawie skonsultować się jeszcze z gastroenterologiem. Raczej wyniki podwyższonego poziomu lipazy czy też amylazy w tak małym stopniu nie wskazują na patologię trzustki. Być może po prostu to zespól jelita drażliwego (wydłużona esica może do tego też predysponować). Nie wiem jak dawno miała pani ERCP, ale może trzeba by wykonać kontrolną gastroskopię. O wszystkich badaniach powinien zadecydować gastroenterolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mialas badanie na Helicobacter Pylori? Moze to z choroba wrzodowa ma cos wspolnego?Masz zapalenie blony sluzowej zoladka? Amylaza podwyzszona przy podwyzszonej lipazie moglaby wskazywac na stan zapalny trzustki... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tych wyników nic nie wynika,niektóre są podwyższone, ale nie na tyle, by wieszczyć (o, pzrepraszam dianozować*-) trzeba dokładnego wywiadu - jeśli miałbym obstawiać, to radziłbym znaleźć rozsądnego psychiatrę i próbowac ustalić jakiś antydepresant na bazie sertraliny* no i styl życia* rado może nie jest spektakularna, ale proszę mi wierzyć wiele osób w podobnej sytaucji doświadczyło poprawy poprzez samo zadbanie o to jak żyją, co jedzą i jak reagują na przelekły stres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, Wiem, że wątek jest już stary bo z przed dwóch lat, ale jestem bardzo ciekawa, czy udało się ustalić jaką konkretną diagnozę. Otóż moja sytuacja obecnie jest również bardzo podobna. Miała podwyższoną lipazę, norma do 60, ja miałam 118, amylaza z surowicy norma do 100 ja miałam 118. Obecnie po ok roku lipaza wynosi 67 w sumie niewiele podwyższona ale jednak. Dodam, że od ok 3 lat mam niezbyt silne bóle w lewym boku tuż pod żebrem. USG od trzech lat ok. Moja Pani dr bagatelizuje sprawę, ale ja ciągle mam dyskomfort. O ile Magdo przeczytasz tę wiadomość to proszę odpisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Ja mam nie dużo podwyższoną lipazę i amelaze, miała robione usg jamy brzusznej i nie wykazało żadnych złych zmian. Miałam ból pod żebrem, trochę też pośrodku w dołku tuż pod żołądkiem i do tego krwawe biegunki z bólem,leczyłam się ponad dwa miesiące objawowo zanim zrobili mi podstawowe badania,potem poszłam na odziała do szpitala, tam zrobili mi kolonoskopie gdzie stwierdzono wrzodziejące zapalenie jelita grubego.Zastanawiam się czy od tego mogły być podwyższone enzymy trzustkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×