Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Jedna torbiel w śledzionie, kilka diagnoz


Gość Anna 28lat

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anna 28lat

Dwa lata temu przypadkowo wykryto u mnie torbiel w śledzionie, przez cały ten okres byłam odsyłana od lekarza do lekarza (o różnych specjalizacjach) i każdy mówił co innego.W ubiegłym roku doszło do zabiegu metodą laparoskopową, który miał na celu usunięcie torbieli,jednak w trakcie zmieniono zdanie i torbiel tkwi nadal w mojej śledzionie(lekarz operujący stwierdził że było zagrożenie krwotokiem).Natomiast inny lekarz stwierdził że może ona być torbielą zakażoną,jednak po pewnym czasie poinformował mnie że jednak nie podejmie się tej operacji i odesłał mnie do nowego chirurga,który ma odmienną diagnozę i chce w maju powtórzyć laparoskopię *zwiadowczą*(po pierwszej miałam problemy z jelitami).Proszę o poradę co powinnam zrobić i jaka to jest w końcu torbiel? Opis z TK:w śledzionie obecna gładko ścienna zmiana torbielowata wielkości ok.85x80x60mm.W dolnym biegunie widoczna jest przegroda w świetle torbieli.W przegrodzie i ścianach widać delikatne zwapnienia.Gęstość tkankowa zawartości torbieli ok 15jH.Nie widać wzmocnienia kontrastowego w ścianach,przegrodzie i w świetle zmiany.(TK z lutego 2009r)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam oprócz opisu TK czy ma Pani jeszcze jakieś objawy tej torbieli. Trudno mi oceniać bez bezpośredniego badania. Czy ma Pani szczegółowy opis pierwszego zabiegu jaki był u Pani wykonywany? Opis samego TK torbieli nie wskazuje ewidentnie na potrzebę leczenia operacyjnego. Na Pani miejscu skonsultowałbym się jeszcze w tej sprawie z hematologiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedynym objawem jaki odczuwam ze strony tej torbieli są różnego rodzaju bóle, czasami przypominające silną kolkę innym razem jest to słaby,tępy ból który nasila się przy poruszaniu się.Czasami miewam stany podgorączkowe,choć lekarze twierdzą że nie muszą być one związane z torbielą.Opisu zabiegu nie otrzymałam,jedynie w karcie inf. ze szpitala widnieje wpis iż wykonano laparoskopię i odstąpiono od wycięcia torbieli z powodu śródmiąższowego jej położenia.U hematologa już byłam konsultowana,jednak on po pierwszej wizycie i po obejrzeniu wyników rozmazu morfologi stwierdził iż podlega to chirurgi.Wyniki krwi i moczu miałam robione dwa razy,w pierwszych wyszedł jakiś stan zapalny ( OB:23,%MONOCYTY:3,2),drugie powtórzone po 3miesiącach były już w normie.Innych badań nie miałam robionych. Dodatkowo mogę wspomnieć że w okresie tych dwóch lat mój ogólny stan zdrowia się pogorszył,nawet wykryto u mnie i usunięto polipa odbytnicy.Choć to chyba nie ma związku z torbielą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę Pani w tym względzie podjąć ostatecznej decyzji. Proszę szczegółowo porozmawiać na ten temat z chirurgiem i z nim razem zadecydować o dalszym sposobie postępowania. Zabieg na pewno będzie polegał na usunięciu całej śledziony nie zaś tylko na usunięciu torbieli. Po usunięciu śledziony trzeba zdawać sobie sprawę mogą występować implikacje kliniczne do końca życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×