Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Czy operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego jest nieunikniona?


Gość Monika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, z powodu wykluczających się zaleceń dwóch lekarzy, chciałabym zasięgnąć opinii, czy operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego jest nieunikniona? Historia choroby: kobieta, lat 25, praca w laboratorium chemicznym (kontakt ze stężonymi kwasami i zasadami) Wszystko rozpoczęło się od podwyższonych Alat i Aspat podczas badań wstępnych 2 miesiące temu w trakcie zatrudnienia w laboratorium. Ostatnie wyniki biochemiczne: ALAT - 120U/L (range: 0-31) , ASPAT 80U/L (0-32), bilirubina całkowita - 0,68 mg/dL (0,20 - 1,00), GGT 359U/L (5-36), OB 15 (3-15), pozostałe - w normie Badania hepatologiczne: wykluczono HAV, HBS, HCV Wynik USG: Wątroba niepowiększona o prawidłowej echogeniczności bez zmian ogniskowych. Żyła wrotna nieposzerzona. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieznacznie poszerzone bez złogów. Przewód żółciowy wspólny o szerokości 4-5mm bez złogów. Pęcherzyk żółciowy obkurczony (jest to już moje drugie USG, gdzie tak wygląda pęcherzyk, mimo że zawsze w trakcie badania byłam na czczo, bez posiłku co najmniej 10h) o zapadniętym świetle i o niepogrubiałych ścianach z dwoma kamieniami o średnicy 2mm każdy. Trzustka prawidłowej wielkości bez zmian ogniskowych. Przewód trzustkowy nieposzerzony. Śledziona o prawidłowej wielkości bez zmian ogniskowych. Znaleziono kilka powiększonych do 15mm odczynowo zmienionych węzłów chłonnych we wnęce wątroby oraz pojedynczy o średnicy 28mm. Wolnego płynu w jamie brzusznej nie znaleziono. Budowa ścian żołądka, dwunastnicy i jelit prawidłowa. Nerki o typowej lokalizacji, prawidłowej wielkości, ruchome oddechowo bez cech zastoju i złogów. W nerce prawej tłuszczako-mięśniak naczyniowy o średnicy 4mm, a w lewej nerce torbiel korowa o średnicy 3mm. Moczowody nieposzerzone. Pęcherz moczowy o gładkich zarysach ścian bez zmian egzofitycznych. Mam dylemat: lekarz rodzinny zaleca laparoskopowe usunięcie pęcherzyka, jestem już po *szybkiej* wizycie u chirurga i skierowaniu na oddział ( mam zapisany termin na kwiecień...), natomiast radiolog kazał się zastanowić * zanim panią pokroją*, zaleca usunięcie stanu zapalnego i twierdzi, że nie ma potrzeby usuwać pęcherzyka skoro nie miałam i nie mam żadnych bóli... Dziś otrzymałam od rodzinnego lekarza receptę na Amoksiklav - 14dni 2x1, chociaż dalej zaleca on operację... Uprzejmie proszę o opinie i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem po wycieciu woreczka żółciowego.zabieg ok .ploecam sie zgodzic po długim zwlekaniu może do dojsc do wylewu woreczka na organy wewnętrzne a to prowadzi do śmierci.pisze pani ze pani nic nie boli w okolicach brzucha poniewrrz obecności kamieni które sa w woreczku sie nie odczówa a bardzo moga zaszkodzic .ja miałam bardzo silne bule zadne leki nie pomagały ale to tylko dlatego że oprucz kamieni w woreczku miałam jakiś 1 mały w jakimś przewodzie i tylko dlatego czyłam ból

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chirurg zakwalifikował Panią do operacji należy się takowej poddać. Ewentualnie przed zabiegiem można by celem pogłębienia diagnostyki (powiększone węzły chłonne, ocena dokładna pęcherzyka żółciowego) wykonać TK jamy brzusznej. O tym jednak musi zadecydować lekarz prowadzący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×