Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Przepuklina kręgosłupa


Gość Renia

Rekomendowane odpowiedzi

Tylna przepuklina k.m.l4 l5 uciska worek oponowy i modeluje oba korzenie nerwowe w kanale kręgowym.Centralno lewostronna przepuklina k.m.l5s1 na 8mm wnika do kanału kregowego i uciska worek oponowy i lewy korzen nerwowy.Po str.lewej w formie sekwestru 14 x 6mm układa sie na tylniej powieszchni s1.Towarzyszaca osteofitoza krawedziowa zweza oba otwory m-kregowe.Czy taki opis z badania tomografu kwalifikuje sie do operacji...bole trwaja 7 tyd....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie o poinformowanie czy powinienem się zoperować czy leczyć się nadal choć leczenie nie przynosi rezultatu od kwietnia 2009R. Wynik: Badanie MR odcinka L-S kregosłupa wykonano w obrazach T1, T2 zależnych, w sekwencjach frFSE ,FSE, w płaszczyźnie sag, axial, w warstwach 4 mm. Wyprostowanie lordozy ledźwiowej. Tylno-boczne, niewielkie uwypuklenie tarczy m/k na poziomie L3-L4. Na poziomie L4-L5 widoczna jest tylno-boczna obustronna, z przewaga strony prawej wypuklina tarczy międzykręgowej. Wypuklina uciska na worek oponowy, zwęża oba zachyłki boczne, bardziej prawy, zwęza także prawy otwór m/k. Wypuklina sasiaduje w prawym korzeniem nerwowym. Na poziomie L5-S1 widoczna jest tylno-boczna z przewagą strony lewej kolejna wypuklina tarczy międzykręgowej. Wypuklina modeluje worek oponowy, penetruje w obręb obu otwrów m/k z ich zwęzeniem, przylega do obu korzeni nerwowych, z nieznacznym ich modelowaniem. Zmiany wytwórczo-zwyrodnieniowe na tylno-bocznych krawędziach trzonów kregów L4, L5 zwężaja otwory m/k L4-L5 i L5-S1 ( najbardziej na poziomie L5-S1 po stronie lewej). Stożek końcowy położony prawidłowo, bez zmian ogniskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.12 marca mialam rezonans magnetyczny oto diagnoza:na poziomie l4-5 okrezna wypuklina z cechami annular tear w obszarze centralnym gdzie zarys krazka jest silniej uwypuklony,na poziomie l5-s1 duza centralno-prawoboczna przepuklina schodzaca ku dolowi z tendencja dosekwestracji,powodujaca wyrazne modelowanie worka oponowgo i zwezenie zachylka bocznego prawego oraz ucisniecie korzenia prawego s1.czy taka diagnoza jest wskazaniem do leczenia operacyjnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Agata 741

Trzony kręgów prawidłowej wysokości. Widoczne zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-kręgowych o typie artrozy. Sklerotyzacja blaszek granicznych. Zaostrzenia na krawędziach trzonów kręgów. Zwężenie przestrzeni m-kręgowej L5-S1, na tym poziomie widoczna przepuklina centralno prawoboczna na szer. ok 6mm z modelowaniem worka oponowego na tym poziomie. Widoczne struktury kostne bez szczelin złamania, bez zmian o znaczeniu patologicznym. Kanał kręgowy bez c odłamków kostnych.W celu oceny struktur wewnątrzkanałowych wskazane MR kręgosłupa lędzwiowego. To są moje wyniki po tomografi. Co one oznaczają dlamnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Milka z łodzi

Witam mam 37 lat od 10 lat borykam sie z bolesciami kregosłupa odcinka ledzwiowego .Caly ten czas chodzac do lekarz dostawałam tabletki ,zastrzyki i rechabilitacje .Na jakis czas ból ustepował na miesiac ,dwa i od nowa.Po zmianie lekarza dostałam skierowanie na rtg i skierowanie do neurologa.Wynik RTG to zwezenie przestrzeni miedzykregowej L5S1.Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze na tylnych krawedziach trzonów L5i S1.Tomograf bede mial zrobiony we wrzesniu.Prosze mi powiedziec czy to oznacza ze jest przepuklina.Chciałam dodac ze ból w tym ze odcinku jest ieznosny i dretwieje mi od dłuzszego czasu noga a ból przechodzi na biodra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - może komuś przyda się moje doświadczenie z przepukliną kręgosłupa odcinek lędżwiowy między 5 a 6 kręgiem,potwierdzone rezonansem magnetycznym, otóż miałem takie bule a mianowicie rwanie prawej nogi że przejście 300 metrów trzeba było robić na 5 razy z niby wiązaniem buta żeby głupio nie wyglądało,póżniej rwanie w nocy że samemu problem z przewróceniem się z boku na bok aż do nie możności samodzielnego pojścia do toalety. Ta gehenna trwała przez rok oczywiście z przerwami dwa miesiące lepiej póżniej trzy kiepsko itd. Tyłek miałem skuty że wyglądał chyba jak cedzak do makaronu od przyjmowania różnych coraz to silniejszych zastrzyków,po drodze odwiedziłem fizykoterapeutę w ty jednego niewidomego który faktycznie stwierdził bez mojej podpowiedzi że chodzę już na boku stopy bo faktycznie stopa mi już latał w stawie i on stwierdził że on nic mi tu nie pomoże już byłem w szpitalu i miałem się poddać operacji - ale lekarz rodzinny z resztą między innymi ten co mi też przepisywał zastrzyki mówił mi wie pan operacja to ostateczność to może się udać ale i mogą być komplikacje nikt tego nie zagwarantuje i spytał czy pojadę do Wrocławia jako przykład do szkolenia bo odbędzie się szkolenie studentów a ja bym był jako żywy egzemplarz a szkolenie będzie prowadził z instytutu Meckenziego z Poznania i on po zbadaniu mnie nawet nie chciał zdjęcia pyta się studentów czy te objawy to skutek uszkodzenia chemicznego czy mechanicznego a oni że mechanicznego i on się ich zapytał to po jaką cholerę szpikują go zastrzykami jak jemu tylko pomogą przeciw bólowe tylko n a uśmierzenie bólu ale nie zwalczą przyczyny i on mi wyjaśnił i pokazał proste ćwiczenia( EUREKA !!!) mianowicie wyjaśnił mi iż kręgosłup to szkielet który utrzymuje nas ( żadne odkrycie ) a kręgi trzymają w kupie mięśnie (nic nowego prawda ) a jak mięśnie wiotczeją to się robią lużne i kręgosłup zaczyna się chwiać w posadach i wypycha przepuklinę która z kolei uciska na nerw ot cała filozofia i żeby i aby przepuklina weszła do środka i nie powstawała ponownie trzeba wzmocnić mięśnie kręgosłupa i brzucha, a mianowicie kazał mi ćwiczyć w ten sposób jak noworodek położony na brzuchu ćwiczy kręgosłup leżąc na brzuchu podnosic ręce i głowę do góry tak na 15 sekund i 15 sekund odpoczynku i tak seria po 10 do 15 razy 3 razy dziennie przynajmniej + mięśnie brzucha i zmienić nawyki ciężar podnosić jak ciężarowcy z przykucka a nie na pochylonych plecach, jak sitke z zakupami nosiłem w prawej ręce to teraz na razie w lewej żebym nosił aby kręgosłup działał w drugą stronę i przepuklina się wciskała do środka i co ? i rewelacja od 2 lat nie mam problemów z kręgosłupem a miało się skończyć operacją a tu takie proste ćwiczenia wszystko załatwiły, tylko trzeba pamiętać żeby być systematycznym bo pewien czas nie ćwiczyłem i dolegliwości powróciły a wtedy szybko sobie przypomniałem o ćwiczeniach ale to znowu troszkę za póżno bo ciężko ćwiczyć jak boli.Nadmienie również że brat ma tą samą dolegliwość i on miał ją już wcześniej i jeżdził też na jakieś akupunktury,przyklejanie plastrów ściągających i nić raz było lepiej a póżniej znów to samo a teraz jak ćwiczy te proste ćwiczenia też ma spokuj - oczywiście staram sie nic nie dżwigać ciężkiegobo raz dociągałem koła w autobusie i na drugi dzień już miałem pełne objawy -ale teraz to może dziwne ale chce mi się biegać takie to fajne uczucie gdy cię juz nie boli - pozdrawiam spróbować nie zaszkodzi a pomóc może mi pomogło rewelacyjnie - a zapomniałem byłem również u profesora Gerwazego Świderskiego we Wrocławiu i on też kazał mi ćwiczyć i pokazywał mi podobne ćwiczenia on wówczas miał chyba 92 lata a poruszał się lepiej ode mnie choć ja mam 45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,mam 29 lat z bólem kręgosłupa męczę się dobrych 5 lat,bóle brzucha,bioder,pachwiny wraz z drętwieniem kończyn. Skierowano mnie na rezonans-oto wyniki: Badanie Mr wykonano w sekwencji SE obrazach T1 i T2 zależnych. -Zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędzwiowego. -Sygnał z krążków międzykręgowych na poziomach L4-L5 i L5-S1 jest obniżony,a krążki są spłaszczone co jest wyrazem zmian zwyrodnieniowych. -Na poziomie L5-S1 widoczna jest centralno-prawostronna przepuklina krążka międzykręgowego uciskająca na worek oponowy i korzeń nerwu rdzeniowego. -Na wysokości L4-L5 stwierdza się obecność centralno-obustronnej wypukliny również z cechami ucisku na worek oponowy. -W trzonach kręgowych stwierdza się obecność zmian zwyrodnieniowych pod postacią osteofitów i ognisk zwyrodnienia tłuszczowego. Ból i drętwienie towarzyszy mi prawie codziennie raz bardziej boli raz mniej. Czy mój przypadek kwalifikuje mnie do operacji??? Czy lepiej przeprowadzić ją jak najszybciej czy czekać aż będzie tylko gorzej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam 23 lata ,jestem osobą czynnie uprawiającą sport a głównie piłkę nożna, mam przepuchlinę kręgosłupa odcinek piersiowy w którym nacisk jest na rdzeń . Moje obajwy to kucie w prawej nodze i częsci uda oraz od nie dawna ból kręgosłupa Byłem u neurochirurga(dok. Wilk) i powiedział że, konieczna jest operacja( Powiedział że jeżeli nie podejmę się operacji to grozi mi brak czucia w części oddawania moczu i kału) . Sam fakt operacji nie był dla mnie jakiś drastyczny, lecz doktor dodał również że po operacji koniec z czynnym uprawianiem sporty a już na bank z Piłką Nożna, pozostaje mi tylko basen i rower.. Prosił bym o poradę co zrobić ? Czy jednak szukać innych rozwiązać aby wyleczyć się i normalnie funkcjonować grając nadal w klubie w piłkę.. Czy poddać się operacji i zaprzestać oprawiania sportu. Z Góry dziękuję i proszę o szybką poradę bo 15 lutego 2013 roku mam mieć operację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Takaja

Ludzie, czy wy myślicie że dostaniecie poprawną poradę na odległość bez badania pacjenta, obejrzenia badań itp.? Tak się nie da, każdy człowiek to inny przypadek i leczenie ustala sie indywidualnie z lekarzem. A tutaj odpowiedź może napisać osoba bez wykształcenia medycznego. Ludzie mogą wam udzielić błędnych porad i przez to możecie cierpieć do końca życia. Dlatego lepiej zrobić badania kręgosłupa i pójść do lekarza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialam podobne objawy jak opisujecie przez ponad rok mijały i wracały aż pewnego dnia stracilam czucie w kończynach dolnych wyrok operacja przez 2 tygodnie czulam się ok później pogorszenie nieznosny bol w ledzwiach każdy ruch sprawiał ogromny bol lekarze stwierdzili ze operacja się udała a bóle są neurologiczne dostała blokadę i bóle ustały w 70% teraz jestem już 4 miesiące po operacji ale sprawność fizyczna to tylko40% moich mozliwosci nie prowadze autem nie mogę siedzieć nie ubiorem pewnych części garderoby rehabilitacja mi pomaga ale i szkodzi są pewne ćwiczenia które nie jestem wstanie zrobić bo bol nogi wraca ze zdwojoną siłą ( odziwo przed operacja dokuczal ból prawej nogi teraz lewa kaprysi po ćwiczeniach) ale jeśli ktoś pyta czy żałuje mówię nie bo i tak byłam mocno ograniczona w ruchu teraz tez ale nie czuje tak wielkiego bólu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×