Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Bezobjawowa kamica pęcherzyka żółciowego a otyłość


Gość Grzegorz 30 lat

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Grzegorz 30 lat

Mój problem dotyczy kamienia w pęcherzyku żółciowym, a mianowicie w badaniu USG wykryto jeden większy kamyk. Nie mam żadnych objawów, nic mnie nie boli. Skierowano mnie do kliniki chirurgii na konsultacje i zabieg laparoskopowy. Na konsultacji lekarz poinformował mnie ze operacja w moim przypadku jest ryzykowna, gdyż mam dużo tkanki tłuszczowej w okolicach j.brzusznej, a rany przy takiej tkance tłuszczowej bardzo źle sie goją. Prawdą jest, ze z otyłoscia walcze kilka lat i zawsze konczy sie to efektem jo-jo (waga 105 kg przy 178 cm wzr.). Pytanie moje dotyczy: czy jesli nie mam żadnych ataków bólów to czy operacja jest konieczna oraz fakt ze operacja nie zostanie wykonana ze wzg. na moją mase ciała i lekkie stłuszczenie wątroby, obecnośc tego kamyka moze byc dla mnie zagrożeniem powstania jakiegoś nowotworu? Nie ukrywam ze jestem bardzo wystraszony ta diagnozą (kamyk, lekkie stłuszczenie wątroby). Z góry bardzo dziekuje za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego bezobjawowej leczenie operacyjne podejmuje się u: - osób ze zwiększonym ryzykiem raka pęcherzyka żółciowego (pogrubienie ściany pęcherzyka, pęcherzyk porcelanowy, złogi powyżej 2-3 cm, współistniejące polipy), - osób młodych, których czas przeżycia może wynieść >30 lat, - chorych na przewlekłą niedokrwistość hemolityczną, - osób ze złogami w kształcie owocu morwy >5 mm, - chorych na cukrzycę, ale powikłaną chorobą niedokrwienną serca i niewydolnością nerek, - kandydatów do przeszczepienia: nerek, serca i płuc, - u chorych, u których kamicę wykryto w czasie innej operacji. Jeśli rzeczywiście wchodzi Pan w grupę pacjentów wyżej opisanych należy poddać się zabiegowi usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą najlepiej laparoskopową. Właśnie u osób otyłych bardziej wskazana jest cholecystektomia metodą laparoskopową (mniejsze rany pooperacyjne) niż klasyczną. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×