Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Guzki tarczycy - usuwać, czy czekać?


Gość Małgorzata

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu robiłam USG, którego opis wygląda następująco: Płat prawy w znacznej części wypełniony przez zmianę ogniskową lito-torbielowatą o średnicy 28 mm - widoczne przegrody, części lite oraz mikrozwapnienia. W płacie lewym w biegunie dolnym słabo odgraniczona zmiana hipoechogeniczna o średnicy 5 mm. W opcji Power Doppler widoczne unaczynienie na obwodzie zmiany płata prawego oraz naczynia w częściach litych zmiany ogniskowej (printy). Szyja bez cech adenopatii. Wnioski: Wole guzkowe. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyniku. Czy mój stan kwalifikuje się do natychmiastowej operacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kwalifikacji do zabiegu decyduje endokrynolog. Po interpretacji wszystkich badań obrazowych i laboratoryjnych wytłumaczy i ewentualnie wyśle Panią na operację. Dobrze by było wykonać biopsję cienkoigłową celem oceny histopatologicznej zmiany guzowatej głównie w prawym płacie tarczycy (zmiana podejrzana o rozrost nowotworowy z uwagi na budową jak też i na bogate unaczynienie). W lewym płacie zmiana wygląda na niewielką torbiel. Jednak tak jak wcześniej napisałem decyzję w sprawie operacji tarczycy podejmuje endokrynolog. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość monika19871017

czy można prosić o zinterpretowanie wyniku biopsji bardzo sie boję ...,masy białkowe,ślad koloidu,pecherzykowe tarczycy pojedyńcze makrofagi.materiałł dość skąpy w elementy morfotyczne tarczycy.z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o interpretacje wyniku usg tarczycy : prawy płat o wym. 30*12*16mm z guzkiem hypoechogennym o wym. ok 11*11 mm. Lewy płat o wym. 27*12*9mm. Cieśń tarczycy 3,5mm . Struktura obu płatów prawidłowa. Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o interpretację Bardzo się martwię opisem USG, a na wizytę ednykrnologa mimo, że prywatnie muszę czekać. Czekanie jest dla mnie bardzo dokuczliwe. Tarczyca niepowększona o jednorodnej prawidłowej echogeniczności z widocznym guzkiem 6,4x4x7mm hypechoenne w płacie prawym oraz 22,3x16,8x21mm w części środkowej płata lewego oraz zmianą torbielową - litą 21x15x16mm w cieśni. Płat prawy wielkość 7,4 cm3 płat lewy o wym. 4,7 cm3 Cieśń 5mm. Z góry bardzo dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pilną interpretację wyniku USG tarczycy. Oba płaty tarczycy i cieśń o jednorodnym odbiciu echa, Płat prawy o wym. 16 x 21 x42 mm z hipoechogenicznym guzkiem o śr. 4mm. Płat lewy o wym. 16 x 17 x 50 mm z heterogenicznym guzkiem o śr. 8mm. Czy mogą to być zmiany nowotworowe? 18 lutego 2010 zakończyłam chemioterapię (galaretowaty rak sutka, operacja radykalna z usunięciem węzłów chłonnych, przerzutów nie było) Do zrobienia USG tarczycy skłoniły mnie następujące objawy: niewielkie wole, suchość i drapanie w gardle i suchy kaszel. Nie wiem też co znaczy określenie guzek heterogeniczny. Dziekuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja mała 13 latka ma taki opis torbieli ,gruczoł tarczowy dwupłatowy,normoechogeniczny. Płat prawy 15,4mm x 14,7mm x 48,4mm obi,ok,5,7ml płat lewy 44mm x 24mm x 68 mm obj ok 37ml cieśń 2,36mm niemal cały płat lewy zajmuje guzek torbielowato-lity (części lita z rejstrującym się przepływem krwi w opcjach cd i pd . prawidłowy miąższ tarczycy widoczny jedynie w górnym biebunie płata lewego, czekamy na wynik biopsi nie wiem co robić, czy są jakieś metody nie operacyjne , bo zt ego co mówi lekarka to trzeba usunąć ale konkretnie powie po wyniku ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Małgorzata

Proszę o ocenę wyników USG,bardzo sie martwię,a na wizytę u endokrynologa czekam w kolejce. Gruczoł tarczowy dwupłatowy-symetryczny-niepowiekszony.Płat prawy o wymiarach 18x16x50mm,lewy 17x23x55,cieśń 3mm.W lewym płcie dwa guzki-gładkościenne(brzeżnie unaczynione)hyperechogeniczne-o niejednorodnej echostrukturze.Drobne przestrzenie płynowe w odrebie guzków.Wielkośc zmian ok22x16 oraz 13 mm*Morfologicznie podobna zmiana w płacie prawym-wielkości 17x12 mm.Poza tym ehostruktura miażu jednorodna-normoechogeniczna-bez zmian ogniskowych.szyjne węzły chlonne niepowiekszone-o prawidlowej echastrukturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o interpretację wyników: 1. Zmiana na granicy płata prawego i cieśni, średnio obfity materiał tyreocytów w rozproszeniu i grupach na tle koloidowo-krwistym 2. Zmiana położona bocznie, od w/w rozproszone tyreocyty na tle koloidowym (materiał ubogokomórkowy), obraz cytologiczny zmian łagodnych. Biopsja z dwóch guzków tarczycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×