Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Mały wodniak jądra a sport


Gość Jacek

Rekomendowane odpowiedzi

1. Zauważyłem usiebie małą kulkę w okolicy najądrza. Byłem i chirurga i stwierdził, że to mały wodniaczek i najlepiej będzie pomyśleć o operacji w przyszłości. Mam 17 lat. Zdecydowanie odradzał środki farmakologiczne (mogą mieć wpływ na płodność). Zalecił obserwcję i zgłosić się na kontrolę za kilka miesięcy. Mówił, że jeśli nie będzie się powiększał, nic nie będziemy robić. Rano kulka jest prawie niezauważalna. Dodam, że aktywnie uprawiam sport i zastanawiam się, czy przyczyniło się to do powstania tego wodniaka. Ważne pytanie, czy bez problemu mogę dalej uprawiać sport, jeśli nie będzie zmian w wielkości. Niedawno nadwyrężyłem sobie mięsień w górnej części uda i odczuwam ból w okolicy pachwiny podczas biegania. Jakoś tak zbiegło się to wszystko, że zastanawiam się, czy nie ma jakiegoś powiązania jedno z drugim. Wybieram się na badanie USG i mam nadzieję, że wszystko się wyjaśni. Wiem, że często nawet jak jest jakaś wyczuwalna i widoczna na zdjęciu kulka, lekarze uznają, że nie ma to znaczenia w sensie wskazania do zabiegu. Ja mam taką nadzieję, że u mnie będzie podobnie. Robiłem badania krwi, morfologię, OB i CRT (chyba - na stan zapalny) i wyniki wyszły mi bardzo dobre. Proszę również o informację, jakie są sposoby uniknięcia wodniaka lub złagodzenia objawów (glownie wielkości, bo mnie osobiście nic nie bolało, dopiero naciągnięty mięsień dał się we znaki i trochę z tym walczę). Chodzi mi tutaj o prfilaktykę tych nabytych wodniaków, gdyż na wrodzone nie ma się wpływu. 2. Czy możliwe jest występowanie obustronnej przepukliny u młodego człowieka i jakie są podstawowe objawy (wyniki badania krwi też coś o tym powiedzą)? Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na powstanie i ewentualne powiększenie się torbieli (raczej to niewielka torbiel niż wodniak) nie ma wpływu żaden sport. Bóle w pachwinie są zapewne spowodowane nadwyrężeniem mięśnia nie zaś torbielą. Nabyte takie torbielą są zazwyczaj następstwem jakiegoś przebytego procesu zapalnego. Trzeba unikać sytuacji mogących powodować stan zapalny układu moczowo-płciowego. 2. Czy możliwe jest występowanie obustronnej przepukliny u młodego człowieka i jakie są podstawowe objawy (wyniki badania krwi też coś o tym powiedzą)? - jest to możliwe, objawem jest zazwyczaj obustronny guz w pachwinach okresowo znikający i pojawiący się, czasami dający dolegliwości, zwykłe badanie ręką przez doświadczonego chirurga wystarczy, aby rozpoznać lub wykluczyć przepuklinę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan rację, podczas badania USG potwierdzono maleńkią torbielikę (3 mm). O wodniaku w ogóle nie było mowy(nie było go widać). 1. Jakie sytuacje mogą powodować stan zpalny układu moczowo-płciowego? Może nie ubieranie się ciepło, kąpieliska publiczne? 2. Wyczuwalna mała kuleczka w pachwinie zdiagnowzowana była na USG jako węzeł chłonny (po obu stronach symetrycznie, podobno, taka budowa u niektórych mężczyzn). Cóż, warto się przebadać od czasu do czasu. Ja mam kontrolnie zgłosić się do 8-12 miesięcy, chyba, że zauważę coś niepokojącego. Bardzo dziękuję za rzetelną odpowiedź.. Cieszę się, że jest takie forum i że Pan poświęca swój czas i uwagę nam, zaniepokojonym i nieświadomym wielu zagrożeń ... Pozdrawiam Pana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jakie sytuacje mogą powodować stan zpalny układu moczowo-płciowego? Może nie ubieranie się ciepło, kąpieliska publiczne? - takie sytuacje jak Pan opisuje mogą właśnie wywołać stan zapalny dróg moczowych, także nieodpowiednia higiena osobista, zatrzymywanie oddawania moczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×