Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Uszkodzenie tętnicy szyjnej


Gość Beata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po pierwszej operacji stwierdzono u mnie raka brodawkowatego tarczycy. Przebyłam ostatnio drugą operację tarczycy celem radykalizacji zabiegu - całkowitego usunięcia pozostałości obu płatów tarczycy. Biopsja węzłów chłonnych szyi str. lewa - utkanie 2 węzłów chłonnych wolne od przerzutów. Biopsja węzłów chłonnych szyi strona prawa - utkania nowowtworu złośliwego nie znaleziono. Co to znaczy? Kolejne pytanie dotyczy uszkodzenia tętnicy. W epikryzie napisano: Podczas zabiegu operacyjnego doszło do uszkodzenia tętnicy szyjnej wspólnej prawej, którą zespolono koniec do końca. Co to oznacza? Jakie są tego konsekwencje? Czy muszę specjalnie uważać na energiczne ruchy głową? Czy powinnam się zgłosić do lekarza naczyniowca? Jak o siebie dbać w tej sytuacji? Czy może zrobić mi się w uszkodzonym miejscu zator? I jak wogóle mogło do tego dojść?! Jak można uszkodzić tętnicę szyjną?! Przez nieuwagę? Czy są jakieś inne racjonalne powody? Ostatnie pytanie dotyczy porażenia nerwu krtaniowego. Przed drugim zabiegiem badanie laryngologiczne wykazało, iż mam nieruchomy prawy krtaniowy fałd głosowy. Miałam problemy z oddychaniem i oczywiście straszną chrypkę trwającą przez 3 miesiące aż do ostatniej operacji. W trakcie drugiego zabiegu chirurg w jakiś sposób "naprawił" mi nerw krtaniowy. Pierwszego dnia po operacji miałam swój śliczny głos jak sprzed obydwóch operacji. Niestety następnego dnia wszystko się popsuło i chrypka znowu wróciła. Czy to w końcu może minąć? Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zbadanych węzłach chłonnych nie znaleziono utkania nowotworowego, czyli nowotwór sie nie rozprzestrzeniał. Zwykle węzły chłonne są pierwszą stacją do kolejnych miejsc. Skoro wezły sa czyste to raczej nigdzie rak się nie przedostał. Nie wiem jak doszło do uszkodzenia tętnicy szyjnej. Zawsze istnieje ryzyko że dojdzie do uszkodzenia tkanek znajdujących się w okolicy. Może u Pani przebiegała ona nietypowo i stąd doszło do uszkodzenia. Proszę się dowiedzieć dokłądnie co z tą tętnicą. Tętnica wspolna dzieli się na dwie tętnice: szyjną wewnętrzną i szyjną zewnętrzną. Tętnica wewnętrzna stanowi drogę dopływu krwi do mózgu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepu istnieje i warto temu zapobiegać. Choć nasz mózg broni się przed takimi stytuacjami sprytnym unaczynieniem w postaci koła naczyniowego utworzonego z 3 tętnic. Jednak radze dowiedzieć się jak połączono i czym tętnicę wspolną oraz jak bardzo była uszkodzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×