Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Trzustka niejednorodna echogenicznie po przebyciu OZT


Gość Mirosław

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mirosław

Przebyłem OZT 9 miesięcy temu bez jak na razie powikłań. Mam pytanie do Pana Doktora: na USG teraz mam prawidłowy wynik prócz wzmianki iż jest nieco niejednorodna echogenicznie.Co to znaczy i czy mam jakoś to leczyć. Mam 43 lata, do tej pory czasami próbowałem spożyć trochę wina do obiadu półsłodkiego lub ok. 2 piw w tygodniu.Jak na razie nie reagowała trzustka jako np. bóle lub niestrawności.OZT nie było spowodowane zwężeniem przew. żółciowych ani Watera. Lekarze mówili, że to przez alkohol a teraz iż możliwe, że przez hipotrójgliceryzadę- jeżeli źle napisałem nazwę przez trójglicerydy to przepraszam.Czy mogę nadal po trochu używać wina lub piwa raz lub dwa w tygodniu w tej sytuacji ? jeżeli nie będzie bólów i kłuć a wyniki krwi są dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy i czy mam jakoś to leczyć? - to zmiany pozapalne, które spowodowały, że trzustka miejscowo może być zwłókniała lub zwapniała co właśnie daje taki obraz w USG Co do picia alkoholu odradzam po ostrym zapaleniu trzustki nawet spowodowanym hipertriglicerydemią czyli nadmiernym poziomem trójglicerydów we krwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mirosław

Dziękuję Panu za odpowiedź. Trochę zmartwiło mnie to, że mogą to być zwapnienia, gdyż do tej pory specjaliści jak i radiolodzy uspakajali mnie, że takowych tam nie ma.Czyżby coś przeoczyli w obrazie usg w maju po szpitalu? Co do alkoholu to na pewno Pan ma rację. Jedynie jak każdy mężczyzna w moim lub młodszym wieku pragnąłby chociażby na weselu rodzinnym móc wznieść toast choćby lampką wina czy spożyć jedno piwo aby przez chwilę jak każdy zapomnieć o swoich dziennych problemach.Czy do końca mojego życia tego mi już nie będzie wolno? Panie doktorze lekarz po szpitalu do dnia dzisiejszego zapisywał mi kreon trzy razy dziennie do głównych posiłków czy zwrócić uwagę w rozmowie z nim, by ujął dawki jeżeli mam dobry apetyt i nie reaguje źle trzustka po posiłkach - przynajmniej zewnętrznie ani na napoje. Z obrazu usg, którego Panu opisałem wynika zapis: trochę niejednorodna echogenicznie lecz bez zmian ogniskowych a aparat usg nie badał sposobem Dopplera.Chciałbym zapytać jeżeli jeszcze można czy powikłania po OZT, które znam z książek: torbiele, ropień, zwapnienia itp. mogą nastąpić nawet po dłuższym czasie lub nawet latach, czy raczej takowe występują przy lub zaraz po OZT ? Jeżeli by to były zwapnienia to podobno tego zatrzymać nie można - to co wówczas? Dziękuję z góry za udzielenie odpowiedzi na moje pytania - odpowiedzi od takiego specjalisty jak Pan zawsze są potrzebne i pouczające dla pacjentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby coś przeoczyli w obrazie usg w maju po szpitalu? - co do wykrycia zwapnień lepsze jest TK, w USG widać dopiero większe zwapnienia, myślę jednak, że nie ma na razie potrzeby pogłębiania diagnostyki Czy do końca mojego życia tego mi już nie będzie wolno? - w niewielkich ilościach można spróbować, ale musi Pan zdawać sobie sprawę, że robi Pan to na własne ryzyko torbiele, ropień, zwapnienia itp. mogą nastąpić nawet po dłuższym czasie lub nawet latach, czy raczej takowe występują przy lub zaraz po OZT ? - torbiele i ropnie raczej zaraz po OZT, zwapnienia jeśli OZT przejdzie w fazę przewlekłą i może ujawnić się nawet po latach Jeżeli by to były zwapnienia to podobno tego zatrzymać nie można - to co wówczas? - nie, proces czasami można zatrzymać, stosując dietę i enzymy trzustkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×