Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podwyższone wyniki prób wątrobowych


Gość Maciej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. W poniedziałek odebrałem wyniki badania morfologicznego + mocz + próby wątroby. Wszystkie wyniki wyszły w normie (krew, mocz), OB wynosi 5. Zmartwiły mnie natomiast wyniki prób wątrobowych. ALAt 18 UI/l (norma do 48), AspAt 26 IU/I (norma do 47) i niestety bilirubina całkowita 34.8 umol/l (norma 3-4 do 17.0). Lekarz który zlecił badania jest do stycznia nieuchwytny, a nie mam się kogo poradzić. Rodzice zasugerowali mi abym zrobił sobie badanie USG. Dziś byłem na badaniu USG jamy brzusznej (dowiedziałem się, że samej wątroby nie można wykonać) i opis jest nastepujący: *Wątroba niepowiększona o prawidłowym echogramie i rysunku naczyniowym, bez zmian ogniskowych. Drogi żółiowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy o prawidłowej ścianie, nie zawiera kamieni. Trzustka, nerki, śledziona bez zmian. Pęcherz moczowy o prawidłowej ścianie. Stercz jednorodny, niepowiekszony.* Mam 24 lata, więc jestem stosunkowo młodą osobą, dlatego moje zdziwienie jest dość spore skąd aż takie przekroczenie normy (gdy wygląda na to, że reszta jest w porządku). Jeśli ktoś z państwa byłby miły mi uradzić jakieś wskazówki co mam dalej z tym robić, ew. jakieś podejrzenie co to może być byłbym niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Alat i Aspat są prawidłowe. Natomiast poziom bilirubiny wysoki. Radzę powtórzyć badanie, pamietając od unikaniu alkoholu przed badaniem. Taki poziom bilirubiny moze nasuwać podejrzenie zespołu Gilberta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz. Dopiero teraz zauwazyłem ze jednak w morfologii jest jedna dysproporcja, nie wiem czy to może mieć jakiś wpływ więc jednak to pokażę. Dla jasności podam cały wynik. HTC 45.5 RBC 5.22 HGB 15.6 WBC 5.2 MCV - 87.2 MCHC 34.3 MCH 29.9 RWD-SD 38.7 PLT 248 MPV 11.3 PWD 12.8 P-LCR 36 Rozmaz (i tu wlasnie jest odchylenie) LYM 2.6 - 50.9% MXD 0.2 - 2.7% (tak przy okazji nie mam pojęcia co to jest) NEUT 2.4 - 46.4% LYM % przekracza o 5% norme w góre, natomiast NEUT jest na pograniczu (norma 45 do 78). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie wyniki mogą być powodem do zmartwień? (ten rozmaz szczególnie) oraz co oznacza to MXD? są to monocyty? Dodam jeszcze, że w moczu OSAD stwierdzono *leukocyty obecne w polu widzenia w ilosci 6-10*. Przepraszam za nachalność ale nie mam się kogo w tym momencie (do połowy stycznia) poradzić z fachową wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

MXD to odsetek granulocytów pośród białych krwinek. Podwyższony poziom może być wynikiem zakażenia. Leukocyty są mało podwyższone w moczu i również może to być skutek stanu zapalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marysia:)

Neut to granulocyty,LYM to limfocyty,MXD to monocyty - aparat 3DIF,rozmaz jest OK,WBC jest OK - nie ma stanu zapalnego.Wyniki to jeszcze +- 10 % błędów lab i przedlaboratoryjnych,właściwości osobnicze plus stan kliniczny i interpretacja LEKARZA, nie własna.Nie ma powodu do zmartwień. Bilirubina do powtórzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem do zmartwień mogą być wyniki, które przekraczają normę 10x, lub w moim przypadku nawet o tysiąc. Przy dobrym samopoczuciu, jedynie towarzyszące nagminne swędzenie ciała zrobiłam sobie badania, gdzie aspat wyszedł mi w okolicach 350 norma do 35 a alat powyżej 1000 norma również w granicach 35 - 37. Jestem młoda, alkohol piję sporadycznie. Okazało się, że mam żółtaczkę pokarmową, którą złapałam na wakacjach za granicą. Więc jeżeli masz jakieś wątpliwości nadal co do badań, towarzyszą ci jakieś inne objawy (swędzenie świadczy o cholestazie) to nie pytaj ludzi na forum, tylko rusz się do lekarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×