Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel wielokomorowa niejednorodna w piersi


Gość Kinga

Rekomendowane odpowiedzi

WItam, z powodu wykrycia *guzka* w prawej piesi wykonałam USG. Wynik w skrócie: na godz. 8:00 zmiana o charakterze torbieli, wielkomorowa o niejednorodnym kształcie 10mm. Dostałam skierowanie do chirurga onkologa, ale niestety muszę poczekać na wizytę. Lekarz powiedział mi ,że prawdopodobnie będzie trzeba wykonać biopsję. Czy to konieczne ( jakoś boję się tej biopsji) i czy ta zmiana jest niepokojąca?Czy to taka zwyczajna torbiel, któa czasami samoistnie może się wchłonąć ( tą z USG wykryłam około 2 m-cy temu, niestety nie zniknęła i nie zmieniała się w czasie cyklu) Mam 40 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Mam jeszcze jedno pytanie (bo w sumie nic o torbielach wielkomorowych w piersi nie można znaleźć w internecie), dlaczego torbiel wielkomorowa jest podejrzewana o przemianę złośliwą? Co w niej jest takiego innego niż w torbieli jednokomorowej? Na co nalezy zwrócić uwagę, co należy obserwować. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Torbiel wielokomorowa zawiera elementy tkankowe we wnętrzu, które niestety mogą być tkanką nowotworową. W takiej torbieli zawsze zwiększa się ryzyko raka (udowodniono to wielu badaniach klinicznych). Trzeba okresowo wykonywać badania obrazowe (USG i/lub mammografię), a także biopsję cienkoigłową oraz być pod stałą kontrolą lekarską. Każda zmiana struktury lub wielkości torbieli musi być zaraz zdiagnozowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×