Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Czy przepuklinę kresy białej można zoperować metodą laparoskopową?


Gość Anna

Rekomendowane odpowiedzi

W drugiej ciąży stwierdzono u mnie rozstęp mięśni prostych brzucha. Mój ginekolog sugerował położnikom wykonanie cięcia cesarskiego, lecz zdecydowali iż poród odbędzie się drogami natury. 2,5 miesiąca po porodzie chirurg stwierdził, iż mam przepuklinę kresy białej wraz z rozstepem mięśni. Będzie to moja kolejna operacja (11 lat temu zoperowano mi przepuklinę pachwinową) i chciałabym się dowiedzieć czy laparoskopowo można zoperować taki rodzaj przepukliny? Pomijając defekt kosmetyczny tradycyjnego cięcia zależy mi na jak najkrótszym okresie rekonwalescencji bym mogła szybko wrócić do maluszka. Będę wdzięczna za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli wybierze sie metode klasyczna, np Mayo, to przy doswiadczonym i wprawnym chirurgu blizna bedzie niewielka, a okres powrotu do zdrowia i tak jest podobnie długi jak przy metodzie laparoskopowej, ktora jeast drozsza, ze wzgledu na wszycie drogiej siatki od strony jamy brzusznej, a jesli sie mysli o kolejnej ciazy to raczej nie jest to polecana metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj dowiedziałam się, że niestety muszę się poddać zabiegowi- przepuklina kresy białej i rozstęp mięśni brzucha. Co prawda jest to już moja 2 wizyta u innego lekarza, ale nadal nie jestem przekonana, że muszę się poddać operacji. Bardzo się waham.... Jakie są konsekwencje nie poddania się zabiegowi i czy jeżeli przepuklina jest na całej długości brzucha to czy jest szansa na laparoskopię? Będę wdzięczna za odpowiedź na maila roszczyk74@op.pl . pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja chodzę z przepukliną kresy białej 5 lat szerokość przy napięciu 8 cm i 2 chirurdzy powiedzieli że jak mnie jeszcze nie boli to da się z tym żyć tylko że ja mam dwoje dzieci i się boję że coś mi się stanie kto za to odpowie może znacie dobrego chirurga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem miesiąc po operacji przepukliny kresy białej i rozstępu mięśni brzucha (powstałej po drugiej ciąży/porodzie). 2 lata temu zoperowano u mnie górny odcinek rozstępu - od mostka do pępka operując poprzez cięcie PIONOWE. Drodzy Państwo, jest to bardzo szpecący zabieg i dziś już wiem, że można go było przeprowadzić poprzez cięcie poziome (tak jak przy *cesarce*). Właśnie miesiąc temu miałam zszywany obszar przepukliny w obszarze od pępka do kości łonowej - tam również rozstęp był znaczący. Brzuch był tym razem cięty poziomo, poniżej linii pępka, szew (w dodatku bardzo staranny) będzie właściwie niewidoczny. Niestety poprzednich cięć nie da się cofnąć... Może laserowo będzie można lekko skorygować pionową szpecącą bliznę. Z tego co dowiadywałam się nt. operacji laparaskopowej, w przypadku rozległych przepuklin/rozstępów, ta metoda nie jest polecana. Dużo solidniej, z mniejszym ryzykiem rozejścia się szwu, wykonuje się zabieg poprzez tradycyjny zabieg operacyjny. Dodam, że pierwszy mój zabieg był refundowany przez NFZ, natomiast drugi wykonał doświadczony chirurg plastyczny - dr Tadeusz Witwicki z Warszawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez miałam operację przepukliny kresy bialej . Choć była ona niewielka dole -gliwosci bardzo duże. Niestety po operacji pojawiły się powiklania ( drętwienie nogi po podaniu Ketonalu -bardzo bolesne. Cho c jeszcze długo po operacji odczuwałam ból i osłabienie uwazam, że bylo warto.Niestety nie miałam załozonej siatki i po 2 latach moje dolegliwsci wracają, tj. ból brzucha , muszę uważać nawet z niewielkim ciężarem np.zakupami, drobnymi pracami domowym no i kaszel powoduje, ze czuję ze potrzebna będzie kolejna operacja. MImo tego uwa zam, ze nie należy tego *przechodzić* gdyż po prostu operacja prędzej czy później będzie niezbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×