Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zakrzepica żył głębokich


Gość Katarzyna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Katarzyna

Lekarz stwierdził u mnie malutki zakrzep żył głębokich pod prawym kolanem, zlecił pończoche uciskową i zastrzyki Fraxiparine 0,8 ml dwa razy dziennie. Mam siedzącą prace, ojciec miał zawał i by-passy, mama leczy się na nadciśnienie. Od maja stosuje tabletki hormonalne Yasminele,czułam się po nich dobrze, ostatnio lekarz zmienił mi tabletki na Harmonet, zaczęlam brać drugą paczke, zostało mi jeszcze 11 tabletek. Ginekolog naprzód powiedziała żeby odstawić, ale powiedziałam że dopiero 2 tygodnie temu miałam miesiączke, a więc powiedziała żeby brać te tabletki do końca tzn. do okresu. W środe ide na kontrole w sprawie zakrzepu. Jednak lekarz rodzinny radził mi odstawić tabletki bo mogą być powikłania i jeszcze raz skonsultować się z ginekolog, ale ona przyjmuje dopiero w poniedziałek. Proszę o odpowiedź czy powinnam natychmiast odstawić tabletki, czy mogą być jakieś powikłania. Czy po wyleczeniu zakrzepu moge stosować dalej Yasminele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Njlepiej odstawić tabletki po zakończeniu opakowania. Co do dalszego stosowania antykoncepcji hormonalnej decyzja należy do ginekologa, Jednak w Pani wypadku istnieje niebezpieczeństwo kolejnego zakrzepu stąd ich stosowanie podnosi takie ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grudniu chirurg stwierdził u mnie mały zakrzep w prawej nodze. Zastosowane leczenie to: rajstopa uciskowa, oraz zastrzyki Fraxiparine 0,8 ml, 20 ampułek 2xdziennie. Następnie acenocumarol 4 mg przez 3 dni 1/2 tabletki, następny dzień 1 tabletka, mam je brać przez 2 lata. Na kontroli lekarz stwierdził że zakrzep się udrażnia (uwrażliwia). Przez 8 miesięcy brałam tabletki antykoncepcyjne, brałam je jeszcze po skończeniu zastrzyków do końca grudnia i wtedy w lewej nodze poczułam ból przy chodzeniu, w styczniu na kontroli lekarz stwierdził mały zakrzep w lewej nodze.Przepisał mi lek Pelethrocin. Wynik INR 2.85. Następna kontola dopiero w marcu, a ja mam obawy, bo wracam po chorobowym do pracy siedzącej, czy nie idzie do końca wyleczyć tych zakrzepów, mam tak z nimi chodzić, jakie mam ćwiczenia wykonywać, zaczęłam skakac na skakance, ale w lewej nodze czuje dziwne uczucie. Czy jest skuteczny sposób na leczenie tych zakrzepów? jaka jest profilaktyka? Cały czas się boję że zakrzep może się oderwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba być pod stałą kontrolą chirurga naczyniowego. Jeśli będzie się Pani stosować do jego zaleceń nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia groźnych powikłań ani rozszerzenia się zakrzepicy (stałe leczenie przeciwzakrzepowe). Jest szansa, że z biegiem czasu zakrzepica wycofa się całkowicie. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyn dolnych wpływają korzystnie na funkcjonowanie żył. Leczenie jakie Pani obecnie stosuje jest zarazem profilaktyką (także rajstopy uciskowe, ćwiczenia fizyczne, odpowiedni tryb życia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź dot. zakrzepu w obu nogach. Chciałam jeszcze wiedzieć jakie ćwiczenia wykonywać, przez dwa dni skakałam na skakance i chyba ta gimnastyka mi poszkodziła bo od rana bolą mnie obie nogi, nie wiem czy to z ćwiczeń czy poszkodziło to na zakrzep, czy mam czekać aż ból ustanie czy zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ból prawdopodobnie powstał na skutek przeciążenia mięśni i stawów po długim okresie braku ruchu. Na razie radziłbym, aby Pani dużo spacerowała. Długie spacery na razie będą najlepszym sposobem powrotu do zdrowia po zakrzepicy żył głębokich. Ewentualnie niewielki joging. Jeśli jednak ma Pani wątpliwości co do stanu swoich kończyn dolnych radzę w tej sprawie skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam od 2006r choruje na zakrzepowe zapalenie zyl glebokich, moj problem polega na ty,ze bardzo mocno swedzi mnie skora ponizej łydek, po drapaniu sie mocno boli, robia mi sie brazowe plamy i niewiem co z tym robic, bardzo prsze o pomoc,poniewaz nieraz potrafie sie podrapac do krwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam 22 lata, od 1,5 roku leczę się na zakrzepicę żył głębokich w nodze. Jestem osobą aktywną, jednak z genetyczną chorobą zespołu antyfosfolipidowego, manifestującego się gęstą krwią. W czasie zimy, chorując na grypę przez okres 3 tygodni doszło do dwóch epizotów zatorowych. Najpierw przyjmowałam duże dawki Clexane, teraz przyjmuję warfin. Nie ma stwierdzonego zespołu pozakrzepowego. Lubię aktywność, dlatego pytam czy jedyną moją aktywnością może być basen lub spacery? Czy mogę robić inne rzeczy, np. jazdę konną, balet. gra w tenisa, aerobik, taniec? Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×