Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zmiana wyglądu znamienia


Gość Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od niecałego roku mam na klatce piersiowej niewielkie znamię. Znamię ma ok 2,5 - 3 mm ma blado-czerwoną barwę, jest owalne, o regularnych brzegach, w środku zabarwienie jest ciemnobrązowe, znamię jest lekko wystające na środku (wyczuwalne przy dotyku). Pod koniec maja, przy okazji wizyty u dermatologa pokazywałem mu to znamię, oglądał je pod dermatoskopem i stwierdził mniej więcej tyle, że nie mam sobie nim zaprzątać głowy. Ostatnio jednak zauważyłem, że na obwódce tegoż znamienia pojawiły się bardzo małe ciemne punkty w ilości * 10 szt. Punkty są ułożone dość równomiernie na okręgu będącym granicą znamienia i skóry. Nie mam oczywiście pewności, że nie było ich wcześniej, bądź co bądź nie widziałem ich. Znamię przy tym, nie zmieniło raczej rozmiaru, na pierwszy rzut oka wygląda tak samo jak w maju. W odległości kilku cm od tego znamienia mam inne, 2x większe, również wypukłe z podobnymi punktami na brzegach - ono również było oglądane przez 2 dermatologów - oboje stwierdzili, iż jest niegroźne. Mam możliwość podesłania zdięcia tych znamion. Chciałbym uniknąć kolejnej wizity u dermatologa gdyż ostatnio i tak jestem tam zbyt częstym gościem... Moje pytanie - jest następujące - czy biorąc pod uwagę powyższy opis zmian mam powody do niepokoju i powinienem pilnie skonsultować się z dermatologiem? Czy generalnie znamiona wypukłe są uznawane za bezpieczne i czy są od tego jakieś odstępstwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dermatolodzy uważają, że wszystko jest w porządku i nie ma się czym przejmować to tak jest. Jeśli rzeczywiście znamiona od ostatniej wizyty u dermatologa się zmieniły to trzeba ponownie udać się na kontrolę dermatologiczną. Nie ma zasady czy znamię jest bezpieczne wypukłe czy też płaskie czy zapadnięte. patrz: http://www.echirurgia.pl/skora/czerniak_zlosliwy_skory.htm Jeśli będą wątpliwości zmianę trzeba usunąć w całości i poddać ją badaniu histopatologicznemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×