Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Węzły chłonne, temperatura ciała, OB, CRP


Gość Michał

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Do jakiej wartości temperaturę ciała uznaje się za normalną, a jaka to stan podgorączkowy? Czy zmiana temperatury ciała w ciągu kilku minut to objaw choroby czy może można to zwalić na nerwicę? Czy w przypadku powiększonych węzłów chłonnych podnosi się wartość OB? A co się dzieje z CRP? Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan podgorączkowy od 37,0 do 37,5 st.C - powyżej to gorączka. Wahania temperatury w niewielkich granicach nie przekraczające 37,5 stopnia C z reguły nie wynikają z choroby tylko z fizjologicznych przemian metabolicznych. Powiększone węzły chłonne nie muszą być skorygowane ze zwiększonym opadem OB czy też zwiększonym poziomem CRP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo - a czy wahania w ciągu dnia temperatury ciała od 36,8-37,1 to zjawisko normalne? Jak się położę i odpocznę i wyciszę to zaczyna spadać na 36,6-36,7. Robiłem badania krwi, USG i mocz i wszystko jest OK. CZy powinienem się przejmować taką temperaturą? Czy może to być spowodowane tym, że jestem nerwowy i się się stresuję i martwię o zdrowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wahania temperatury to normalność. Może być też związana z nerwicą. Proszę zbyt często nie badać sobie temperatury. Można mysleć o nieprawidłowowści przy temperaturze powyżej 37,5 st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz 21 lat

Witam. Ja również od miesiąca borykam się z takimi objawami, mianowicie temperatura zazwyczaj ok. 36.8, rano ok 36.5, natomiast raz w ciągu dnia ok wieczora wzrasta do 37.1. Ponadto często jak wracam ze szkoły to mam podwyższoną do nawet 37.2. Badania krwi bardzo dobre, OB 6. Ale jak się położe i odpoczne to zazwyczaj wraca do 36.7. Czy to normalne*? Czy wpadam w nerwice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi temperatura potrafiła w ciągu godziny skoczyć z 35,2 do 27,8... a po paru godzinach spaść znów do 35,... i to pamiętam że nawet jak w szpitalu byli zdziwieni że pewnego ranka miałam 35,8 zamiast 37.... hmmm niestety lekarzowi nie udało się ustalić przyczyny wahań temp. zapomniałam dodać że na usg wyszło: w prawej dwa drobne węzły chł 6mm w lewej podobny echogenicznie węzeł 12mm dł wszystkie typowego echa węzła chł niezmieniona echo. Do tego podejrzewa się u mnie przepuklinę... czy to może mieć związek ze sobą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. ja również borykam się z tym problemem. Rano jak się obudzę mam 36.8, po pol godziny jest już 37 i tak do wieczora. później znów spada do 36.8 ,36.7 i tak od miesiąca. Nie martwiłabym się tym ale przy takiej temperaturze czuje się osłabiona i nic mi się nie chce. do tego żaden lekarz nie potrafi mi wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje. Ob 16, crp 0,2, a ja juz popadam w paranoje i boje się co to może być. Przyznam że jestem bardzo nerwowa ale wczesniej nie miałam zadnych objawów. Proszę niech mi ktoś odpowie co mi moze byc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja temperatura ciala waha sie mniej wiecej od 34,3-37,8 bez udzialu zadnych czynnikow zewnetrznych typu stres, strach. Oczywiscie nie biegam wciaz z termometrem, bo to nieco nudne, ale gdy ogarnia mnie nagla trzesawica, czasem jestem ciekawa, ktory to wariant. W ciagu godziny moje rece potrafia przejsc od stanu goracego, przez lodowaty i znow powrocic do goracego, bez zastosowania zadnych zabiegow. Ot tak, bez powodu ogarniaja mnie rowniez uderzenia goraca. Powietrze wydaje sie wtedy niewystarczajaco nasycone tlenem, ja robie sie mokra, czuje ucisk w klatce piersiowej. Oczywiscie wszystkie dolegliwosci poteguja sie w cieplych miesiacach. Ja to odbieram jako zaburzenia hormonalne. Moim zdaniem ktorys z narzadow odpowiadajacych za wydzielanie hormonow, ostro nawala, powodujac wiec wariacje innych. Oczywiscie wyniki, chocby samego TSH, mam ZAWSZE w normie, lecz w stosunkowo krotkim czasie osiagam skrajne wartosci. Waha mi sie rowniez poziom wapnia w przeciagu 2-3 dni (z nadmiaru do niedoboru). Lekarze jednak to ignoruja. Wszyscy mnie odsylaja, twierdzac, ze WYNIKI MAM PRZECIEZ W NORMIE i zalecaja psychoterapie:) Piszecie o stosunkowo malych skokach temperatury, ale ja wiem, ze wystarczy to by spowodowac zle samopoczucie. Wyobrazcie sobie jak ja sie super czuje. Oczywiscie nalezy pamietac, ze pewne wahania temperatury sa normalne i wynikaja z przebiegu zlozonych procesow w organizmie, stresu, zmeczenia czy czynnikow zewnetrznych. Nie sadze, by zbyt czesty pomiar temperatury przysluzyl sie czemus wiecej niz panice i doszukiwaniu sie chorob. Szkoda na to zycia. Wszyscy mamy nerwice *))))) Niedlugo ide do ponoc dobrego endokrynologa. Ciekawe czy i on mnie odesle i zaproponuje lykanie jakichs tabsow od psychologa *)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, u mnie pojawiło się około 4-ech dni temu podona żyła biegnie od piersi w dół do końca żeber, gdy podnosze w góre pierś robi się bardziej widoczne i bolesne, pisali panowie rok temu na ten temat... może już wiecie co to jest? proszę o odpowiedz,bardzo się martwie tym bardziej że mam syna który ma dopiero 17 lat i chodzi dopiero do drugiej klasy technikum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczuwalne osłabienie, lekko podwyższona temperatura (do 37.3) i powiększone węzły chłonne, mogą być przyczyną toksoplazmozy - tak było w moim przypadku. W prawdzie, z reguły zakażenie przebiega bezobjawowo i wygasa samoistnie po kilku tygodniach, ale czasami zdarza się, że daje o sobie znać przez dłuższy czas. U mnie , przykładowo, trwało grubo ponad pół roku! (na dobrą sprawę to prawdopodobnie trwa nadal, choć widzę znaczącą poprawę). Przez ten czas zarówno ja, jak i lekarze zachodziliśmy w głowę co jest przyczyną moich niecharakterystycznych objawów. Skierowano mnie do hematologa z podejrzeniem białaczki lub chłoniaka. Hematolog zrobił mi badania: morfologia, rozmaz, proteinogram, CRP, OB, USG, itd, po czym wykluczył wszelkiego rodzaju choroby krwi - wyniki okazały się idealne. Następnym krokiem była wizyta na oddziale chorób zakaźnych. Po kolejnej serii badań kierunkowych, wreszcie znaleziono przyczynę - tkosoplazmoza węzłowa! Odetchnąłem z ulgą, gdy dowiedziałem się, że powód moich dolegliwości jest, stosunkowo, błachy. Od tej pory (jakies 3 miesiące od zachorowania) robię regularne badania krwi, USG węzłów i mierze temperaturę. Wyniki są ciągle bardzo dobra - nawet może trochę lepsze, a temperatura powoli się normuje (wcześniej standardem było 37-37.3 w ciągu dnia i 36.6 nad ranem oraz pod wieczór, teraz termometr pokazuje niższe i bardziej zróżnicowane wartości). Piszę to wszystko, bo mam nadzieję, że szukający odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyny swoich anomalii zdrowotnych, przeczyta ten komentarz i zaoszczędzi sobie wielu miesięcy nerwów. Oczywiście, takie same objawy mogą być spowodowane innymi - znacznie poważniejszymi schorzeniami, dlatego zawsze podstawą jest dokładne przebadanie się. Gdy już wykluczymy, lub chociaż zminimalizujemy, prawdopodobieństwo ciężkiej choroby, możemy na spokojne zacząć szukać głębiej. Z tego co wyczytałem lista chorób objawiających się podwyższona temperaturą ciała jest bardzo długa. Niektóre z nich często nie dają o sobie znać, a te kilka kresek więcej na termometrze stanowi jedyna wskazówkę, że dzieje się coś nie tak. Jednak należy wiedzieć, że temperatura ciała człowieka zależy od bardzo wielu czynników (są to mi.:wiek, płeć, pora dnia, metabolizm, stres, hormony) i pomimo, że jesteśmy istotami stałocieplnymi, w ciągu doby ciepłota naszego ciała jest zmienna (podręcznikowe 36.6 jest jedynie średnią temperaturą dobową, na dodatek mierzona pod pachą, gdzie termometr wskazuje z reguły 3 kreski mniej niż np. w jamie ustnej* prawidłowa temperatura w ciągu dnia - mierzona pod pachą - może sięgać nawet 37.1, pod warunkiem, że nie utrzymuje się stale). Na jej wahania mają również wpływ schorzenia tak powszechne jak, chociażby, alergia, czy nerwica. Nie należy więc panikować albo, co gorsza, wpadać obłęd, mierząc temperaturę kilkanaście razy dziennie. Można się bowiem w ten sposób nabawić nerwicy, która - co oczywiste - ma bardzo zły wpływ na nasze życie, ale może też być przyczyna innych chorób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam crp 4 ml/dl gorączka rano 36.5 wieczorem 37.5 kończy mi się już antybiotyk o działaniu ogólnym antybakteryjnym i brak skuteczności. Jakie mogę wykonać dodatkowe badania w celu zlokalizowania przyczyny ? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Nie badzcie hipochondrykami

Wahania temperatury ciała w ciągu doby są czymś zupełnie naturalnym. Najniższą temperaturę zaobserwujemy około godziny 5:00 rano (od 35,5°C do 36,2°C), zaś najwyższą przed godziną 18:00 (może ona wynosić wtedy nawet 37,2°C). U kobiet temperatura ciała zależy również od cyklu menstruacyjnego. W pierwszej jego fazie następuje obniżenie ciepłoty ciała, a na termometrze może pojawić się niewiele ponad 35°C. Natomiast po owulacji zdarza się, że wskaźnik pomiaru przekracza 37°C. Na temperaturę ciała wpływa również aktywność fizyczna. Po dużym wysiłku może ona wzrosnąć nawet o 0,5°C. Martwic sie mozecie jesli bedzke przez dluzszy czas powyżej 38

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×