Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wymiar wątroby i podwyższona echogeniczność


Gość katarzyna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość katarzyna

witam. mam pytanie dziś miałam robione usg lekarz stwierdził iż mam powiększona wątrobę ( wątroba o wymiarze a-p 152 o podwyższonej echogeniczności). co to oznaczać czy to coś poważnego jakie leczenie trzeba podjąć mam 27 lat. czekam z niecierpliwością na odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norma to 14-15 cm dlatego nie jest to znaczne powiększenie wątroby. Wzmożona echogeniczność może świadczyć ewentualnie o niewielkim włóknieniu miąższu wątroby. Trzeba zacząć powoli dbać o wątrobę czyli głównie unikać alkoholu oraz ciężkostrawnych potraw - wystarczające postępowanie. Dobrze by było wykonać badania laboratoryjne sprawdzające sprawność wątroby czyli ASPAT, ALAT, bilirubina, FA, GGTP, układ krzepnięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam szczegółów klinicznych (wszystkich badań laboratoryjnych, obrazowych, typu nowotworu), a same badania podane przez Panią raczej nie mówią dokładnie o stanie zaawansowania nowotworu. Musi Pani sobie zdawać sprawę, że wątroba to organ bez którego nie można żyć (nie da się go wyciąć w całości), a przeszczepów w przypadku nowotworów wątroby praktycznie nie stosuje się (bardzo słabe efekty końcowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie USG i w nim napisano, że mam powiększoną wątrobę do 170 mm w wymiarze strzałkowym w linii sutkowo-obojczykowej. Czyli od normy odbiega około 20 mm... Czy jest to bardzo dużo? Czy można z tym żyć spokojnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 40 lat.Ja rowniez zrobilam usg.Bylam dzis u ogolnego lekarza zapytalam czy bede zyc...zartobliwie.Lekarz odpowiedzial ze jeszcze troche tak.To juz nie bylo smieszne.Watrobe..mam 170 mm cc w lini srodkowo-obojczykowej o podwyzszonej echogenichnosci bez zmian ogniskowych i cech poszerzeniawewnatrzwatrobowych drog zolciowych.Pecherzyk zolciowy cienkoscienny ze zlogiem 28mm w swietle.Czy moge dowiedziec sie o co chodzi??Co mam robic??Lekarz dal mi tylko ROWACHOL..Czy to wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×