Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wątroba 169mm, hyperechogeniczna jednorodna co to znaczy?


Gość Rafał

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,Panie doktorze mam pytanie dotyczace terminu medycznego n atemat wątroby co to znaczy hyperechogeniczna?Wyniki na badaniach okresowych zmusiły mnie do zbadania wątroby ALAT121.Usg wykazało powiekszenie wątroby,czy to stłuszczenie?Po wizycie u lekarza nic sie zabardzo nie dowiedziałem tylko zeby odastawic alkohol i stosowac diete ale od jakis paru dni odczuwam bóle w prawym boku.Wiec czy udac sie do innego lekarza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hiperechogeniczny - hiperechowy to określenie tkanki dającej jaśniejsze echa niż tkanki sąsiednie. Np. kość, tłuszczowa otoczka nerki, ściana pęcherzyka żółciowego czy marska wątroba (w porównaniu do wątroby zdrowej). To prawdopodobnie obraz zwyrodnienia wątroby o typie marskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry Panie doktorze.Podam opis badania USG:Wątroba jednorodna nie powiekszona o wzmożonym echu.W płacie prawym hypoechogeniczne ognisko średnicy 8 mm.Pecherzyk żółciowy echo ujemny,bez złogów. Drogi zółciowe,żyły wątrobowe,układ wrotny prawidłowe..Trzustka sledziona,obie nerki,przestrzeń zaotrzewnowa w badaniu ultrasonograficznym prawidłowe.Badania zrobiłem ponieważ od tygodnia odczuwałem bóle w prawym podbrzyszu.Kazano mi zrobić wszystkie badania szczegółowe całego układu pokarmowego łącznie z TK. Jestem po 60-tce,alkoholu,lekarstw nie używam.Jakie badania Pan Doktor by uważał za konieczne.Jak pomagać wątrobie od zaraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie doktorze.podam opis badania Usg :Wątroba nie powiększona,w prawym płacie widoczne hypoechogenne ognisko ok 2,1cmx2,4cm poza tym o jednorodnej wzmożonej echostrukturze.reszta wszytko w normie . W spomne jeszcze ze rok temu mialam juz ta zmiane hypoehogenna byla wieksza teraz sie pomniejszyla a i robilam w kierunku tym badanie pet-ct poniewaz kiedys chorowalam na nowotwora narzadow rodnych.Prosze o zintrepetowanie badania czy jest sie czym martwic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę gorąco o interpretację wyniku USG . * wątroba niepowiększona, z nisko schodzącym prawym płatem, hiperechogeniczna, z cechami usg stłuszczenia. Drogi żółciowe nie poszerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, zawiera kilka cieniujących kamieni śr. do 11 mm. Trzustka w zakresie widocznym nieposzerzona , jednorodna o stosownej echogeniczności. Śledziona niepowiększona jednorodna. Nerki prawidłowej wielkości o zachowanym zróżnicowaniu miąższowo- zatokowym, bez cech zastoju i ech cieniujących złogów. W nerce lewej torbiel śr. 13 mm. Aorta brzuszna nieposzerzona. Pęcherz moczowy gładkościenny, transsoniczny . Co mówi ten wynik zwłaszcza dotyczący wątroby i nerek , chociaż reszty także. Czy da się wyleczyć te nieprawidłowości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PZW DO 8mm powiększony, natomiast watroba powiekszona do 16 cm z cechami stluszczenia . Nie piję alkoholu - przyjmuje leki kardiologiczne, cukrzycowe i na tarczyce. Co z tym robić? odstawić leki? Podpowie mi ktoś. Pozdrawiam. &#128514*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×