Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Guz tarczycy a niedoczynność


Gość Maja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Mam 30 lat.W maju 2009r. miałam rozpoznanie w lewym płacie tarczycy normoechogieniczna zmiana dobrze odgraniczona o średnicy 11 mm, w badaniu cdus widoczne są naczynia w obrębie torebki zamiany, węzły chłonne nie powiększone, potem wykonałam biopsję według zaleceń, wynik rozpoznanie kliniczne: w nadesłanych rozmazach tyreocyty rozproszone i położone w grupach, bez zmian podejrzanych, w tle nieobfity koloid, Minęło po biopsji 6 miesięcy i wynik usg cytuję:* W lewym płacie w dolnym biegunie grzbietowo obecna jest lita, zmiana ze zwyrodnieniem płynowym o wymiarach( 13 mm x12mm x 23mm) - zwyrodnienie płynowe o dł.ok. 7 mm. Tak jak pisałam zmiana była oceniana w maju 2009r.- wówczas o średnicy 11mm, nie zawiera elementów płynowych, była następnie weryfikowana za pomoca biopsji cienkoigłowej(tyrecyty bez zmian podejrzanych) Obecnie cześć lita zamiany jest homogenna, nie są widoczne mikrozwapienia, typ unaczynienia I-w obs. od 05-2009- zmiana uległa powiekszeniu o element zwyrodnienia koloidowego. FT3 wynik 5,60 pmol/l* FT4 wynik 1,44 ng/dl. Bardzo proszę o interpretację wyników badań? Co mam dalej robić poddać się oprecji usunięcia tarczycy. Bardzo proszę o pomoć czy czasmi nie rozwija się jakiś nowotwór :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście o dalszym sposobie postępowania musi zadecydować endokrynolog. Poziomy hormonów tarczycy są w granicach normy. Endokrynolog musi zadecydować czy tarczycę można jeszcze leczyć zachowawczo czy raczej trzeba leczyć ją operacyjnie. Obecnie nie ma ewidentnych wskazań do leczenia operacyjnego. Trzeba w chwili obecnej rozważyć powtórną biopsję zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje serdecznie za odpowiedź, troche sie uspokoiłam. Ale nurtuje i chodzi mi po głowie pytanie czy ten guzek może sie rozwijac w kierunku nowotworu?, czy zniknie?* a może się wchłonie jak zajde w ciąże? Bardzo proszę o odpowiedź? Miałam juz jedną biposję i nic nie wykazłą, czy nie wystarczy usg tego guzka za kilka miesięcy, jakie są perspektywy jesli chodzi o ewentualne leczenie? przypowminam ze biore eutyrox n25* rano na czczo raz jedną tabletkę nastepnęgo dnia 1,5 tabletki* do tego zstwierdzoneo u mnie niedocukrzenie, maiłam podwyższoną prolaktynę biore wieczorem bromergon jedną tabletkę* - wyniki prolaktyny sa juz teraz w normie. Mam zdjagnozowany zespól androgenizacji* Co mam robic? Proszę o pomoc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem obrazowo raczej guzek nie budzi podejrzenia zmiany typu nowotworowego. Zawsze istnieje jednak ryzyko rozwoju w takim guzku raka. Bardzo często ulegają takie guzki zanikowi w czasie leczenia zachowawczego - dlatego jest nadzieja, że guzek się wchłonie po odpowiednim leczeniu. Ciąża raczej nie ma na jego stan wpływu. Oczywiście mogę tylko doradzić, aby poprowadził Panią endokrynolog, który dobierze odpowiednie leczenie i zaleci dalszy sposób postępowania. To forum chirurgiczne, a nie endokrynologiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Doktorze wspomniał Pan o leczeniu zachowawczym i ewentualnym wchłonieciu guzka. Bardzo proszę o informację w jaki sposób mogłoby przebiegać leczenie tego guzka. W obecnej chwili biore na przemiennie 1 tabletkę * 1,5 tabletki (eutyroxu n 25)- powiedział mi obecny mój lekarz chirurg ze nie mam niedoczynnosci tarczycy tylko pewnie pani endokrynolog przepisała mi eutyrox zeby guzek sie nie rozwijał ale generalnie chirurg i tak prosił mnie o odstawienie leku poniewaz on nie działa :( Prośba o informacje co mam robic? i jakie leczenie zachowawcze o którym Pan wspomniał zastosować azeby ten guzek ewentualnie sie wchłonoł czy ma Pan może jakąś sugestię proszę o pomoc jestem strasznie przejęta obecną sytuacją leczenia tego schorzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Doktorze wspomniał Pan o leczeniu zachowawczym i ewentualnym wchłonieciu guzka. Bardzo proszę o informację w jaki sposób mogłoby przebiegać leczenie tego guzka. W obecnej chwili biore na przemiennie 1 tabletkę * 1,5 tabletki (eutyroxu n 25)- powiedział mi obecny mój lekarz chirurg ze nie mam niedoczynnosci tarczycy tylko pewnie pani endokrynolog przepisała mi eutyrox zeby guzek sie nie rozwijał ale generalnie chirurg i tak prosił mnie o odstawienie leku poniewaz on nie działa :( Prośba o informacje co mam robic? i jakie leczenie zachowawcze o którym Pan wspomniał zastosować azeby ten guzek ewentualnie sie wchłonoł czy ma Pan może jakąś sugestię proszę o pomoc jestem strasznie przejęta obecną sytuacją leczenia tego schorzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×