Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego


Gość Maria

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien Dobry. Mam problem z przepukliną lędzwiową kręgoslupa. Miałam wykonane badania Rezonansu magnetycznego i treść jest nastepujaca: Badany narząd Kręgoslupa L-S Obiżenie wysokości i sygnału krążków mk na poziomach L4-L5 i l5-S1 na poziomie L4-L5 centralna przepuklina krążka mk modeluje worek opony twardej. na poziomie L5-S1 centralna przepuklina krążka mk modeluje worek opony twardej i nasady korzeni nerwowych. rdzeń kręgowy w zakresie stożka bez zmian oginskowych. Chcialabym sie dowiedzieć sie czy jest tak poważna ze nalezy natychmiastowej operacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba z tym problemem udać się na konsultację neurochirurgiczną. Opis rezonansu magnetycznego wskazuje na zaawansowane zmiany w zakresie rdzenia kręgowego. Oczywiście oprócz badania obrazowego ważne jest stan kliniczny pacjenta. Niestety taki stan może wymagać leczenia operacyjnego. Jednak o tym musi zadecydować neurochirurg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry mój tata jest chory na Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego i miał wykonane wszystkie badania teraz napisze co lekarze napisali tak : Rozpoznanie Rwa Kulszowa lewostronna podrażnieniowa . ( M54.3) Wypuklina jądra mieżdzystego L4/L5 i L5/s1 . (M51 . 8) Dyskopatia C2/C3. (M50 . 1) Spondyloartroza. (M47.2) Stan po leczeniu operacyjnym choroby wrzodowej żołądka . Nikotynizm I ma lat 48 Lat Proszę o szybką odp jak to dalej leczyć czy obejdzie się od operacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie w sprawie kregoslupa w styczniu tego roku przeszlam zabieg kregoslupa l4-l5 przed zabiegiem mialam usuniety implant . rozpoznanie to spondyloartroza , a leczenie to restabilizacja - co to oznacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , Mam na imie Emilia , chciałam zapytac czy ktos moze miał podobny wynik Tomografu komputerowego kregoslupa- czesci ledzwiowej. Mam 22 lata, z bolem zmagam sie od jakichs 2 miesiecy ,wczesniej byl to tylko lekki bol, teraz jest on tak mocny ,ze nie spie w nocy... Prosze o pomoc w odczytaniu wyniku ,jesli ktos by cos wiedział , na ten temat. OPIS WYNIKU: Na poziomie L5-S1 niewielki przodozmyk prawdziwy o ok. 3,5 mm na tle obustronnej łukoszczeliny. Tylna centralna przepuklina krążka miedzykręgowego z modelowaniem worka oponowego i nasad korzeni nerwowych. Kanał kręgowy w wymiarze strzałkowym 14mm. Czy to cos groźnego ????????????????? Prosze kogos o pomoc.. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam 55 lat.Zrobiłam rezonans kręgoslupa lędzwiowegobvoli mnie cały czas , sztywnieje mi prawa noga.A wynik jest taki.Badanie MR kręgosłupa L/S wykzuje wielopoziomowe obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowych oraz wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowo -wytwórcze w stawach międzykręgowych z przerostem wyrostków stawowych co lącznie prowadzi do zwężenia swiatła otworow międzykręgowych i zwyrodniałej bocznej STENOZY kanalu kręgowego.Na poziomie L2/L3, L3/L4 .L4/L5i L5 /S1okężne, płaskie wypukliny krążków międzykręgowych wpuklające się do otworów międzykręgowych. Na poziomie L1/L2ogniskowa , prawoboczna wypuklina krązka międzykręgowego . który towarzyszy zwyrodnieniowy próg kostny , który modeluje worek oponowy po stronie prawej oraz uciskaprawy korzeń rdzeniowy.Obniżony sygnał krązków międzykręgowych w badaniu odcinka kręgosłupa swiadczy o ich DEHYDRATACJI. Czy któs może mi powiedzieć co ja mam robić dalej./ Z takim bólem nie da się żyć normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam cierpiące osoby! Miałem podobną sytuację z kręgosłupem ,rwa kulszowa lewostronna z zaburzeniami chodu,zaawansowana stenoza kanału kręgowego L3,L4,L5.Byłem operowany w szpitalu w Mielcu:laminektomia L3L4L5,obustronna foraminotomia i facetektomia L3L4L5,szerokie odbarczenie worka oponowego,oraz korzeni nerwowych.Stabilizacja transpedikularna L3L4L5,/trzy pary śrub dwa pręty lędżwiowe,jedna poprzeczka-instrumentarium Nowa Spine.Androdeza tylno-boczna kością autogenną Plastyka worka oponowego klejem tkankowym Jedyna dobra rada to ,poddać się operacji ,która wyzwoli od wszelkich dolegliwości bólowych,nie dających żyć normalnie i są nie do zniesienia.Przeszedłem przez to doświadczenie,nie mogłem się zdecydować ,ale po konsultacji z b.dobrym neurochirurgiem poddałem się zabiegowi w styczniu tego roku i już jestem 2 m-ce po.Ulga nie samowita,jak bym się drugi raz narodził,te bóle nigdy do mnie nie wróciły,jestem szczęśliwy i dzięki p. dr.Śliwonik neurochirurg z Mielca ,która mnie operowała wraz z ordynatorem p.dr. Pokrywką.Wszystkim cierpiącym polecam i naprawdę życzę odwagi w podjęciu decyzji operacyjnej.Naprawdę nie warto cierpieć,a medycyna i neurochirurgia jest na wysokim poziomie.Pozdrawiam wszystkich cierpiących,życzę dużo zdrówka i wiary w Uzdrowienie z poważaniem ,uzdrowionyJanek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy coś się zmieniło? Może polepszyło (starałem się sumiennie chodzić na basen, siłownię by wzmocnić dolne partie) bądź pogorszyło ( z tego samego powodu). Opis badania z dnia 28.08.2007: Badanie wykonano w sekwencjach TSE w obrazach T1 i T2 zależnych w płaszczyznach strzałkowych i osiowych. Dehydratacja krążka międzykręgowego L4-5, w mniejszym stopniu L5-S1. Przepukliny centralne krążka międzykręgowego na wys.L3-4, L4-5, L5-S1 z przewężeniem rezerwy płynowej na tych wysokościach bez ucisku na struktury stożka końcowego. Krążek międzykręgowy L4-5 schodzi nieco po tylnej krawędzi trzonu kręgowego L5. Struktury stożka końcowego o prawidłowym sygnale. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Opis badania z dnia 27.04.2012: Bad. MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykazało: - wyprostne ustawienie kręgosłupa lędźwiowego w pozycji leżącej, - cechy dehydratacji krążka L4-L5, - obniżenie krążków L4-S1, - dokanałowa centralna przepuklina krążka L4/L5 powodująca kompresję worka opony twardej, - mnogie drobne guzki Schmorla, - prawidłowe światło kanału kręgowego, - prawidłowy obraz stożka rdzenia kręgowego i wewnątrzkanałowych korzeni nerwowych. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę ten list, ponieważ chciałbym abyś się dowiedział skąd wzięły się moje problem z kręgosłupem który trwa11 miesicy ,a mam lat 35. Od kiedy zacząłem pracę na magazynie zaczełem odczuwać bole pleców. Obowiązki które tam wykonywałem często powinno wykonywać więcej niż jedna osoba. Jednakże często a sam musiałem podołać tej pracy sam. Bardzo często paczki które tam podnosiłem, przerzucałem niejednokrotnie przekraczały dopuszczalne normy ciężaru . Takie ciężkie paczki powinny podnosić dwie osoby a nie jedna. Ponieważ na tym stanowisku liczy się czas pracy, nie zawsze byłem w stanie podnosić paczki w prawidłowy sposób, ponieważ była ich zbyt duża ilość do załadowania. Wielokrotnie zgłaszałem pszełozonemu prośbę o kogoś do pomocy, ale jej nie otrzymywałem. Przełozony zawsze tłumaczył się brakiem ludzi. Także większość obowiązków na tym stanowisku wykonywałem sam. Szkolenie na tym stanowisku odbyło się ale mnie w nim nie uwzględniono. Wcześniej nie zgłaszałem mojego problemu, ponieważ ból pleców był do zniesienia i w znacznym stopniu nie utrudniał mi wykonywania pracy . Jednak od kilku miesięcy ból się nasilił i zaczął utrudniać mi wykonywanie pewnych czynności zarówno w pracy jak i w życiu codziennym. W związku z tym udałem się do lekarza, który na pierwszej wizycie polecił mi pewien zestaw ćwiczeń oraz zmianę stanowiska w pracy na takie które nie będzie wymagało bezpośrednio dźwigania ciężkich rzeczy. Po dwóch mięsiącach ćwiczenia nie dały efektów i otrzymałem skierowanie do fizjoterapeuty. Byłem pod opieką fizjoterapeuty, który zalecił mi ćwiczenia pod jego kontrolą. Stwierdził on, że moje bóle spowodowane są dźwiganiem ciężkich paczek i często jest to wykonywane w nieprawidłowej pozycji. Jak już wcześniej wspomniałem jest to niemożliwe do zrobienia w prawidłowy sposób, ponieważ paczek jest za dużo a za mało czasu. Obecnie od trzech miesiecy zakonczyłem wizyty u fizoteraputy .Mam badania radiologicznego ze lordoza ledzwiowa spłycona.Obnizenie pszestrzeni miedzy kregamiL5/S1.Poza tym obraz rtg bez istotnych zmian i równiesz mam badania RW kregosłupa ledzwiowego.Bóle mam okolicy ledzwiowego jak sie schylam lub podnosze i jak chodze. Stosuje leki dicloDuo,doreta bo te zalecił mi lekaz neurolog a w pracy nieraz biore ibuprom . MR010 RM kręgosłupa lędźwiowego Badanie MR kreoosłupa lędźwiowego uwidoczniło spłycenie pozycji fizjologicznej lordozy (w lezącej). Ostatni wolny krażek miedzkregowy hipoplastyczny-odpowiada prawdopodobnie poziomie S1-S2(lumbalizacja).Jednoznaczne okreslenie liczby wolnych kregów w odcinku lędzwlowym wymaga porównania z badaniem RTG. W badaniu widoczne.zmiany.degęneracyjne krążka międzykręgowego L5-S1 wyrazone jego dehydratacją i obniżenieni. Na wymieniónyin poziomie widoczna iest szerokopodstawna wypuklina krązka lateralizowana w lewo. Widoczny ucisk worka oponowego oraz ucisk i niewielkie przemieszczenie lewego korzenia S1 w kanale kręgowym. Nleznacznie zwężone światło lewego otworu międzykręgowego w jego części dolnej. Pozostałe krązkiw odcinku lędźwiowym uwodnione prawidłowo, bez wypuklin, Widoczne w badaniu krążki międzykręgowe w końcowym odcinku kręgosłupa piersiowego z guzkami Schmorla - takze bez znamiennych wypukin. Nie stwierdzam stenozy kanału kręgowego. Stożek końcowy rdzenia i włókna ogona końskiego bez zmian ogniskowych. Prosze o jakas odpowiedz, bo martwi mnie te bóle pleców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięń Dobry mam 19lat . Dwa lata temu dowiedziałam się że mam przepukline kregosłupa lędźwiowego l4 i l5 . Jej wielkość wtedy wynosiła 0.29cm jaka jest możliwość że ona urosła ? Boję sie operacji. Boli mnie tak mocno kregosłup ... w nocy spać nie moge z chodzeniam mam problem... a z dnia na dzień jest już coraz gorzej.*( czy operacja jest konieczna? do jakiego lekarza najlepiej mam sie zgłosić? do ortopedy czy neurochirurga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam przepukline na odcinku L5 S1. Centralne wypadanie jądra miażdżystego kręgu. Czy korzystanie z kul w trakcie poruszania się nie jest niczym szkodliwym? Czy nie obciążę w ten sposób kręgosłupa? Czy one mogą pomóc czy zaszkodzić? Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moj opis z ostatniego rezonansu Badanie MR kregosłupa L/S, sekwencje FSE, SE, obrazy T1-, T2-zal, T2-tirm, T2-spc w dwóch płaszczyznach wykazało: -lordoza ledzwiowa spłycona* -zaznaczone zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze na krawedziach powierzchni stawowych trzonów i w stawach m-k w odcinku dolnym z przewezeniem otworów mk na poziomie L5/S1. -krazki m-k L3.4,L4.5,L5/S1 z cechami zmian zwyrodnieniowych w postaci obnizenia sygnału i wysokosci -stozek koncowy rdzenia kregowego zachowany prawidłowo. -centralna dystalnie sekwestrujaca przepuklina krazka mk L3/4 z modelacja worka oponowego, przewezeniem otworów mk - tylna wypuklina krazka mk L4/5 z modelacja worka oponoweog, przewezeniem otworów mk - okrezna nieco prawostronnie lateralizujaca wypuklina krazka mk L5/S1 z modelacja worka oponowogo, przewezeniem otworów mk bardziej prawego z modelacja korzenia nerwowego. - zaznaczone zmiany zwyrodneiniowo-przeciazeniowe w przyległych powierzchniach trzonow L4/5,L5/S1. -ostre ustawienie kosci krzyzowej* Czy sa podstawy do operacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś potrzebował rehabilitacji po operacji to olecam pójść na Słomczyńskiego 12 w Krakowie, tam wiedzą co robią i nie boją się takich rzeczy. rehabilitacje.org. Dodatkowo nie jest drogo, ale rehabilitacja to podstawa nawet po operacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problemy z kręgosłupem szyjnym, piersiowym i lędźwiowym.Powodują one bardzo mocny ból oraz to że nie mogę podnieść się z łóżka,Rwę barkową prawej ręki, rwę w lewej nodze, powodującą trudności w chodzeniu. W chwili gdy przestawi mi się krążek miedzykregowy w szyi to czuję taki potworny ból, że nie mogę ruszyć szyją ani podnieść ręki, ból promieniuje od szyi do barku i do dłoni. Zaburza mi to czucie w dłoni. A jak przestawi mi się w piersiowym to taki ból jakby mi ktoś wiercil w kregosłupie coraz bardziej i czuję ucisk aż oddechu nie można złapać bo boli ani się nie mogę wtedy wyprostować. Leków nie mogę brać ponieważ bardzo źle na mój organizm działają, lekarze już rozkładają ręce i nie wiedzą jak mi pomóc. Rehabilitacja także nie pomaga. Oto opis moich badań: Badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa wykonano w sekwencji SE(obrazy T1-żal.) FRFSE( obrazy T2-żal) i T2-żal.Dat-Sat), oraz MERGE w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Badanie kręgosłupa szyjnego wykazuje obecność umiarkowanych zmian zwyrodnieniowych w postaci brzeżnych powyciągań krawędzi trzonów na powierzchniach przedmiotowych i tylko- bocznych na poziomach C3/C4, C4/C5 i Ć6/C7. Na poziomie C3/C4 widoczna jest pośrodkowa zbaczająca na stronę prawą wypuklina krążka miedzykręgowego, która uciska na worek oponowy, korzenie nerwowe z przewagą po stronie prawej. Na poziomach C4/C5 i Ć6/C7 widoczne są niewielkie pośrodkowe wypukliny krążków międzykręgowych, które nieznacznie modelują worek oponowy i korzenie nerwowe. Krążki międzykręgowe na opisywanych poziomach wykazują dyskretne degeneracyjne obniżenie sygnału i wysokości w obrazach T2 zależnych. Po za tym obraz kręgosłupa kanału kręgowego i rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym w granicach normy. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego Poziome ustawienie kości krzyżowe, pogłębienie lordozy . Na wysokości L3/L4 i L4/L5 widoczne są uwypuklenia krążków międzykręgowych typu *bulging disc*, modelujące worek oponowy i zwężające dolne części otworów międzykręgowych. Na poziomie L5/L6 stwierdza się pośrodkową przepuklinę krążka w fazie protruzji, nieznacznie uciskającą worek oponowy. Wysokość i sygnał krążków w normie. Drobne osteofity krawędzi trzonów. Dwa ogniska stłuszczenia szpiku lub drobne naczyniaki w trzonie L4 śr.do 0,7 cm. Nie wykazano stenozy kanału kręgowego, otworów miedzykręgowych ani ucisków korzeniowych. Stożek rdzeniowy w normie. W kanale krzyżowym na wysokości S2/S3 znajdują się torbiele oponowe szerokości 0,8 i 1,2 cm(pomiar wyłącznie na skanach strzałkowych. Badanie MR kręgosłupa piersiowego 19.10.2006 roku. Pogłębienie kyfozy piersiowej. Zmiany zwyrodnieniowo- zniekształcające trzonów kręgów piersiowych pod postacią nierówności powierzchni granicznych z guzkami Schmorla, osteofitów na krawędziach trzonów i ogniska zwyrodnienia tłuszczowego. Krążki m-k na poziomach od Th5 do Th10 kręgosłupa są spłaszczone i obniżonym sygnałem, co również jest wyrazem zmian zwyrodnieniowych. Dokanałowe przepukliny tych krążków m-k wraz z osteofitami uciskają na worek oponowy i rdzeń kręgowy. Zmiany są największe na poziomach Th5-6 i Th9-10. Rdzeń kręgowy piersiowy bez zmian ogniskowych. Obraz MR odpowiada zmianom w przebiegu ch. Scheuermanna.Proszę o jak najszybszą odpowiedź na adres email mnowak232@ interia.pl ponieważ nie wiem już co robić a nie mogę brać leków przeciwbólowych niesteroidowych i niektórych opioidalnych ponieważ mogę trafić do szpitala bo jestem uczulona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×