Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Efekty operacji stenozy kanału kręgowego


Gość aleksandra

Rekomendowane odpowiedzi

Gość aleksandra

Jestem dwa tygodnie po operacji kręgosłupa. Rozpoznanie: Stenoza kanału kręgowego,dyskopatia L4/ L5.rwa kulszowa lewostronna. Leczenie: Odbarczenie korzenia L5 lewego ,dyscektomia drogą fenestracji lewostronnej. Mam pytanie:Jak długo się czeka na poprawę? Nadal mam duże bóle lewej dolnej łydki i odczuwam mocny ból lewej strony na wysokości kości ogonowej ( półdupek) biorę leki Ketonal ,ale to już w ostateczności.Jestem już na lekach ponad trzy tygodnie.Proszę bardzo o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie dolegliwości mogą niestety jeszcze długo się utrzymywać nawet 2-3 miesiące. Proszę stosować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami neurochirurga i udać się do niego na badanie kontrolne. Może dodatkowo będzie miała Pani pooperacyjną rehabilitację. O tym zadecyduje neurochirurg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc, ja tez mialem fenestracje l4/l5, w klinice neurochirurgii w lublinie, bol jako taki minal zostal pooperacyjny mam nadzieje. jestem tydzien po operacji, oszczedzam sie na razie wiekszosc czsu leze, przy zmianach pozycji nieraz doznaje silnego ataku bolu w miejscu operacji, jest to chwilowe zaklucie. jesli moge to tez z checia podziele sie przezyciami i moze cos pomoge:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleksandro, Twoj stan sie pewnie poprawil bo dawno tu nie zagladalas, ale moze przyda sie to pozostalym: dolegliwosci bolowe moga sie utrzymywac do kilku miesiecy nawet po dobrze przeprowadzonej operacji, zalezy w jakim stanie jest nerw ktory byl uciskany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!ja jestem 51 dzień po opisanym wyżej zabiegu.Otóż u mnie widoczna poprawa!jakieś 3 tyg.po -więcej leżałam.zero siedzenia-dzis juz troche siedzę.Teraz funkcjonuję prawie normalnie,nie wziełam ani jednej taletki p.ból.po operacji odkąd w domu jestem.Tylko zauważyłam,że jak za oknem jest szaro,mgławo-tak jak dziś-noga w łydce i palce-tak chwiliami przeszyje ból-bardzo delikatny,ale czytałam i słyszałam,że to normalka ,nerwy i korzenie nerw.były uciskane dosyć długo(u mnie ostry atak rwy kulszowej trwał ponad półroku+byłam zgieta wpół,nie szło się wyprostować)Teraz codziennie chodzę na pacer 30 minutowy,niedługo będę raz w tyg pływać-to są zalecenia rehabilitanta z oddziału gdzie mnie operowano.wy też macie większe dolegliwości jak jest niesłoneczna pogoda?o jak świeci słoneczko-czuję się świetnie!pozdrawiam!piszcie kto jak się czuje p takim zabiegu,i jakie mial objawy przed.pozdrawiam.Halina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dana,następnego dnia po operacji mnie oraz 3 kolezanki z sali pan rehabilitant postawil na nogi,raczej pokazal jak wstac,kazal sie przejsc-bez zadnych chodzikow i t.d.malo tego-jak szlam korytarzem i chcialam sie trzymac sciany-zabronil,i kazal isc tak zeby nie utykac-okazao sie ze jest to mozliwe!3-ci dzien po zabiegu-bylam juz w domu.tak bylo w mojim przypadku-nie mialam przed oper.niedowladow,a jak u innych-niech napiszą.kazdy przypadek jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie,że piszecie kto jak się czuje,ja jeśli się nic nie zmieni 30.04 mam być operowana bardzo się boję ponieważ 20 lat temu miałam operowaną skoliozę.Pozdrawiam.....Odezwę się mam nadzieję w lepszym stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, W moim przypadku ból ustąpił natychmiast po operacji. Operacja jest wykonywana pod znieczuleniem ogólnym więc nie ma się czego bać. Najgorsze są pierwsze godziny ale tabletki przeciwbólowe pomagają przetrwać. Z łóżka można wstać już na drugi dzień najlepiej pod opieką pielęgniarki ponieważ odczuwa się silne osłabienie. Trzeba uważać na dren który jest przy kręgosłupie i jest usuwany po 24 godzinach To chyba najbardziej przeszkadza po operacji i powoduje największy dyskomfort. Po 3 dobach można wrócić do domu i uważać na siebie i cieszyć się że w końcu ma się to za sobą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) W najbliższą środę moja mama będzie operowana w szpitalu w Piekarach Śl. rozpoznanie : Nacieczenie trzonu L4 ze stenozą kanału kręgowego. Obecnie od 2 miesięcy mama jest na leku Pabi Dexamethason 2xdziennie po 8 tabletek 1 mg.Czy ktoś mógłby napisać jak taka operacja bedzie wyglądała jak długo trwa wracanie do formy po jakim czasie wraca się do domu i najważniejsze jakie mogą być powikłania? Będę bardzo wdzięczna :) Pozdrawiam A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość córa Michaliny

moja Mama była operowana 29.11.2010 w Tarnowie przez Docenta Maciejczaka. szpital rewelacja, opieka do pozazdroszczenia. ale nie o tym mowa. zaraz po wywiezieniu jej z operacji i wybudzeniu normalnie z nami rozmawiała, zero bólu jedynie nie miłe ciągniecie w miejscu rany i problemy przez 2 dni w zmianie pozycji gdyż bardzo nie wygodne są sączki zakładane zaraz po operacji. na drugi dzień zaraz wstała na nogi, trzeci dzień już normalnie chodziła (powoli ale normalnie). momentalnie po operacji noga została kompletnie odbarczano od bólu i ciężkości. nie ma już bólów kręgosłupa. jedyne co jest niewygodne to całe rekonwalescencja po operacji. ponieważ nie można się schylać dźwigać więc jesteśmy jej niezbędni. pomoc w myciu, ubieraniu. ale wszystkim życzę odwagi, bo warto. widzę konkretną zmianę na lepsze. operacja nie trwała taka długo jak było w planach. miała być to 4 H a mama była już po 1 gotowa. wszystkim życzę tak udanych operacji i szczęścia takiego jak ja mam że widzę uśmiech na jej twarzy bo nie ma już tego okropnego bólu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam 41 lat,w 2007 roku stwierdzono u mnie po rezonansie magnetycznym, stenoze kanału kręgowego na poziomie L4/L-5, miałem problemu z chodzeniem, drętwienie nóg od pośladków do palców stóp, problem z utrzymaniem moczu, oraz inne dolegliwości bólowe okolic kręgosłupa. Kierowano mnie najpierw na rozne rehabilitacje i w koncu w kwietniu 2008r wyladowalem na stole w szpitalu w Elblągu, gdyż tam podobno są jedni z lepszych neurochirurgów. Zabieg odbarczania przewidywany na 40 min, zakonczył sie operacja trwającą ponad 4 godziny gdyż jak się okazało badanie rezonansem nie dokładnie pokazało co faktycznie sie działo w moim kanale. Prawdopodobnie nerwy nie miały ktorędy iśc ze względu na brak chrząstki miedzy kręgowej i trzeba było w płatach kregowych wiercić miejsce na swobodny przepływ nerwów. Stenoze kręgową podobno mam od urodzenia czego wczesniej nie stwierdzono a w skutek nadmiernego przeciązenie kręgosłupa powstały zwyrodnienia kregów. W zaleceniu pooperacyjnym napisano mi : oszczędny tryb życia i zakaz dzwigania ciężarów. Przez 2 lata po operacji byłem 3 razy na dwutygodniowych rehabilitacjach oraz na swiadczeniu rehabilitacyjnym ZUS. Niestety bóle w okolicach kręgosłupa wrociły , co gorsza mam coraz większe problemy z chodzeniem poprzez drętwienie pośladkow nóg i stóp. Ani pozycja siedząca ani leżaca nie jest w dłuższym czasie komfortem. Pewnie nie napisałem nic pocieszającego ale kazdy przypadek stenozy jest inny i najważniejsza sparwa po jak i przed operacja jest własnie oszczędzanie kręgosłupa przed nadmiernym przeciązaniem.Akurat w moim przypadku jedynym alternatywnym rozwiązaniem jest podobno wstawienie jakies rury w kanał kręgowy ale niestety w Polsce jeszcze tego nie praktykuje się. Pozostaje mi życie w bólu i .............. Nie wiem co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku wiem co czujesz i przez co przechodzisz ja również mam drętwienia nóg stóp pośladków co znacznie utrudnia mi chodzenie nie mówiąc już o dyskomforcie przy leżeniu czy siedzeniu, to po prostu koszmar.Najgorsze że moja rodzina tego nie rozumie że ciężko mi się chodzi bo tego *znieczulenia* nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolino, czy jestes po operacji czy przed? Chodzisz do lekarzy? Napisz cos więcej prosze. Z rodzina masz racje,trudno komus wytłumaczyć ból jaki sie czuje. U mnie tez chyba wszyscy sie do tego przyzwyczaili juz bo mam wrazenie jak by nie widzieli problemu. Nie chodzi o użalanie się nademna ale o wyrozumialosc i pomoc. Myśle o zapisaniu sie do kliniki leczenia bólu, gdyż juz nawet Ketonal forte w ilosci 4 tabletek dziennie nie powoduje ulgi. Ja juz nawet przestałem chodzic po lekarzach bo nie widze w tym sensu. Nie wiem co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Kasiu! Z butami jak i z obcisła odzieżą mam tak samo problem. W lecie było super, klapki i spodenki. Ja mało chodze a jak musze to najczesciej adidasy i spodnie dresowe, ale niestety nie zawsze sie da, aha no i skarpetki bezuciskowe. Powiem szczerze ze najwygodniej mi sie siedzi w fotelu samochodowym, myslsłem o przeniesieniu takiego do domu. Tak że widać podobnie mają się nasze problemy. A Ty Kasiu jestes po operacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku ja mam ten sam problem zdrętwiałe wszystko od pasa w dół.Chodzi mi się fatalnie ze względu właśnie na te odrętwienia i z tego względu mam mało ruchu a dla kręgosłupa to bardzo źle no i magiczne koło się zamyka.Przy leżeniu czy siedzeniu odczuwam również ciągły dyskomfort.Tomku jakie badania konkretnie wykonywałeś żeby udowodnić to odrętwienie tzn zespół ogona końskiego ,bo ja mam mnóstwo badań które nie wychodzą dobrze a lekarze ciągle patrzą na mnie z niedowierzaniem i czuję się przez to jak jakiś symulant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu! Myślę ze najbardziej odpowiednim badaniem jest rezonans magnetyczny ( bynajmiej tak było w moim przypadku) choć jak pisałem wczesniej i tak zabieg, przerodził się w operację gdyż badanie nie pokazało wszystkiego co było. Trudno powiedzieć ale masz zapewne tez jakies uciski na nerwy ale w jakim miejscu to juz moga tyko lekarze stwiedzić. Podobno moze zaczą się od szyji z tymi naciskami. Nie wiem czy jestes juz po jakims zabiegu? czy operacji? czy moze mialas jakis wypadek kiedyś. Aniu jest tyle czynnikow na to wpływających. A na temat symulacji to tez to przerabiałem. Niestety trzeba sie przyzwyczaic do niektorych stwierdzeń osób ktore tego nie znaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anka z Poznania

Tak ja byłam operowana ale z powodu przepukliny centralnej w odcinku lędźwiowym miałam skierowanie na pilną operację a odrętwienie pojawiło się po miesiącu czekania na nią.Lekarz po ponownej wizycie kazał czekać dalej a ja po kolejnym miesiącu bezsensownego czekania pojechałam do innego miasta na operację gdzie wykonano mi ją od ręki.Ukłony dla profesora Lecha Polisa.Jakbym czekała dalej to pewnie na wózku już bym jeździła.Tyle tylko że to już było za późno bo ucisk trwał za długo.Do wszystkich z Poznania omijajcie szerokim łukiem szpital im. Degi w Poznaniu.A ze szpitala otrzymałam telefon po 530 dniach czekania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jestem chyba weteranem, ponieważ w styczniu br. byłem operowany po raz trzeci w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Pierwszy okres po zabiegu (ok.sześć tygodni) może być trochę uciążliwy, ale trzeba być optymistą - nie będzie gorzej - głowa do góry i nie użalać się nad sobą, chodzić, ćwiczyć i uśmiechać się. W przypadku problemów polecam SPSK Nr.4 w Lublinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość elzbieta

jestem 2tygodnie po operacji / stenoza kanalu kregowego l4l5 prawostronna jeszcze troche boli ale idzie wytrzymac .nie biore juz zadnych lekow przeciw bolowych przed operacja 3razy dziennie ketonal duo.operacje mialam w nowej soli wykonana przez pania doktor wyszynska .super szpital oraz lekarze i caly personel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×