Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Cholecystektomią laparoskopowa a naczyniak wątroby i konieczność wykonania gastroskopii


Gość Anna

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 34 lata i dwucentymetrowy kamień w pęcherzyku zółciowym. Wiem, ze konieczna jest operacja. Nie dokuczaja mi typowe dolegliwości w postaci kolki, ale jedynie niewielkie pobolewanie w okolicy prawego podżebrza oraz puste odbijania, nudności i zgaga. Gastrolog zasugerowal wykonanie gastroskopii przed zabiegiem, chirurg powiedział natomiast, że nie jest mu ona do niczego potrzebna. Oprocz tego mam 5 centymetrowy naczyniak na watrobie. Czy nie jest to przeciwskazaniem do wykonania operacji metodą laparoskopową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani objawy mogą rzeczywiście sugerować na zmiany patologiczne błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, a nie spowodowane przez kamicę pęcherzyka żółciowego. Dlatego przed samym zabiegiem warto by było wykonać gastroskopię. Jeśli gastroskopia nie wykaże żadnych odchyleń od normy to należy zoperować pęcherzyk. Jeśli jednak będą zmiany w śluzówce żołądka lub dwunastnicy najpierw trzeba je wyleczyć, a dopiero potem poddać się zabiegowi cholecystektomii. Naczyniak wątroby jest łagodnym nowotworem wątroby. Najczęściej jest wykrywany przypadkowo podczas badania USG. Występuje jednakowo często u mężczyzn i kobiet. Jeśli średnica naczyniaka nie przekracza 10 cm, nie wymaga on leczenia. Zaleca się wtedy kontrolę ambulatoryjną i badanie ultrasonograficzne co 6-12 miesięcy. Można w przypadku naczyniaka wątroby wykonać zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową. Chyba, że lokalizacja naczyniaka może ten zabieg technicznie utrudniać. Wtedy lepiej operować klasycznie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×