Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Guz na udzie przy odbycie, okresowy stan zapalny i ropa


Gość Mateusz

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu (2 lata) mam na udzie, w okolicy odbytu guz wielkości 1 cm średnicy. Czasami zbiera się koło niego ropa, wtedy też staje się bolesny. Ropa czasami samoistnie (lub po naciśnięciu) wycieka, jest jej bardzo niewiele. Trzykrotnie byłem u chirurga, w obu przypadkach rozpoznał to jako stan zapalny (zaczerwienienie), ropień i przypisywał maść ichtiolową, a następnie detromencyne i pimafucort (ten drugi ma najlepsze działanie). Po owych zabiegach stan zapalny mija, nie zbiera się ropa. Aż do nawrotu (czasami miesiąc, czasami pół roku) kiedy to wszystko zaczyna się od nowa. Czasami objawy mijają samoistnie, bez interwencji lekarza. Poza opisywanymi nie występują żadne inne objawy. Właśnie skończyłem kolejny cykl leczenia i lekarz polecił obserwować tą zmiane (guz nadal wyczuwalny) i ewentualnie przyjść ponownie. Zaczał sam rozważać czy nie jest to być może przetoka. Mowił też, że nastepnym krokiem leczenia mogłaby być operacja wycięcia tego guza. Zastanawiam się: 1) co to może być? czy to normalne, że stan trwa tak długo? 2) czy są jakieś czynniki ryzyka, które mogą powodować ponowne zakażanie tego guza i powstawanie wycieków ropnych? co moge zrobić by ich uniknąć? 3) jakie badania diagnostyczne mógłbym wykonać, aby ustalić z czym mam do czynienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście może być to przewlekły stan zapalny z okresowo formującym się ropniem okołoodbytniczym. Jednak taki guzek może mieć także podłoże nowotworowe z odczynowym stanem zapalnym. Aby dodiagnozować ten guz, upewnić się czy, aby nie ma tam też przetoki należałoby wykonać USG tej okolicy (najlepiej przezodbytnicze) oraz rektoskopię (ocena wizualna śluzówki odbytnicy). Rzeczywiście po ewidentnych nieudanych próbach wyleczenia guza typu zachowawczego należałoby go wyciąć w całości i poddać materiał badaniu histopatologicznemu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×