Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Włóknisty fragment z ogniskiem krwotocznym potwierdza endometriozę?


Gość Joanna

Rekomendowane odpowiedzi

Miałam laparoskopię, podczas której usunięto torbiel czekoladową jajnika i stwierdzono endometriozę IV stopnia w całej miednicy mniejszej z licznymi zrostami i nieruchomością macicy. Przesłano wycinek do badania histopatologicznego. Wynik mam przed sobą a tam bardzo lakonicznie napisane:*szary fragment 1,1 cm - ściana torbieli jajnika lewego . włoknisty fragment z ogniskiem krwotocznym. Obraz mikroskopowy nie przypomina jajnika lub torbieli* ... Czy to potwierdza endometriozę? Bo nie jest jasno napisane co to jest ten włóknisty fragment. Bardzo proszę o wyjaśnienie i z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź. Trochę mnie przeraziło...nawet jeżeli ta zmiana jest łagodna. Mam zastosowaną kurację danazolem (na okres 9miesiecy), a potem odbędzie sie drugi zabieg laparoskopii w celu usunięcia pozostałych zrostów i ognisk endo oraz sprawdzenie drożności jajowodów. To są zalecenia sprzed wyniku badania histopatologicznego. Jeżeli to nowotwór ..nawet łagodny...to czy może mieć wpływ na zmianę sposobu leczenia. Gdzieś czytałam że danazol pomijając szereg skutków uboczynych dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia raka jajnika. Do wizyty u ginekologa muszę jeszcze poczekać trochę... dlatego obawy czy przyjmowanie danazolu nie zaszkodzi?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę ,że czeka panią jeszcze drugi zabieg,i jak pani zaznaczyła ma określony cel.Wymieniony fragment,zostal usunięty przy laparoskopii.Zaznaczyłem też,że rokowania są dobre.Danazol jest odpowiednio dobrany i przy endometrioze ,stosuje się przez długi okres,Bardzo proszę,dobrze zapoznac się z ulotką i obostrzeniami oraz byc w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym.Co do raka jajnika,/przy stosowaniuDanzolu/,nie spotkałem się z takimi skutkami ubocznymi.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×