Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zespół jelita drażliwego czy rak?


Gość aniacivic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie mam na imie Ania i mam 27 lat. Od 4 miesiecy mam problemy jelitowe typu biegunki(papkowate stolce) czasami przeplatane zaparciami. Czasami mam bole brzucha ( raz po lewej stronie-taki klujacy , czasami po prawej tepy) Bole te jednak nie sa jakies silne. W nocy spie spokojnie , na wadze nie trace, mam apetyt. CZasami mam parcie na stolec a jak jestem w toalecie to nic nie ma. Prowadze stresujacy tryb zycia. Ogolnie jestem tez przemeczona. Na poczatku moich objawow wydawalo mi sie ze zobaczylam ciemny skrzepik krwi w stolcu ale to bylo tylko raz i nigdy wiecej sie nie powtotzylo. Stolce jak sa miekkie i papkowate to sa zwezone( ale nie olowkowate) tak jakby zwieracz je formowal.( co jakis czas stolce sa normalne grube.(przez okres np tygodnia czy dwoch) czesto tez oddaje gazy. I teraz moje pytanie.... bylam u lekarza gastroenterologa i powiedzial mi bez badan ze to zespol jelita nadrwazliwego- jedyne co robil to podotykał mojego brzucha i byl tkliwy po lewej stronie na dole.(kul podczas ucisku) Pytanie moje brzmi czy na podstwie badan ktore przeprowadzono mi moge zakladac ze to zepol jelita nadwrazliwego i wykluczyc wszelkie choroby organiczne? Podaje co mialam robione: *Badania krwi - morfologia, ob crp, aspat, alat, marker ca 19-9, antygen HBS, antygen HCV, amylaza - wszystkie wyniki robione systematycznie co miesiac w normie!!! *badanie kału - krew utajona(3x ujemny), kal na pasozyty ujemny, lambie ujemny. *usg jamy brzusznej - wszystko ok , tylko torbiel okolotorebkowa na lewej nerce *badanie RTG z wlewem doodbytniczym( z podwojnym kontrastem) - opis badania - jelito na calej swojej dlugosci nie wykazuje zmian, Uwidocznił sie także zdrowy wyrostek robaczkowy. Czy na podstawie tych badan moge juz byc spokojna? wiem ze kolonoskopia jest najlepsza ale czy obedzie sie bez niej? najbardziej wiarygodna ale badanie z wlewem tez chyba jest miarodajne tym bardziej ze robil mi je dobry radiolog z doswiadczeniem. niepokoja mnie te zwezone stolce co jakis czas? czy jelito moze byc tak obkurczone ze je tak formuje? czasami sa w ksztalcie elipsy czasami poscinane. sama juz nie wiem co o tym myslec... ile tych badan mozna wykonywac:-((szczerze boje sie ze to rak, choc u mnie w rodzinie nie byolo takiej choroby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gąska Balbinka,2009-11-25

Witam.Przeczytałam właśnie Twój post na temat Twoich objawów i obaw,ponieważ ja sama od kilku dni przeglądam w internecie strony dotyczące zaburzeń i chorób ze str.jelita grubego.Byłam w sobotę u lekarza ponieważ odczuwam od kilku już miesięcy pobolewanie w prawym podżebrzu(tępe bóle o charakterze kolki,odczuwalne nawet na tylnej ścianie) a wcześniej nawet w lewym dole biodrowym(bóle kujące,gdzie myślałam,że to może od jajnika).Oprócz tych objawów często mam zgagę i nudności,oraz wzdęcia,ale najbardziej dokuczają ciągłe zaparcia.Pan doktor po badaniu palpacyjnym,po wykonaniu usg.opisał mi,że mam pogrubienie i poszerzenie poprzecznicy czyli okrężnicy poprzecznej jelita grubego.Boję się ciągle,że to może być jakiś guz czyli zmiana nowotworowa mimo,że pan doktor powiedział,że to nic groźnego.Podejrzewam,że to pogrubienie jelita ma związek z ciągłymi zaparciami.Dostałam leki na pobudzenie motoryki jelit.Od 2 dni nie mam problemu z zaparciami ale ból nadal jest:(.Dodam jeszcze,że u mnie tak samo raz ujrzałam krew w kale.Prawdopodobnie mam zespół jelita nadwrażliwego(moja diagnoza po przeczytaniu licznych artykułów w necie)a to pogrubienie pan doktor nazwał sprawą zapalną bo dziś jeszcze telefonicznie się upewniłam,że to nic groźnego.Na pewno najlepszym badaniem byłaby kolonoskopia ale odsuwam od siebie myśl tego badania.Mam nadzieję,że Twoje objawy także świadczą o zespole jelita drażliwego.Ja także dzisiaj zrobiłam badania morfologii i poziomu żelaza,żeby sprawdzić czy nie mam jakiegoś niedokrwienia spowodowanego krwawieniami utajonymi.Badania wyszły w porządku.Miejmy nadzieję,że wszystko jest dobrze,jednak jak dolegliwości będą się utrzymywać proponuję wizytę u lekarza no i zrobienie tej nieszczęsnej kolonoskopii.Pozdrawiam serdecznie i życzę pozytywnego myślenia :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie kolonoskopia.Ja miałam podobne objawy.Lekarz pierwszego kontaktu zdiagnozował jelito nadwrażliwe.Leki trochę złagodziły objawy,ale poszłam jeszcze do swojej lekarki rodzinnej i dała mi skierowanie na kolonoskopię[niechętnie].Diagnoza gruczolakorak j.grubego bez przerzutów.Jestem 5 mies.po operacji.Bad .kontrolne co 6mies.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do aniacivic Czy Twoje objawy potwierdzily zespol jelita drazliwego, czy bylo to cos jeszcze innego? Mam dokladnie takie same, jestem w podobnym wieku (33 l.) i do niedawna (jeszcze ze 4 mies wstecz) nie mialem nigdy wczesniej podobnych problemow. Pozdrawiam i zycze zdrowia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coca cola jest zabójcza, jak fajki - nie każdego dopadnie. Do tego *chemiczne* żarcie. Chemoprewencja w przypadku wstępnych diagnoz kłopotów z jelitami może pomóc i uchronic przed rakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Darek 27 lat

Cola co jedynie może spowodować to otyłość a nie raka. Ja pijam codziennie wiem, że to nałóg ale od dwoch miechow boli mnie w lewym dole biodrowym a nad biodrem też i mam bardzo w tym miejscu napięte ciało. Miałemm rektoskopie bo miałem też bóle odbytu injaknsię okazało mam szczelinę idbytu. Ale w dole biodrowym nadal mnie pobolewa. Stolec mam.prawidłowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wrzody. Nawet bym nie poszla z tym do lekarza, zeby mnie nie namowila przyjaciolka na wykonanie testu Caretest FOB- krew utajona. W sumie dobrze ze szybko zostały wykryte i ze wogole sa takie testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cola nie powoduje raka, raka głównie powodują geny. Ale o czym Wy piszecie, to już rakofobia. Wiele ludzi chla alko pali pety i żyje a nagle osoba co je nie zdrowo ale.nie chla alko oraz nie pali ma od razu dostać? Bóle w lewym dole biodrowym oraz nad biodrem to z reguły problem z uchyłkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×