Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Sztywny paluch (hallux ridigus)


Gość Marika

Rekomendowane odpowiedzi

Miałam paluchy koślawe, młotkowate (8), halux i obustronną hypermobilność pierwszego. Operacja dość skomplikowana 3 h wg. Lapidusa z użyciem implantów tytanowych, biowchłanialnych i memometalu. To prawda, że drugiego nia stajesz na nogi i wleczesz nimi ale lekarz to nie cudotwóra. Stopy muszą się zespolić po cięciach wewn.a blizny zrosnąć.To wymaga czasu. Potem po 6tyg.od zabiegu (tak obszernego)rehabilitacja: masaż limfatyczny, gimnastyka stóp i dbanie (ucisk i smarowanie blizn Contratubexem i Dercenafixsem. To trwa i kosztuje.Mówię o obu stopach naraz. W ciągu tych dni trzeba mieć obok siebie kogoś życzliwego, kto pomoże Ci wstać, poda jedzenie, zrobi opatrunek itp. Ja jestem po zabiegu w HaluxMed obok Poznania 6 tygodni , nogi są piękne, jeszcze są problemy z chodzeniem ale wierzę, że po rehabiitacjii będzie dobrze bo o tym świadczą zdjęcia. Pobyt w prywatnej klinice wspominam bardzo dobrze, niczego nie czułam w czasie operacji (znieczulenie w kręgosłup), a opieka po- super. Życzę wszystkim podjęcia słusznego wyboru lekarza operującego, by nie cierpieć daremnie, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serdecznie pozdrawiam. Operacje halluxa stopy prawej miałam w październiku ub.roku-metodą Silvera. Żałuję,że poddałam się temu zabiegowi,gdyż teraz (kwiecień)palec mam sztywny.Staw łączący paluch ze stopą zesztywniał i chodzić nie mogę. Noga sinieje i boli-zwłaszcza po kąpieli...Lekarz,który mnie operował stwierdził,że *to pewnie zespół Sudecka*i uznał leczenie za zakończone.Latam na rehabilitację i jestem załamana,że efektów zabiegów nie ma.Co robić? Jak leczyć takie skutki zabiegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że piszą tu same panie. Być może czeka mnie zabieg. Okaże się po wykonaniu zdjęcia RTG. Na razie paluch mam ruchomy, ale odczuwam ból w czasie chodzenia i układam inaczej stopę, co ma chyba przełożenie na staw kolanowy i kręgosłup. Z uwagi na pewne zobowiązania ewentualną operację planuję na jesień. Mam pytanie, czy da się w okresie rekonwalescencyjnym prowadzić samochód? Czy da się przez te kilka tygodni chodzić do pracy, czy też sztywność/ból wyklucza coś więcej niż spacer po domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam operację w szpitalu w Pile i taki ala fachowiec ją przeprowadził, że od jakiś 5 lat mam sztywnego palucha. Jestem bardzo zła, szukam jakiś porad klinik ale boję się poddać drugi raz operacji bo już teraz mam problemy z chodzeniem, często słyszę pytanie A Ciebie boli noga? Wkurza mnie to bo nie boli ale nie mogę zginać palca. Chciałabym ubrać buty na wysokim obcasie ale tracę nadzieję, że kiedy kolwiek uda mi się to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operację haluksa miałam w październiku 2013 r. w Lubinie ( nie mylić z Lublinem). Operacja z NFZ , więc nie dają żadnych butów, tylko przez 2 tyg. do zdjęcia szwów o kulach i 1 nodze, potem przez 4 tyg. można było się podpierać piętą. Długo nie można było tak chodzić, bo noga puchła i zaczyna la boleć. Po operacji ból do wytrzymania, dają leki przeciwbólowe. w domu też brałam, ale tylko kilka dni. Teraz już chodzę w butach o rozmiarze z przed operacji, ale kupiłam sobie z szerszym przodem, aby mnie nie uciskały i na płaskim obcasie. Po wypisaniu ze szpitala w domu naświetlałam sobie tą nogę i inne punkty wskazane aparatem medolight. Jestem obecnie po rehabilitacji wirówką i jutro (23.01.14), trzy m-ce po operacji, idę do ortopedy na kontrolę. Palec mi się zgina i myślę, że w przyszłości jakieś buty z małym chociaż obcasikiem uda mi się ubrać. Teraz jak więcej pochodzę to mnie trochę boli, ale myślę, że to jeszcze normalne. Jutro się dowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam ortopedę dr Gniewosława Zielińskiego z Elbląga. Robi cuda z problemami w stopie. Pomógł mi i moim dwóm znajomym. Znacznie poprawił nam te paluchy i teraz możemy się cieszyć sprawnymi stopami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż,ja przed operacją mam termin na 15 października i ma mnie operować jakiś profesor. Jak przeczytałam Wasze wypowiedzi to ręce mi opadły i szczęka też. Moja ortopedka kazała mi iść na 3 dzień po operacji na fizjoterapię bo to trzeba usprawniać po operacji.Mieszkam w Niemczech,a taka operacja jest tu robiona ambulatoryjnie po wybudzeniu z narkozy do domciu,ale jaja nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 4 dni po zabiegu sztywnego palucha.Mam usztywnienie stawu 2 śrubami tytanowymi.Ze szpitala wyszłam do domu po 1 dniu .Trochę leżę ,trochę chodzę ,ale nie mam bólu jak tu poprzednicy opisują.Noga jest w gipsie a potem będę chodzić w specjalnym bucie a dalej zobaczymy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś dobrego specjalistę od tego problemu w Rzeszowie ? Mam tylko 20 lat, od roku ledwo chodzę, kuleję na lewą nogę, stawiam stopę tak żeby nie naciskać na staw - normalnie się nie da, tak strasznie boli. Na zdjęciu radiologicznym niby *nie ma* zmian, ale widać płyn dookoła stawu i opuchnięcie - czyli zmiana jest. Lekarz to zdiagnozował jako hallux ridigus - paluch sztywny i powiedział żebym się przyzwyczaiła do tego i gimnastykowała (czerwiec 2014). Usłyszałam że za młoda jestem na operację - no tak jakby Pani miała z 10 lat więcej to bym to mógł operować... Niestety teraz chodzenie tak boli że mam łzy w oczach, nie mogę tego wytrzymać już. Chciałabym jeszcze pochodzić na obcasach, a ledwo chodzę w płaskich butach. Jest jakiś dobry lekarz na Podkarpaciu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ArtRoza

Jeśli chodzi o operację hallux rigidus, zdecydowanie polecam szpital MSWiA w Warszawie przy ul. Wołoskiej. Operował mnie dr Piotr Żbikowski. Żadnych gipsów, czy drutów. Opieka na oddziale - wzór-konspekt. Nazajutrz po operacji wróciłam do domu. Przeciwbólowo *zjadłam* może 4 tabletki Tramadolu. To było 6 lat temu - 6 cudownych lat bez bólu!!! Śmigam na obcasach, aż furczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabieg - wszczepienie 2 endoprotez z powodu całkowitego zniszczenia obu stawów paliczkowych wykonano mi w Klinice 1 dnia w Poznaniu przy ul. Chwaliszewo. 1 zabieg - 2 stopy. Nie miałam ochoty na dwukrotne wyłączenia z życia, znieczulenia, gojenia, rehabilitację itd. Zabieg wykonano mi na początku grudnia 2015 roku W klinice zostałam 2 dni. Po dwóch tygodniach wyjęto mi szwy.Stan stóp był tak dobry, że nie musiałam już nosić opatrunku, a młodość mam dawno za sobą i do tego cukrzycę Poruszałam się w skarpetkach i ortezach otrzymanych w szpitalu. Przy wyjściu poza dom asekuracyjnie używałam 1 kuli. 2 stycznia kupiłam wygodne buty o nr większe niż zwykle i odstawiłam ortezy. Stopy od czasu do czasu jeszcze bolą, więc na noc biorę niewielką dawkę przeciwbólową. Od połowy stycznia jadę na krótką rehabilitację. Operacja jest dziełem 2 lekarzy ortopedów, anestezjologa i personelu wspomagającego. Wszyscy kompetentni, konkretni i pomocni. Tanio jednak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jestem 3 tygodnie po operacji palucha sztywnego. Operację robiłam w szpitalu w Końskich / k. Kielc. Zastosowano u mnie supernowoczesną ponoć metodę z użyciem implantu reg joint, który założono jako konstrukcję pomiędzy powierzchnie kości. Operacja polegała w skrócie na zeskrobaniu ściśniętych powierzchni stawowych, zeskrobaniu narośli/ osteofita, założeniu imlantu i usztywnieniu wszystkiego drutem Kirchnera. Z czasem implant (wyglądający jak myjka kuchenna- druciak) ma się wchłonąć a w to miejsce utworzę z powrotem własny staw. Od 2 dnia po operacji poruszam się w specjalnym buciku (bez kul) Za tydzień mam mieć usunięty drut. Ból był dość silny przez dwa dni po operacji, teraz już bólu dawno nie odczuwam. Operację przeprowadzał doktor Mejnartowicz. Przyjmuje w OMEDZE w Kielcach. Doktor chciał mi dać 45dni zwolnienia, ale mam siedzącą pracę i właśnie zdecydowałam się wrócić do obowiązków. Jeżdżę już nawet samochodem. Pozdrawiam wszystkich niezdecydowanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operację miałam cztery tygodnie temu, część szwów wyjęto mi po 16 dniach, część nie zdążyła się zrosnąć i usunięto mi po 25 dniach od operacji - jednak jak na mój organizm to trochę za wcześnie, bo na pewnym odcinku blizna mi się nie zdążyła zrosnąć. Cóż - jednemu zrasta się szybciej i lepiej, innemu gorzej. Jutro mam zacząć rehabilitację, nie wiem jak to będzie możliwe z niezabliźnioną raną. Mam nadzieję, że można będzie nad tym pracować. I mam nadzieję, że będę po rehabilitacji mogła chodząc normalnie stawiać stopę, a nie chodzić na lewej krawędzi stopy. Szykując się na operację oczekiwałam dwóch rzeczy: 1) osiągnięcia ruchomości palca i 2) możliwości wkładania normalnych butów. Nie potrzebuję brewerii typu szpilki czy jakiś wyższy obcas. Wystarczy mi taki umożliwiający anatomiczne ułożenie nogi - 1- 2 cm.Chcę, żeby po rehabilitacji spełniły się moje założenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!, miałam operacje sztywnego palucha 2 tygodnie temu.Wstawiono mi i mplant silikonowy, czuję się bardzo dobrze ,nic nieboli palcem ruszam .Jest niewielki obrzęk i chodzę w buciku ortopedycznym, jestem bardzo zadowolona z operacji.Tabletek przeciwbólowych nie bralam, tylko w szpitalu zaraz po zabiegu&#128077*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkie obolałe stópki:) ,Jestem 5 tydzień po usunięciu egzostozy z palucha ( paluch sztywny). po 2 tygodniach ubrałam tzw. mukluki, po 2,5 wsiadłam do samochodu za kierownicę ( lewa noga ta od sprzęgła) - jest ok, nie boli przy naciskaniu. Noga opuchnięta jeszcze, nie da rady założyć czółenek czy butków *w szpic* ale sportowe- ok chociaż boli. po zabiegu 4 dni brałam tabletki na noc. Operowano mnie w *zwykłym szpitalu* w Wodzisławiu Śl, na 3 dzień wypis do domku.z obandażowaną stopą, bez gipsu,drutów itp. mam 40 lat.w sumie pozytywnie, ale na razie nie widzę wielkiej zmiany na lepsze - bo głównie oczekiwałam możliwości doboru obuwia wg gustu a nie wyłącznie wygody. wciąż czekam na efekty i zastanawiam się czy ktoś miał rehabilitację i jakiego typu? jak długo? Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne produkty na halluksy można znaleźć w ofercie pewnej firmy z Lublina. Nawet nie trzeba wychodzić z domu i szukać po sklepach w wyszukiwarce można trafić na sklep. Ja korzystałam z tego produktu http://sklep.footmate.pl/index.php?route=product/product&product_id=129 i jestem zadowolona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o informację. Czy teraz można endoprotezę stawu śródstopno-paliczkowego otrzymać w ramach NFZ? Jak widzę w necie, to koszt prywatnie ok. 8 tys. jedna noga. No przesada. Mówicie o różnych typach operacji, a mnie interesuje tylko endoproteza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 9 tyg po operacji palucha sztywnego w Rakoniewicach. na drugi dzień po operacji wyszłam ze szpitala , sam zabieg i po zabiegu nic mnie nie bolało. Natomiast teraz chodzę w butach o 2 numery większych, bo inaczej mnie boli i o 1 kuli . Przy zginaniu palca bardzo mnie boli , nie chodziłam na żadną rehabilitację bo lekarz stwierdził ,że nie ma takiej potrzeby , w styczniu idę do kontroli ciekawe co powie. Jak na razie jest gorzej niż było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co ja zrobiłem to fala uderzeniowa5 razy aby zlikwidować osteofity-jak ktos ma ale raczej ma sie to i to kłuje tkankę miekką od wewnątrz. . Raz na tydzien ta fala. Dodatkowo trzeba masowac to miejsce aby te osteofity *mordować* miedzy tygodniowymi zabiegamiu falą. Fizjoterapeuta poradzi jak. Ponieważ przy hallux rigidus jest wąski staw miedzy paliczkami to zastrzyk z kwasu hiauloronwego., Jestem w trakcie tego właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAWO operacja na NFZ jest możliwa i nawet niektóre prywatne ośrodki je wykonują. Trzeba dzwonić i się dowiadywać. Orthos w podwrocławskich Komorowicach do grudnia 2017 miał jakąś pulę miejsc na NFZ ale wtedy jeszcze nie miałam skierowania od lekarza które było warunkiem. Mój ortopeda uważa, że wciąż jest szansa na rehabilitację itp W moim przypadku paluch nie boli tak bardzo ale mnie okropnie przeszkadza wygląd. Mam 34 lata a stopa wygląda jak u staruszki :( wstyd mi latem w odkrytych butach. Rozważam operacje prywatanie, chociaż u mnie należy też się zająć palcem młotkowatym, co dodatkowo podbija koszty do min 7 tyś. Czy to dużo czy to mało, to kwestia subiektywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×