Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Operować tarczycę, czy można jeszcze poczekać?


Gość Hania

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam prośbę o wgląd w moją sytuację dot operacji tarczycy opisze w skrócie przebieg choroby 2008 rok usg guzki tarczycy-biopsja zmiany łagodne hormony w normie lekkie zapalenie tarczycy &#8211*bez leczenia hormonami 2009 rok kontrolne usg guzki powiększyły się i doszedł jeden na lewym płacie bacc guzka powiększonego i bacc guzka na płacie lewym wynik płat lewy zmiana łagodna płat prawy zmiana odpowiadają guzkowi pecherzykowemu wizyta u mojego endokrynologa skierowanie do szpitala na wycięcie to było maj 2009 wizyta chirurg onkolog na podstawie bacc które posiadam nie chce rozmawiać sugeruje bacc u dok kubickiego wynik-obraz cytologiczny zmian jak w wolu guzkowym pasma krwotocznego płynu tkankowego komorki żerne płaciki normotypowego i zwyrodniałego nabłonka pęcherzykowego komorek podejrzanych nie znaleziono wizyta u prof. endokrynolog wprowadzenie euthyrox 25mcg badania hormonów przeciwciał stwierdzona choroba hoshimoto za 3 miesiace usg u doc słapy i scyntygrafi wynik wychwytność jodu 9% co uniemozliwia rozpoznanie .wynik usg-tarczyca połozona typowo o wymiarach 68x18x15mm plat lewy 50x15x11mm ciesn 4mm echogenicznosc miaszu niejednorodna w badaniu pd przepływ miazszowy niezwiekszony obraz może odpowiadac chorobie hoshimoto w dolenj czesci płata lewego zmiana o mieszanej hipoechogeniczności w wym ok. 8x7x6mm wymiary zblizone do usg z czerwca 2009-11-19 w górnej czesci płata lewego zmiana hipoechogeniczna o wym ok4x2mm w dolenj czesci płata prawego na pograniczu ciesni obraz konglomeratu guzków o mieszanej echogenicznosci lub guz policykliczny o wym ok29x14x22mm wymiary większe niż w usg z czerwca 2009 z naczyniami centralnymi o zwiekszonym ri z mozliwoscia mikrozwapnien zmiana podejrzanaw okolicy tarczycy drobne hipoechogeniczne wezły chłonne do ok. 7x2mm w okolicach porzuchwowych nieduze wezły chłonne do ok. 15x6mm po stronie prawej z waska hiperechogeniczna wneka znowu diagnoza wyciąc bez paniki ale wyciąc wizyta u chirurga na początek pytanie dlaczego chce pani wyciąc tarczyce do końca życia będą proszki czy jest pani zdecydowana więc pytam czy są wskazania do operacji? jak najbardziej wskazania są ale można jeszcze poczekać kontrolowac co 3 lub co 6 miesiecy robic bacc guzków w ostateczności naznaczono mi termin operacji na 11.01.2009 cały czas nie jestem pewna co mam robić? czy ta operacja jest potrzebna? mam 41 lat może faktycznie warto jeszcze poczekać?ale znowu zyc w ciągłej niepewności co tam w człowieku siedzi wykańcza mnie psychicznie nikt nie potrafi mi powiedzieć czy ta operacja jest konieczna teraz? endokrynolodzy ciąć chirurdzy czekać a ja dalej nie mam jasności sprawy czy zmiany są grożne czy po prostu profilaktycznie wyciac żeby się nie zrobiło jakies paskudztwo z którego już nie będzie odwrotu. pozdrawiam i bardzo proszę o wypowiedzenia swojego zdania na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej sugerowałbym wycięcie tarczycy. Zmiana opisywana w ostatnim USG budzi wątpliwości kliniczne i sugeruje proces rozrostowy tym bardziej, że znajdują się także w okolicy powiększone węzły chłonny (prawdopodobnie pozapalne, ale występują co wzbudza podejrzenie). Uważam także, że decyzję w sprawie operacji tarczycy powinien raczej podejmować endokrynolog i należy się liczyć z jego zdaniem w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za odpowiedź która mnie utwierdza w tym że jednak trzeba wyciąć.Jeszcze doc Słapa poprosił zebym zgodziła sie na badanie w ramach prowadzenogo programu na temat tarczycy w połowie grudnia bede miała badanie Elastografia ultrasonograficzna i jakies badanie z kontrastem zaznaczył ze moze juz nic nowego to badanie nie wniesie ale poddam sie tym badaniom napewno przydadza się do operacji. Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×