W wątrobie policykliczna zmiana ogniskowa

u?ytkownik
Artur

Witam! Byłem ostatnio na rezonansie mahnetycznym i dostałem następujący opis badania. Proszę napisać co mi jest i do jakiego lekarza mam się zgłosić. Oto opis:

Badanie MRI jamy brzusznej w sekwencji SE i FSE w obrazach T1 i T2 zależnych w dwóch płaszczyznach oraz w obrazach silnie T2 zależnych, wykonano badanie po podaniu środka kontrastującego w tym badanie dynamiczne.
W zakresie plewego płata wątroby widoczna jest policykliczna zmiana ogniskowa o wymiarach 76x56 mm. Zmiana ta wykazuje obniżony sygnał w obrazach T1 zależnych, podwyższony sygnał w obrazach T2 zależnych i silnie T2 zależnych.
Po podaniu środka kontrastującego w fazie tętniczej zmiana ta ulega wzmocnieniu do obwodu w sposób grudkowy i w następnych fazach badania wypełnia się coraz bardziej do obwodu w kierunku centrum. Zmiana ta wykazuje charakter jak dla naczyniaka - do konsultacji chirurgicznej i/lub badań kontrolnych. Ponadto na pograniczu segmentu 5 i 6 wątroby widoczna jest zmiana wielkości 12mm wykazująca podobny charakter a w fazie opóżnionej staje się izointensywna z miąszem wątroby i również najpewniej odpowiada naczyniakowi.
Obwodowo w zakresie segemntu 7 widoczna jest drobna zmiana ogniskowa o wielkości 5mm nie ulegająca wzmocnieniu w fazie badania odpowiadająca najpewniej drobnej torbieli.
Innych zmian ogniskowych w zakresie wątroby nie wykazano,
Pęcherzyk żółciowy cieńkościenny.
Pozostałe narządy jamy brzusznej tj, śledziona, trzustka, nadnercza oraz obie nerki bez istotnej patologii w obrazie MR.
Powiększonych patologicznie węzłów chłonnych w przestrzeni zaotrzewnowej nie wykazano.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
haemophilus

Naczyniak jest najczęściej występującą zmianą łągodną wątroby. Usuwa się go w przypadku występowania dolegliwości oraz gdy zmiana przekracza wielkość 10 cm. Radzę skonsultować się z hepatologiem lub chirurgiem w celu ustalenia odpowiedniego dla Pana leczenia.

u?ytkownik
Artur

Dziękuję. Chirurg czy hematolog? Do kogo pójść lepiej? I czy może Pan polecić jakiegoś dobrego hematologa lub chirurga na Pomorzu do ktorego mógłbym pójść na konsultację?

u?ytkownik
Artur

Mam jeszcze pytanko, czy jak ma to być chirurg to ma to być chirurg ogólny czy naczyniowy? , bowiem gdy szukam jakiegoś chirurga w prywatnych szpitalach czy klinikach to pytają się mnie czy to ma być chirurg ogólny czy naczyniowy. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

Twoja odpowiedź