Polip wpustu przełyku

u?ytkownik
Irena B

Dzien dobry.Endoskopia wykazala polip wpustu przelyku,Wynik histopatologiczny pobranych wycinkow to: 1.Brodawczak plaskonablonkowy w dwoch fragmentach sr do0,3cm, 2,Dwa wycinki wpustu zoladka o pogrubialym nablonku plaskim z cechami akantozy bez dysplazji oraz przewleklym naciekiem zapalnym o niskiej aktywnosci.Obraz moze odpowiadac podstawie brodawczaka. 3. Wycinek normotypowego nablonka plaskiego.Bardzo prosze o informacje jak dalej leczyc.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
Irena

Endoskopia wykazala polip wpustu przelyku,Wynik histopatologiczny pobranych wycinkow to: 1.Brodawczak plaskonablonkowy w dwoch fragmentach sr do0,3cm, 2,Dwa wycinki wpustu zoladka o pogrubialym nablonku plaskim z cechami akantozy bez dysplazji oraz przewleklym naciekiem zapalnym o niskiej aktywnosci.Obraz moze odpowiadac podstawie brodawczaka. 3. Wycinek normotypowego nablonka plaskiego.Bardzo prosze o wyjasnienie jak dalej to leczyc.Chirurg nie przepisal zadnych lekow tylko zlecil gastroskopie za 3 m-ce. Prosze o interpretacje w prostych slowach tego wyniku.

u?ytkownik
stappler

Brodawczak jest zmianą łagodną, ale mogącą znacznie się powiększać i w bardzo rzadkich przypadkach złośliwiec. Obraz mikroskopowy nie podaje jednoznacznie czy zmiana polipowata została usunięta doszczętnie, a jedynym skutecznym sposobem leczenia jest doszczętne usunięcie brodawczaka. Dlatego chirurg zalecił kontrolną gastroskopię (okres odpowiedni dla prawidłowego zagojenia miejsca po usuniętej zmiana) celem sprawdzenia czy zmiana została doszczętnie usunięta. Jeśli by tak nie było ponownie usunie się zmianę, która ewentualnie odrosłaby. W chwili obecnej można ewentualnie zażywać leki nieumniejszające wydzielanie kwasu solnego przez żołądek celem zlikwidowania procesu zapalnego wokół usuniętego polipa. O tym musi zadecydować lekarz prowadzący - najlepiej, aby leczeniem zajął się gastroenterolog.
Pozdrawiam.

Twoja odpowiedź