Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Swędzenie skóry bez powodu


Gość Darek.

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie tęż swędzi skóra i mam wrażenie , że coś mi po niej łazi. Takie łaskotanie. Wzięłam wacik i wytarłam w tym miejscu. obejrzałam wacik przez szkło powiększające bo gołym okiem nic nie widziałam. Na waciku zobaczyłam czarne nitki. Wyglądają dziwnie. Zaczęłam to obserwować. Te nitki wychodzą ze skóry. Nie ruszają się. Skóra jest czerwona i swędzi. Często czuję kłucie i pieczenie. Mimo mycia, smarowania na waciku ciągle są te nitki. To nie są włókna z odzieży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem, odechcialo mi się żyć, bo juz nie daje rady. Od 3-4 miesięcy nie mogę przestać się drapać, swędzi mnie doslonie wszystko, najgorzej dłonie (nadgarstki) stopy i zebra, a do tego ostatnio doszły łopatki. Kiedyś po nie przespanej nocy z aktu desperacji zacząłem prac i prasować, wypralem wszystko co się dało, łącznie z pokrowcem na łóżko, zasłonami, wyrzuciłem dywan i wszystkie świeczki zapachowe i odswierzacze powietrza. Biorę prysznic 3-4 razy dziennie bo tylko to przynosi mi ulgę chociaż na kilka godzin, co najciekawsze myje się prawie wrzątkiem a potem lodowata woda, bo zauważyłem ze to najbardziej mi pomaga. Byłem u dermatologa, ale on twierdzi ze to AZS i szprycuje mnie masciami z hydrokortyzonem ( stosowałem przez miesiąc codziennie na cale ciało) nie dość ze była tak tłusta ze cały się kleilem to jeszcze zacząłem się fatalnie czuć, dlatego odstawilem masci, swoja droga nie wiem czy takie długotrwałe stosowanie hydrokortyzonu jest bezpieczne. Bardzo trudno o dobrego lekarza, a ja nie mam możliwości pozwolić sobie na maraton po poradniach. wątpię ze to alergia pokarmowa bo jem to co zawsze, płyn do prania też od zawsze ten sam stosuje wiec też raczej odpada. Wyrzuciłem juz wszystko co podejzewalem ze może mnie uczulać. Z *moimi* alergenami ( siano, babka lancetowata, topola) też nie mam styczności. Podejzewalem ze to może przez psa, ale mam juz go 7lat i nigdy nie było takiego problemu. Opisze jeszcze ten problem od strony technicznej. W zimie ręce pękały mi do krwi, teraz robią się *babelki* które swędzą a potem pękają i wyklewa się z nich jakby ropa. Porobily mi się także zgrubienia. Ogólnie moje dłonie wyglądają jakbym miał 60lat a mam 22. Od nadgarstków w gore cala reszta pokryta jest czerwonymi krostkami które pojawiają się i znikają ale jak juz są to w masowych ilościach. Stopy wyglądają podobnie jak dłonie tylko zamiast bąbelków robią się małe strupki. nie wykluczam też ze może to być na tle nerwowym. Wracając do AZS to coraz mniej myślę ze to to, ponieważ tym nie da się pomoc zarazić a jedna z moich siostr, też zaczyna się drapać. Bardzo się przestraszyłem ze to świerzb albo jakas grzybica, wiec pytałem dermatologa kilka razy czy to na pewno nie to, ale powiedział ze nie. pisze teraz z telefonu, jak bede miał dostęp do komputera to podesle zdjęcie, jak to wygląda. aa, zapomniałem dodać ze stosuje też betametazon z gentamycyna, ale nie chce też dużo tego używać bo to pomoc silne antybiotyki, do tego zażywam też tabletki na alergie, po których chodzę przycisku, także też powoli je odstawiam błagam niech mi ktoś pomoże, bo czasami mam ochotę wszystko sobie odrabac Pozdeawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cosiminka

Czesc wszystkim. Na samym poczatku chce przeprosic za bledy,w pismie, alenie mieszkam w Polsce, chce wam napisac o alergi mojego meza. Moj moz jest uczulony na roznego rodzaju metale niezaleznie czy to miedz, czy zloto, ta alergia pojawia sie jemu na czesciach ciala ktore maja kontakt z metalem , najwiekrzy problem ma na rekach , ale czasami tez na brzuchu od paska lub od guzika, w pierwszej fazie skora jest zaczerwieniona i swendzi,pojawiaja sie chrostki ( male bombelki ) wypelnione plynem, w drogiej fazie pod wplywem drapania sie bombelki pekaja , skora robi sie sucha i jak zgina palce peka i robia sie ranki. tak to mniej wiecej wyglada. Urzywa decoderm trivalent, ze wszystkich kremow ktore uzywal ten jest najleprzy, krem zawiera kortikoid , nie wiem jak to sie nazyla po polsku, kortyzol chyba :(, ale jest dobry, przeciw grzybiczno-bakteryjny. Mam nadzieje ze komus pomoge. Sama mam podobny problem z swedzeniem , ale nie wie co mi jest,swedzo mnie strasznie lydki, ale to mam juz od dziecka, najgorzej jest jak robi sie cieplo, ale moze to tez od owlosiena, bo zauwarzylam ze wloski czasami wrastaja mi w skure, to tez moze byc. Niestety nie bylam z tym nigdy u lekarza, bo zawsze jak jestem w innej sprawie,to o tym zapominam. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stara drapicha

Moja męka ze swędzeniem zaczeła się gdy byłam nastolatką.Było to zazwyczaj w nocy,póżniej i w dzień.Od jakiegoś czasu swędzi mnie rownierz twarz.Żadnych śladów na skorze, chyba że przesadzę z drapaniem.Minęło kilka dekad mojego życia a ja nadal nie wiem czym to jest spowodowane.Analizowałam wszystko. Badania wątroby,dieta,kosmetyki,odzież i...nic.Bywają straszne noce,póżniej długo spokój i znowu wszystko powraca bez uchwytnej przyczyny.Myślę że to na tle nerwowym ale nikt tego nie zdiagnozuje.Lekarze eksperymentują,przepisując masę specyfików łącznie z psychotropami co może skończyć się żle,pomijając już czyszczenie portfela. Pozdrawiam wszystkich Drapaczy i życzę powodzenia w poszukiwaniu przyczyny tej bolączki.Nie jesteście sami, jak widać jest nas sporo.Może wreszcie wezmą nas na poważnie i przestaną nas traktować jak czubków w gabinetach lekarskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam ten problem o kilku lat, swedza mnie plecy dokladnie pod lopatkami, skora jest czysta i ladna, staram sie tak drapac by jej nie podraznic.nie mam pomyslu, pojde do lekarza.wasze porady na nic mi sie zdaly bo na nic nie choruje, nie mam zwierzat, regularnie robie profilaktyczne badania, ale o tym swedzeniu nigdy lekarzom nie mowilam liczac ze samo przejdzie. kiedys chorowalam na fibromialgie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowniez dreczy mnie ten problem. Tylko w okolicach dekoltu, ramion, ud,lydek.. nie wiem co mam robic. Martwie sie,ze teraz bede wiecznie kilkanascie razy na dzien sie cala kremowala ze wzmianka na zimny prysznic,to troche udraznia bol, bo oczywiscie drape sie caly czas,a nie mam czasu isc do lekarza..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój problem zaczął się po tym, jak spaliłam się nad morzem, użyłam przyspieszacza do opalania, później cierpiałam przez tydzień, skóra swędziała, bolała... potem zlazła, jak to po takim intensywnym opalaniu. Myślałam, że na plecach jeszcze nie zeszła do końca, bo w jednym miejscu, pod łopatką strasznie mnie swędziało... i to swędzenie utrzymuje się już z półtora tygodnia. w dzień czy w nocy, czy się tam drapię czy nie... cały czas czuję tak przeogromne swędzenie jakby ktoś mi tam wsadzał tysiące małych szpilek.... czasem nawet płaczę w poduchę bo próbuję ze wszystkich sil się nie drapać... nie wiem po co to piszę... może po to, aby mi ulżyło. nie chcę do końca życia tego czuć.... nie potrafię tak. w pracy są takie momenty że nie mogę się na niczym skupić... nie mówiąc już o prowadzeniu auta.... idę jutro do dermatologa. jak mi nie pomoże odgryzę sobie chyba ten płat skóry. jak myślicie co to może być?! :(:(:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem od paru tygodni strasznie mnie swędzi ciało. Gołownie dłonie, brzuch i piersi. W nocy nie mogę spać przez to swędzenie. Nie mogę nosić obrączki nawet bo tak skóra swędzi. Ale nie mam żadnych zaczerwień krost nic. Już nie wiem co robić... Boję się kolejnych badań bo od kiedy urodziłam dziecko co chwile mi coś nowego wychodzi. . . Pierwsze tarczyca, problemy z jelitami ( zespół jelita drażliwego), nerki. Już naprawdę nie mam siły na tych wszystkich lekarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten sam problem.Od paru dni nie moge wytrzymac ze swedzenie skory.Spac nie moge po nocach.Nie mam zadnych krost a skore regularnie nawilzam.Normalnie pozbylbym sie calej skory najchetniej.Ide do lekarza rodzinnego i licze na cud ze mi cos pomoze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten problem od dwoch miesiecy. W dzien jest w miare dobrze ale jak zaczyna sie wieczor to masakra. Swędzi mnie co rusz w innym miejscu. Głowa, twarz, cale cialo. Zaczynaja mi czerwieniec uszy a potem swedzenie. Wyniki badan z krwi na tarczyce, watrobe dobre. Siadłam psychicznie, wpadam w depresje poprzez nie przespane noce.Zrobilam eksperyment i zazylam pol tabletki nasennej i swedzenie sie zmniejszylo. Czy to na tle nerwowym? Co robić?do jakiego lekarza sie udac? pomożcie, podpowiedzcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miewam takie problemy nie mogę spać lub budzę się w nocy i zaczynam drapać . Skończę w jednym miejscu, swędzi mnie kolejne - przyczyną jest STRES. Druga opcja chorobowa jaką miała moja koleżnaka leczona dermatologicznie w szpitalach, gabinetach itd miała przeczosy, całe ciało w ranach od drapania i okazało się, że to wynik DEPRESJI. Psychoterapia zaoowcowała już przy pierwszej sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłam na tę dyskusję, choc jest sprzed pół roku. Miałam ten sam problem. Jest parę rzeczy które to powoduje i trzeba dbac. Po pierwsze mycie i smarowanie się najlepiej kosmetykami z apteki typu Cetaphil - jak dla mnie najlepszy lub Emolium. Sa bardzo, bardzo wydajne i warto wydac, czyli wszystkie do atopowej skóry lub dla chorych na łuszczycę. Mycie taka emulsją i zawsze smarowanie po kąpieli,prysznicu. Nie można dopuścic do suchej skóry ani podrażniac. Wielu z Was to wystarczy. W kosmetykach normalnych może by jakis skladnik który powoduje to idiotyczne swędzenie, nawet w niveach lub jakichś dla dzieci, które okazują się najgorsze - typu oliwka johnson baby. Drugie- przegrzewanie się. Często u osób które mają określony typ krązenia, przy przegrzaniu się np. w nocy pod kołderką zaczyna swędziec skóra, a tak naprawdę to tak jakby swędziały naczynka włosowate pod skórą. Cos reakcja jak przy odmrozinach które wracają do życia, albo jak się strupek goi. Dlatego wielu z Was pomaga zimny prysznic i dotykanie zimnem miejsc swędzących. I to niektórym wystarczy. No i finalne najważniejsze i tu przedmówca ma rację jedyną i prawdziwą. Największym winowajcą jest stres, nerwica, nerwowośc. Większośc chorób skóry typu AZS czy łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną. Nie swędzi nas skóra tylko zakończenia nerwowe (własna teoria:). Jedni mają nerwobóle w różnych miejscach , a my mamy swędziawke. Ja na szczęście jakies 10 lat temu trafiłam rozumnej dermatolog, 4 z kolei dopiero chyba, która po pierwsze mi uwierzyła, że coś mi jest, a po drugie nie miała problemu z zaklasyfikowaniem tego. Nie macie więc świerzba, ani AZS, ani łuszczycy, ani uczulenia (większosc z nas). Wszystko to ma fizyczne objawy, a tu jest tylko swędzenie. Na moje pytanie, kiedy mi to przejdzie pani dermatolog odparła może za miesiąc może za rok, może za 10 lat, to tylko od pani zależy. Rady: -nie dopuścic by skóra była sucha i kosmetyki dla atopowej - nawet faceci - emulsja do mycia i balsam, - nie przegrzewac skóry (nie chodzi o słońce*) i wreszcie przestac o tym myślec, nie martwic się tym próbowac ignorowac swedzenie, olac i zaakceptowac a samo sobie pójdzie, powiedziec sobie ze taki nasz urok i już, nie zabije, nie szkodzi skórze (chyba ze sie drapiemy, ja sie drpałam do krwiaków i potem jeszcze bardziej swędziało). Nie ma szans się nie denerwowac, życie. Im bardziej myslimy i martwimy się że nas swędzi i zaprząta to naszą głowę tym bardziej swędzi. Wiem , że nie łątwo , ale z czasem śmieszniej, ja mówię nie denerwuj mnie bo bede miała uczulenie. Nie ma sensu chodzenie po dermatologach, bo tego nie wyleczą maścią ani tabletkami. lepiej sobie czasem wziąc jakis ziołowy na uspokojenie, albo pic herbatkę na nerwy. Przede wszystkim wyrzucic z podswiadomosci , że to jakas choroba straszna, kiedy tak naprawdę nic nam nie jest. Szczęśliwa niedrapiąca się już, chyba że po jakiejs traumie grubszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NA robaki i glizdy polecam neopalin + paraprotex leki ziołowe naprawde sprawdzone z calvity kuracja trwa okolo miesiaca. mialam kiedys problemy z drogami moczowymi , bolal mnie brzuch i zle sie czulam ciagle nie wyspana , podenerwowana, ciagle uczucie głodu ... okazalo sie ze mam zapalenia drog moczowych i dotego pasozyty w kale , nie wykazalo mi to zwykle badania, byłam na badaniach falami ultradzwiekowymi i wszystko pokazuja co nam dolega nie zajmuja sie tym zwykli lekarze tylko Ci od medycyny naturalnej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam kiedyś w Poradni Dermatologicznej miłą starszą panią, której poza uporczywym świądem nic nie dolegało. Proste badanie laboratoryjne poziomu cukru we krwi wykazało znaczne przekroczenie dopuszczalnej normy: po konsultacji z diabetologiem pacjentka otrzymała odpowiednie leki, zalecenie odpowiedniej diety. Po unormowaniu poziomu cukru we krwi świąd ustąpił. Inną z przyczyn metabolicznych świądu może być dna moczanowa. Często obserwujemy świąd o różnym stopniu nasilenia i różnej lokalizacji w przebiegu mocznicy, a także u chorych dializowanych. Choroby wątroby, zwłaszcza ostre stany zapalne lub przebiegające z zastojem żółci, również mogą być przyczyną świądu. Świąd występuje również w przebiegu zaburzeń gospodarki hormonalnej, np. w przebiegu nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Zdarza się, że świąd wywołują toksyny tasiemca, glisty czy też innych pasożytów. Świąd objawia się też w przebiegu chorób nowotworowych, np. raka gruczołu krokowego, raka jajnika, płuc czy też nowotworów w obrębie przewodu pokarmowego. Jest wówczas jedną ze składowych tzw. zespołu paraneoplastycznego, czyli objawów, które mogą sygnalizować powstawanie nowotworów narządów wewnętrznych na długo przedtem, zanim dadzą one o sobie znać. Przyczyną świądu mogą być również schorzenia neurologiczne &#8211* guzy mózgu i rdzenia kręgowego, a także niedokrwistość. Świąd wreszcie może pojawić się podczas zażywania niektórych leków &#8211* np. zawierających kodeinę albo morfinę. Trzeba też wspomnieć o czynnikach psychogennych &#8211* istnieją bowiem tzw. urojenia pasożytnicze skóry i nie tylko pasożytnicze. Pacjenci z urojeniami często &#8222*wypracowują&#8221* sobie zmiany skórne, intensywnie drapiąc, a nawet próbując wydłubać za pomocą ostrych narzędzi domniemane pasożyty. Pacjenci tacy pojawiają się u dermatologów zwykle wtedy, kiedy dochodzi do uszkodzeń mechanicznych naskórka połączonych na ogół z zakażeniami bakteryjnymi. &#8211* Proszę &#8211* mówią lekarzowi &#8211* oto &#8222*namacalne dowody&#8221* działalności pasożytów. Bywa też, że ulegamy &#8222*swędzącej psychozie&#8221*, gdy ktoś z bliskiego otoczenia zakaził się np. świerzbem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Zmeczona

Halo.mnie jz skora swedzi Prawie trzy lata.dzien i noc Ale noce byly najgorsze z bolu plakalam jak dziecko wrecz wylam,tak sie drapalam ze zaczely mi sie Robic Rany drapalam az Krew leciala mialam rane na ranie nie moglam sie umbrac bo kazdy ciuch doprowadzal mnie do szalu nie wychodzilam z domu zeby nikt nie widzial ze sie drapie .dzisiaj zostaly mi blizny na rekach i brzuchu tego nie da sie opisac Co przezylam.nie jadlam nie spalam bylam wykonczona.zadne masci Kremy, tabletki,olejki,nic nie pomagalo ani dermatolog Ani leczenie szpitalne,nic nie dalo lekarze jak sie uczepia jednego to sie Juz Tego trzymaja.losie....jeszcze nie do konca sie z tego wyleczylam,,Ale Rany mi sie fajnie zagoily a swedzenie po Malu ustepuje,zalezy od dnia raz mnie swedzi raz mam wrazenie ze cos po mne lazi.sluchalam Co Kto mowi poczytalam w internecie i zaczelam probowac.jeden dzien w sodzie,drugi w Soli specjalne z apteki ja ja kupuje w niemczech ale w polsce Terz jest to jest Sol do skory swedzacej i suchej i jednoczesnie nawilza skore.a Zeby bylo smieszniej to w dzien jak mnie swedzi to te miejsca smaruje ,ha ha plynem na wszy,dla doroslych,ciagle szukam nowych sposobow Ale po tych möge chociasz pospac,a. Woda 37 stopni lezec tak z Pol Godz.sody tak ze 3opakowania te wiekr ze.powodzenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Zmeczona

To jeszcze ja,zapomnialam napisac ze dodatkowo Pilam detox to jest to jest srodek do oczyszania skory nie jest tani ja za niego place 9 Euro to na nasze 36 Zl.dwa r azy na dzien starczy na4 Dni. Ä Co do tego lazenia po skorze to Sa. trzy wersje i kazda prawdziwa 1-sza to nerwica,2- ga to swiezbica ludzka,to sa podskorne robale ktore rosia sobie kanaliki pod skora znosza jaja i laza po Nas jak nie powiem Co,,, ,,,sa tabletki Tez detokx na oczyscenie organizmu .warto sprobowac ja sprobuje,jak tylko jedno skoncze.a Co do robali w naszym organizmie i to calym to tez prawda ja Juz jestem po oczyszeniu jelit lekarz twierdzi ze jedna kuracja starczy Ale ja um nie wierze i zrobie powtorkie .wiecie czytalam ze blonnik witalny jest skoteczny na oczyszenie wszelkich nieczystosci.poczytajcie sobie.trzeba probowac.ja bede Zeby calkiem wyzdrowiec,bo jestem Juz zmeczona Tym a Mojave rodzina Togo nie rozumie jak cierpie i jak cierpialam.tylko slysze nie drap sie na jeden dzien nie chcieli by sie ze mna zamienic.a Co do suchej Story ja dwa razy w tygodniu dolewam do Wanny Olive z oliwek i tak leze 10 minut poruszam Woda Zeby oliwa nie byla w jednym miejscu a jak Juz stygnie to siadam i sie polewam rekami ta oliwa Co plywa na wierzchu,a i sie nie wycieram wyjde z Wanny i pocieram po ciele Az Woda wyschnie a Oliwa wsiaknie trzeba troche czasu poswiecic dla siebte.powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys przedawkowalam preparaty witaminowe, nagle zaczely wypadac mi wlosy grubymi pasmami tak bardzo, ze balam sie umyc glowe. Swedzenie skory, ktore sie pojawilo bylo jak gryzienie pchel! Zwlaszcza wieczorem gdy juz wskakiwalam pod koldre. Dermatolog wykonala u mnie kilkadziesiat badan, wszystko ok... przez przypadek, podczas rozmowy doszlysmy do wspolnego wniosku - hiperwitaminoza. Odstawilam wtedy witaminy i problemy wycofaly sie. Dobra rada... przesadne przyjmowanie witamin moze przyniesc wiele szkod, wiec zanim siegniemy po nie zapoznajmy sie ze skladem preparatu, dawkowaniem i naszym dziennym zapotrzebowaniem, pamietajac o tym, ze przeciez juz nasza dieta dostarcza nam okreslone ilosci wit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×