Fragmenta adenomatis tubularis cum dysplasia focali gradu magno

u?ytkownik
Renata

Proszę o przetłumaczenie wyniku kolonoskopii podczas, której usunięto z esicy jelita grubego płaski polip ok. 4mm i pobrano wycinki z ognisk wyglądajacych jak po wygojonych nadżerkach. Kolonoskopie wykonano ze względu na częste biegunki (2 - 3 razy w tygodniu) i pobolewaniu z lewej strony brzucha w miejscu, gdzie konczą się żebra. Mam bardzo dobre wyniki morfologi, OB i badań dotyczących trzustki i wątroby. Mam 46 lat, w rodzinie nikt nie chorowal na jelita. Wynik kolonoskopi: Fragmenta adenomatis tubularis cum dysplasia focali gradu magno ( high grade). Proctocolitis chronica mediocri gradu. Czy są to zmiany o charakterze łagodnym, czy stan przedrakowy, czy rak?
Gastroenterolog przepisał leki i zlecił powtórną kolonoskopię za trzy miesiące.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stappler

Rozpoznanie na język polski brzmi:
Fragmenty gruczolaka cewkowego z dysplazją (zaburzeniami różnicowania komórkowego) ogniskową stopnia dużego. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej odbytnicy i okrężnicy stopnia średniego.
Są to zmiany łagodne, ale wymagające kontroli z uwagi na zwiększone prawdopodobieństwo zezłośliwienia (gruczolak z dużego stopnia dysplazją). Nie napisano czy polip został usunięty doszczętnie dlatego należy kontrolnie wykonać - tak jak zalecił gastrolog - za 3 miesiące ponownie kolonoskopię celem oceny skuteczności leczenia oraz wykluczenia wznowy w miejscu po wyciętym polipie.
Pozdrawiam.

Twoja odpowiedź