Problem z wypróżnianiem po operacji usunięcia żołądka

u?ytkownik
Joanna

Witam, na początku kwietnia mój tata przeszedł operację usunięcia żołądka ( nowotwór), nie ma stwierdzonych przerzutów, węzły chłonne 4 wycięte, także nie były zajęte. Jest pod opieka poradni onkologicznej ( dostał chemię zapobiegawczą pierwszą serią po miesiącu od operacji). Ponieważ od czasu chemii po ogromne trudności z oddawaniem kału mam pytanie: czy może być to spowodowane chemią? czy może dietą, czy to efekt zabiegu,czy to normalne po takiej operacji?Tata przestrzega diety dla osób po tego typu operacjach, pije także 2 nutridrinki dziennie! ( zalecenie lakarza, bo jest bardzo słaby). Dziwi mnie jego problem bo czytałam że po operacji żołądka człowiek załatwia się bardzo często a u niego jest odwrotnie (bez lewatywy sie nie załatwi). Czy powinniśmy sie martwić?Kolejna chemia dopiero za 3 tyg więc nie mam sie kogo poradzić. Proszę o odpowiedź.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stappler

Chemioterapia raczej nie powinna powodować skutku ubocznego w postaci zaparć. Z resztą okaże się czy unormuje się wydalanie stolca w przerwie pomiędzy cyklami chemioterapeutycznymi. Radzę zmienić dietę (więcej produktów bogatobłonnikowych, mniej ubogoresztkowych - węglowodanowych). Takie postępowanie powinno zaskutkować unormowaniem oddawania stolca. Stan po resekcji żołądka raczej charakteryzuje się rozwolnieniem, dlatego przyczyną zaparć może być obecnie nieodpowiednia dieta.
Pozdrawiam.

u?ytkownik
M.

Witam, jestem w podobnej sytuacji co twój tata i jestem pewna, że zaparcia spowodowane są podawanymi wraz z chemią lekami przeciwwymiotnymi (potwierdził to mój lekarz prowadzący). Niestety musimy przez to przejść. W okresie między kursami chemi sytuacja powinna się poprawić. Życzę dużo zdrowia tacie i Tobie.

Twoja odpowiedź