Hyperechogenny lity guzek w tarczycy, konieczna operacja?

u?ytkownik
Wiesława

Wynik badania USG
Tarczyca położoma prawidłowo.
Płat prawy o wym. 19x24x43
Płat lewy o wym. 18x21x42
Cieśń tarczycy o grubości 6 mm. W obr. prawego płata tarczycy widoczny jest hyperechogenny lity guzek otoczony bezechową obwódką o wym. 5x6 mm. W obr. płata lewego widoczny jest hypoechogenny lity guzek o wym 5x9 mm. Guzek płata lewego również otoczony jest bezechową obwódką, a jego obniżenie echogeniczności prawdopodobnie zwiazane jest z cechami zwyrodnienia torbielowatego. W bocznej części płata lewego widoczny jest hyperechogenny lity guzek o wym. 4x4 mm, ten również otoczony jest bezechową obwódką. Innych zmian ogniskowych w miąższu tarczycy nie stwierdzono. Okoliczne węzły chłonne 4 są niepowiększone.
DGN.: Struma nodosa.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stappler

Diagnoza na język polski brzmi wole guzkowe tarczycy czyli łagodna choroba zwyrodnieniowa tarczycy. Z tym wynikiem należy skonsultować się z endokrynologiem. To on decyduje o dalszym sposobie postępowania, a nie chirurg. Być może zadecyduje o dodatkowym wykonaniu biopsji cienkoigłowej zmian. Zmiany wyglądają raczej na łagodne i są niewielkie. Prawdopodobnie w tym przypadku wystarczy leczenie zachowawcze (farmakoterapia), a nie operacyjne.
Pozdrawiam.

u?ytkownik
xxl

,,O tym czy należy operować powinien zadecydować endokrynolog a nie chirurg*. Stapler ma jakieś komleksy chyba. W całej Polsce są Kliniki Chirurgii Endokrynologicznej w których to chirurdzy kwalifukują i operują m. in. tarczyce i tam należy się udac. Endokrynolodzy niejednokrotnie niepotrzebnie i ze szkodą dla chorych przedłużają diagnostyke i leczenie zachowawcze. Stapler może jedynie skierowac chorego na operacje natomiast kwalifikuje, biorąc pod uwagę wszystkie wskazania i przeciwwskazania do operacji, osoba która ma operowac, czyli chirurg. I taka jest prawda.

Twoja odpowiedź