Guz płuca, usunięcie czy leczenie?

u?ytkownik
Judyta z Grójca

Dobry wieczór. Panie Doktorze, miałam wykonaną TK klp, z której wynika: we wnęce P na wys.odejścia TPP zmiana guzowata o wym.21x40 mm w PS niejednorodnie wzmacniająca się po kontraście, przysercowo po stronie P guzek mający łączność ze ścianą KLP o śr.<19 mm-mts?, ww.chłonne przytchawicze obustronnie i okna aortalno-płucnego, podostrogowe powiększone<26mm, duże naczynia klp prawidłowe,miąższ płucny bez zagęszczeń miąższowych,zatoki przeponowo-żebrowe wolne.
W związku z powyższym mam do Pana kilka pytań.Wiem,że taki guz jest nowotworem, tylko nie wiadomo czy złośliwy czy nie.Jakie badania mozna wykonać w tym kierunku? Czy wielkość takiego guza kwalifikuje się tylko do usunięcia-czy może do jakiegoś leczenia?( chodzi mi o jakąś chemioterapię albo radioterapię).Może pomyśli Pan sobie o mnie,że jestem osobą nadwrażliwą i mającą przed sobą czarny scenariusz, ale niestety taka zmiana w płucu nie napawa mnie optymistycznie. Wizytę u pulmonologa mam za 2 tyg , i do tego czasu nie wytrzymam bez odp. na moje pytania.Uprzejmie proszę Pana Doktora o wyrażenie swojej opinii na ten temat.Za odp z góry dziękuję

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stapler

Oczywiście o dalszym postępowaniu musi zadecydować pulmonolog. Trudno mi napisać szczegółowo jaki będzie dalszy tok postępowania, nie znam pozostałych szczegółów klinicznych. Z pewnością pulmonolog wyślę Panią na dalszą konsultację do torakochirurga. Nie wiemy w 100% czy mamy do czynienia z nowotworem (choć prawdopodobieństwo jest dość duże). Może pierwszym sposobem postępowania będzie biopsja guza z oceną późniejszą histopatologiczną lub od razu bezpośrednio zabieg usuwający doszczętnie guza - o tym zdecyduje najpewniej torakochirurg.

Twoja odpowiedź