Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Bardzo wysoki alat i aspat


Gość sepa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kilka dni temu zakonczylem 3tygodniowy ciag alkoholowy na oddziale i tam zrobiono mi badania. Kiedy robiono mi badania mialem jeszcze 3promile alkoholu we krwi. Wypisujac sie na wlasne zadanie po 4 dniach pobytu dostalem wypis, a na tym wypisie wyniki badan. ALAT 338, a ASPAT 316. Bylem po prostu w szoku. Czy moja wątroba to już trup? Czy wszystko wróci do normy biorąc leki takie jak esseliv max i sylimarol? Prosze o odpowiedzi co robić. Dodam, ze nic mnie nie boli w prawym boku. Dziekuje z gory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki Alat i Aspat są 10 razy powiększone. To dużo i może świadczyć np. o alkoholowym zapaleniu wątroby. Podaj wyniki wszystkich badań, które wykonano Ci w szpitalu (morfologia, usg, inne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WBC-4.50 x tys/ul, RBC-5.40 xmln/ul HGB-15,3 g/dl, HTC-42,2%, MCV-78,5 fl, MCH-28.3 pg, MCHC-36.1 g/dl, PLT-134 xtys/ul, OB. po 1 godz: 6mm/1h elektrolity: Na-133,8-*137,0 mmol/l* K-3,26-*3072 mmol/l glukoza:126 mg/dl ASPAT- 316 U/l, ALAT- 338 U/l, Kreatynina- 0,73 mg/dl* Mocznik- 10 mg/dl* CRP : mg/l* mocz bad. barwa slomkowy* c.wł. 1,010* pH7* ciala ketonowe 5,2 mg/dl* glokoza (-)* bilirubina(-)* urobilinogen 1mg/dl* bialko (-)* azotyny(-)* leukocyty (-)* erytrocyty(-). Osad moczu: nabłonki płaskie poj. wp*leukocyty poj. wpw* fosforany bezpostaciowe nieliczne wpw* bakterie nieliczne wpw. Tyle jest tam napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania, oprócz mocno podwyższonych transaminaz (Alat, Aspat) nie są złe. Wysokie transaminazy mogą być wynikiem długotrwałego picia. Ważne, abyś wykonał badanie usg jamy brzusznej, które pokaże wstępnie, co dzieje się z wątrobą. Jeśli możesz- stosuj te leki, które wymieniłeś, dodatkowo dieta lekkostrawna (bez smażonych, tłustych potraw) i, wiem, że to trudne, ale postaraj się nie pić. Przy takim postępowaniu transaminazy powinny powoli wracać do normy. Zrób usg jamy brzusznej. Trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość otton III

Nie lubię pisać na forach ale w związku z faktem, że jak sam potrzebowałem opinii to szukałem na forach opisze swoją historię: Rok 2015 Picie alko &#8211* piłem po stracie pracy 10 miesięcy codziennie 5-7 piw a pod koniec tego okresu jak miałem silniejszą głowę to do tych piw dodawałem 100-150 ml wódki + dodatkowo tłuste jedzenie, na kaca zawsze cola 2 litry, dużo słodkiego &#8211* tiramisu, ptasie mleczko itp. Badania &#8211* w październiku 2015, alat 220, aspat, 198, GGTP &#8211* 120 &#8211* diagnoza stłuszczenie lub zwłóknienie wątroby, przytyłem w ciągu 10 miesięcy 12 kilo Dieta &#8211* dokładnie 2 miesiące &#8211* 0 alkoholu, rano kiełbasa gotowana z chlebem, około godz 10 pomarańcza, około godz 12 zupa , około 17 obiad w domu samo mięso gotowane z surówką, kolacja koło godz. 20 pomelo lub grejpfrut &#8211* 3 razy dziennie 2 szt esentiale forte. Woda 3 litry dziennie mineralna niegazowana. Badania po 2 miesiącach diety &#8211* alat 41, aspat 40, ggtp &#8211* 60 &#8211* lekarz stwierdził, że jest ok. zalecił dalszą dietę ale już nie taka rygorystyczną Rok 2017 Pice alko &#8211* obowiązkowo w sobotę 5-6 piw, w tygodniu nie piłem, na imperzach wódka w dużych ilościach, jedzenie tłusto golonki itp. + cola codzienie 1-2 litry Badania &#8211* alat 140, aspat 170, ggtp 80 &#8211* znowu dieta, diagnoza stłuszczenie wątroby, dodatkowo leciała mi krew z nosa lekarz stwierdził podejrzenie marskości wątroby Dieta &#8211* 0 alkoholu, rano kiełbasa z piersi kurczaka morliny ok. 10 cm gotowana z serkiem Bieluch i 2 kromki razowca, godz 10 &#8211* kalarepa lub papryka, godz 12 pomarańcza lub pół pomelo, godz 17 chude mięsko z piersi kurczaka na obiad, leki 3 szt hepatilu jednorazowo + 3 x dziennie ostropest zmielony popijany wodą. Woda 3 litry dziennie niegazowana. Wynik &#8211* po 6 tygodniach, alat 20, aspat 16, ggtp 20, waga 6 kg mniej, lekarz stwierdził, że w polskich realiach nie da się nie pić i po każdej imprezie min 5 dni trzeźwości na regeneracje wątroby. Mój wniosek &#8211* żyjąc w naszych realiach nie oszukujmy się pić alko jest normalne/ nie pić nienormalne. Polecam ostropest w nasionach i 5 dni karencji niepicia po imprezach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość szelman

ALAT 236.....Po 2 miesiacach bez alkoholu, rano cytryna z wodą na czczo, po sniadaniu olej z ostropestu jedna lyzeczka( do kupienia w kazdym sklepie zielarskim, ok 30 zl za butelke, starcza na miesiac), nie jedzenia na noc, jazda na rowerze czasami - ALAT 63...Na razie kontynuje wszystko zobacze jak dlugo mi sie uda....czas o siebie zadbac. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×