Wyniki Enterografi MR

u?ytkownik
Załamany

Dzień dobry,
Panie doktorze wiem że sprawa jest poważna ale czy mógłby Pan doradzić, czekać czy jak najszybciej *kroić*. Dodam tylko że choruje na Crohna już 4 lata, miałem już resekcje krętniczo-kątniczą i właśnie w związku z tym zastanawiam jaki mógłby być następny krok ze strony chirurga - czy kolejna resekcja czy coś poważniejszego o czym wolałbym nie myśleć. Zostałem zakwalifikowany do leczenia biologicznego i właśnie czekam na podanie 1 dawki.

Wyniki badania MR:
Długoodcinkowe pogrubienie ileum terminale, zastawki krętniczo-kątniczej na łącznej długości około 130-140mm. Grubość ściany ileum terminale przeciętnie 5-8mm. Zmiany naciekowe obejmują również kątnicę, a także pogranicze zagięcia wątrobowego i poprzecznicy na długości ok 60mm. Kolejne ognisko umiarkowanie nasilonych zmian naciekowych zlokalizowanych na pograniczu zstępniczo-esiczym na długości ok 40mm. Silnie wyrażone zmiany naciekowe odbytnicy na długości co najmniej 6cm z podejrzeniem obecności przetoki okołoodbytniczej pośrodkowo na godzinie 6. Ponadto w okolicy krętniczo-kątniczej cechy nasilonego nacieku tkanki tłuszczowej z wytworzeniem złożonej przetoki kończącej się w obrębie mięśnia biodrowo-lędzwiowego prawego. Obszar zmian naciekowych ma wielkość ok 55m poza tym w tej lokalizacji widoczne co najmniej dwa kanały przetoki - drugi penetrujący do góry i boku wzdłuż blaszki otrzewnej na długości ok 30mm. Nieco liczniejsze węzły chłonne krezki lewej. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego silne wzmocnienie zmian naciekowych. Widoczna warstwowość ściany co sugeruje zmiany w fazie aktywnej.
WNIOSKI:
Zmiany naciekowo-zapalne jak w przebiegu choroby Crohna. Dominuje obraz zmian o charakterze aktywnym. Przetoka dwukanałowa okolicy krętniczo-kątniczej i prawego mięśnia biodrowo-lędzwiowego z cechami jego procesu naciekowo-zapalnego. Podejrzenie przetoki okołoodbytniczej.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Twoja odpowiedź