Foci adenocarcinomatosi endometrioidales

u?ytkownik
Ewa z Częstochowy

Proszę o wyjaśnienie i przetłumaczenie rozpoznania histopatologiocznego
Kanał: fragmenta epitheli plani normotypici
Jana: foci adenocarcinomatosi endometrioidales
Pobrany materiał: wyskrobiny.
Badanie wykonano dnia 26.08.2008r
Wiek 57 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
haemophilus

Normotypowy fragment nabłonka płaskiego.
Ognisko gruczolakoraka błony śluzowej macicy (endometrium).
Nowotwory, które rozwijające się na podłożu rozrostów endometrium są rakami wysoce zróżnicowanymi o korzystnym rokowaniu i ogólnie z dobrą reakcją na leczenie. Poza tym cechują się długim wzrostem powierzchownym, ograniczeniem do macicy i możliwością leczenia operacyjnego.

u?ytkownik
Ewa z Częstochowy

Dziękuje za odpowiedz. Prosze jeszcze o informacje czy po tym rozpoznania histopatologiocznym mozna stwierdzić czy jest to nowotwór złosliwy i którego stopnia? Czy potrzebne są dodatkowe badania jeśli tak to jakie?

u?ytkownik
haemophilus

Stopień określa się przy badaniu histopatologicznym. Ale nie zawsze jest on podawany. W tym wypadku użyto określenia *ognisko*. Czyli w zasadzie jest to niewielka zmiana ograniczona do błony śluzowej.

u?ytkownik
Ewa

Po konsultacji z lekarzami stwierdzili że jest to nowotwór złośliwy i jest potrzebne leczenie operacyjne -tak jak pisaliscie - /usuniecie macicy wraz z przydawkami/ po operacji i zbadaniu macicy bedzie mozna zalecić dalsze leczenie. Mnie interesują jakie sa skutki i czego powinnismy się spodziewać. Oczywiście ja mam nadzieje, ze bedzie wszystko dobrze jednak złe mysli przychodzą co jakiś czas i bardzo martwie się o mame.

u?ytkownik
Ewa

Z przydatkami - miałam napisac.

u?ytkownik
haemophilus

Operacja pozwala na ustalenie rzeczywistego stopnia zaawansowania nowotworu i określenie specyficznych czynników prognostycznych. Najważniejszymi czynnikami prognostycznymi jest stopień zaawansowania miejscowego nowotworu, stopień dojrzałości histopatologicznej oraz stan regionalnych węzłów chłonnych (biodrowych, zasłonowych i okołoaortalnych). Podsumowując każdego pacjenta rozpatruje się indywidualnie i nie można z góry przewidzieć skutków. Trzeba być dobrej myśli.

u?ytkownik
Ewa

Witam, odebrałam dziś mamę ze szpitala jest po operacji na karcie wypisowej jest nastepujacy opis:
rozpoznanie:
ca corporis uteri. - c54.1
zastosowane procedury diagnostyczne i leczenie:
operacja - Extirpatio uteri cum adnexis bil. Lymphadenectomia. Drainage cavi peritonei. 54.01 65.61 68.4

Oczywiście po 10 dniach będzie wynik histopatologiczny i zalecone leczenie onkologiczne.

Proszę o przetłumaczenie i obiaśnienie mi rozpoznania i zastosowanych procedur.
Z góry dziekuje i pozdrawiam

u?ytkownik
haemophilus

Rak trzonu macicy.
Wycięcie doszczętne macicy z przydatkami, węzłami chłonnymi. Dren jamy otrzewnej.

u?ytkownik
Ewa

Witam, odebraliśmy badanie histopatologiczne które jest nastepujace:
I.Macica 11x8x4,5cm z mankietem pochwy dł. 0.7cm
1. mankiet pochwy
2. tarcza gładka
3. błona śluzowa kanału grubosci 0.2cm
4. w trzonie macicy polip 4x0,5cm, całość polipa w fragmencie ściany macicy
5. pozostałe endometrium grubosci 0,1cm makroskopowo brak nacieku na mięśniówkę macicy
6. w trzonie macicy 9 śródściennych mięśniaków śr.od0,4-3cm
7. rogi
8. przymacicza
ROZPOZNANIE PATOMORFOLOGICZNE:
1. colpitis chronica
2. cervicitis chronica.Ovula Nabothi.Ectopia focalis.
3. Hyperplasia microglandularis mucosae endocervicis.Leiomyoma parietis canalis colli.
4.5. Hyperplasia complex endometrii partim atypica. Neoplasia intraendometrialis microfocalis (EIN3).Leiomyomata.Adenomyosis.Hypertrophia myometrii.
Materiał skrojono i przebadano seryjnie.
6. Leiomyomata
7. Hyperplasia complex endometrii.Adenomyosis focalis.
8. Status normalis.

II. Przydatki prawe
1.Jajniki 3,5x2,5x1,5cm z torbielą śr 0.4cm wypelniona brunatną treścią
2. jajowodów prawy długosci 5cm śr.0,5cm
III. Przydatki lewe
3. jajnik4x2,5x1 kremowy, spoisty
4. jajowód długości 5cm śr.0.5cm z przylegająca torbielą wypełnioną płynem surowiczym śr0,7cm
IV.
5.6. Węzły chłonne z okolicy naczyń biodrowych strona prawa-kilka fragmentów tkanki tłuszczowej o łącznej sr.6cm z węzlami chłonnymi śr. od0,4-4cm
ROZPOZNANIE PATOMORFOLOGICZNE
1. Cystes ex inclusione corticis ovarii. Papillomata superficialia serosa.
2. Sanlpinx normalis.
3. Ovarium normale.
4. Salpinx normalis.Cystes simplices et haemorrhagicae paraovariales.
5.6. Lymphonoduli (10) normales.

V.
1. Węzły chłonne z okolicy naczyń biodrowych strona lewa-kilka fragmentów tkanki tłuszczowej o łącznej śr.3cm z węzłami chłonnymi śr.do1cm.
ROZPOZNANIE
Lymphonoduli (5) normales

Proszę przetłumaczyc mi powyzsze wyniki badania oraz co powinnismy dalej zrobic? Czy powinnam zabrac mame na dalsze konsulatecje z onkologiem. Proszę o porade.
Pozdrawiam Ewa

u?ytkownik
Ewa

Czy może mi ktoś przetumaczyc powyższe badanie histopatologiczne. I doradzić gdzie powinnismy udac sie na konsulatcje.

u?ytkownik
Dorota

Bardzo proszę o przetłumaczenie wyników badania histopatologicznego. Mikroskopowo: 1-3 Polypus cervicalis et fragmenta endometrii et myometrii normotypici. Z góry dziękuję. Pozdrawiam. Dorota.

u?ytkownik
haemophilus

1 do 3 polipów szyjki i fragmenty endometrium (błona śluzowa macicy) oraz mięśniówki normotypowe (prawidłowe).

u?ytkownik
Beata 15.09.2009r.

Mam pytanie : : otrzymałam wynik badań :
Wyc.histereskopowe i wyskr. z jamy macicy - Endomrtrium z ogniskowymi zmianami o charakterze hyperplasia adoenomatosa, miejscami o obrazie zbliżonym do wysoko dojrzałego gruczolakoraka.

Prosze o wyjaśnienie sposub leczenia w/wym gruczolakoraka ?

.

u?ytkownik
Ada

Proszę o przetłumaczenie wyniku z histopatologii:
1.Leiomyoma submucosa
2.Polypus endometrialis cum hyperplasia simplex endometrii focalis
3.Hyperplasia simplex endometrii focalis.

Z góry dziekuję bardzo.Ada.