Sposób leczenia nowotworu pęcherzyka żółciowego z przerzutami do wątroby

u?ytkownik
Dorota J.

Proszę o pomoc w ocenie wyników badań i szansy operacji. Mój tato ma wykryty nowotwór pęcherzyka żółciowego z przerzutami do wątroby. Tato choruje na serce i przeszedł miesiac temu zawał. Kardiolog twierdzi, ze nie ma przeciwwskazań kardiologicznych do operacji (zawał nie uszkodził serca, tato jest po koronarografii). Mamy nadzieję, że coś da się zrobić.
Wybieramy się w przyszłym tygodniu do różnych lekarzy z pytaniem, co jeszcze możemy zrobić oprócz podawanej już chemii (Gemcitabinum, zofran 8 mg, w cyklach cotygodniowych). Zastanawiam się również nad niekonwencjonalnym leczeniem. Kupiliśmy Vilcacore, grzybki Reishi, robimy soki, ograniczyliśmy cukry, leci do nas amigdalina i z tym też mamy problem, bo boimy się o reakcję amigdaliny z innymi lekami nasercowymi, które bierze tato (Asaltec, Plavix, Effox, Gasec, Bisocard, Preductal, Simvacard, Exforge). Jakie są jeszcze inne możliwe drogi leczenia? O co można jeszcze zapytać lekarza na wizycie? Może termoablacja czy jest możliwa w takiej sytuacji? Czy mozliwe jest wycięcie choc samego guza, a potem intensywniejszej chemii?
Oto wyniki mojego taty:
KT: zmiana w segmencie 4 watroby hipotensyjna, nieregularna, lita zmiana, która nacieka na segment 8 i 5 oraz 2/3
W loży pęcherzyka - guz 66x54 mm. Obraz odpowiada guzowi pęcherzyka żółciowego z naciekaniem na miąższ wątroby. Drogi żółciowe, żyła wrotna, trzustka, żołądek, dwunastnica, płuca, śledziona, nadnercza, nerki, pęcherz bez zmian. W wątrobie liczne, powiększone węzły chłonne do 15 mm. Pęcherzyk obkurczony o nacieczonej ścianie.
Wynik biopsji wątroby: Celluae carcinomatosae adenocarcinoma.
Immunofenotyp: CK7+, CK19+, CK20-, CA19.9-, TFF1- . Barwienie na śluz +.
W rozpoznaniu różnicowym należy brać pod uwagę przede wszystkim nowotwór dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego lub trzustki.
A co w takim razie z watrobą? Czy coś wiadomo z tego opisu na jej temat?
Dodam tylko, ze tato jest w dobrej formie, ma apetyt i dobrze wygląda. No i co z tym zrobić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stappler

Radzę w chwili obecnej przejść wszystkie cykle chemioterapeutyczne. Po zakończeniu chemioterapii należy wykonać TK kontrolne jamy brzusznej. Możliwe, że guz ulegnie zmniejszeniu. Dopiero po wyniku kontrolnego TK będzie można zastanowić się nad dalszym postępowaniem. W chwili obecnej zmiana jaka jest opisywana w TK raczej nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Guz w wątrobie usytuowany w jego środkowej części może być po prostu naciekiem nowotworu pęcherzyka żółciowego. Aby operacja była radykalna należałoby usunąć cały pęcherzyk żółciowy wraz z sąsiadującym miąższem wątroby. Taki zabieg mógłby doprowadzić do uszkodzenia ważnych struktur anatomicznych przebiegających w tej okolicy.
W ojca przypadku oprócz leczenia zaleconego przez lekarzy można spróbować innych specyfików, ale z rozsądkiem i oczywiście najlepiej po konsultacji z onkologiem.
Pozdrawiam.

Twoja odpowiedź