Stłuszczenie wątroby i FNH

u?ytkownik
Majka

Niepokoi mnie wynik usg jamy brzusznej. Trzustka, pecherzych, nerki, śledziona wszystko ok. ale watroba...*wątroba nie jest powiększona, mierzona na wdechu sięga 12,8cm. Płat ogoniasty grubości 22mm. Watroba o cechach stłuszczenia II stopnia. W segemncie 6 lub ewentualnie 6/7 jest ognisko w przekroju porpzecznym amorficzne, w podłuznym osełkowate o maks. wym. ok 21-22 x 18mm, a długości 30mm. Zmiana o niższej echogenności nież otaczający stłuszczeniowy miąższ watroby, o grubszej ziarnistości z lekkim wzmocnieniem fali pod spodem, z linijnym hiperchogenny rąbkiem ujawniajacym się dookoła (ściana naczyniowa) a przede wszystkim z linijna analogiczną hiperchogenna gwiazdkowata struktura centralna (obraz tzw. *blizny*, a w rzeczywistości ścian anczyniowych w centralnej czesci zmiany. W CD/PD ognisko z przynajmniej dwoma tetnicami odżywczymi (w przypadku FHN nie są to rzeczywiste naczynia odżywcze) z przepływem obwodowym (słabszym), z wyrażnym wnikamiem naczyń tetniczych do centrum i tam z centralnym przepływem. Nie ma w morfologii usg cech zlośliwości, a obraz usg przemawia za FNH często ujawnianym w miarę postępowania stłuszczenia watroby*. Dodam, ze wyniki prob watrobowych są wszystkie w porządku. I moje pytanie co dalej powinnam zrobic, jak diagnozowac, z kim sie skonsultować? Co znaczy FNH?? Jak to sie dalej leczy i jak leczyć stłuszczenie???
Z góry dziękuje za odpowiedz!

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
haemophilus

W serwisie można przeczytać na ten temat:
http://www.echirurgia.pl/watroba/ogniskowy_rozrost_guzkowy_watroby.htm

u?ytkownik
Majka

Dziekuje, tyle tylko ze nie pije w ogóle alkoholu i nigdy nie stosowałam doustnych leków antykoncpecyjnych, a na usg 2 lata te nic nie było i zmiana ta jest dla mnie zaskoczeniem, szczególnie że planowalismy z mezem dziecko, a wg artykułu ciąża jest obciążeniem :-((( Stad moje pytanie jakie dalej badania, gdzie udac sie z wynikiem, jak dalej wyglada leczenie (przeczytałam w internecie ze zalezy od umiejscowienia zmiany, ze sa przypadki nieresekcyjne...u mnie jest to segment 6 lub 6/7, czy takie ułożenie daje mozliwosc usuniecia operacyjnego?

u?ytkownik
jolcia

Witam,proszę osobę która pisze ten post o datę jego sporządzenia , bo nie wiadomo kiedy został napisany, a interesuje mnie temat -bo sama mam taki problem fnh, odezwij się i napisz coś , jak się czujesz?
03.01.2012r. godz. 20.36

Twoja odpowiedź