Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego


Gość Magdalena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Odpowiadam Małgosi odnośnie gorsetów -otóż sama taki używam choć jestem pół roku po operacji. Oczywiście tylko wtedy gdy bardziej obciążam kręgosłup - max 2-3 godz. dziennie. Takie są zalecenia mojego operatora. A co do zakupu takiego gorsetu lub jak mój się fachowo nazywa- orteza lędźwiowo-krzyżowa. Najlepiej żebyś poszła tak jak ja przed operacją do lekarza specjalisty- ja byłam u neurologa u którego się leczę i lekarka wypisała mi wniosek na taki pas.Ponieważ operacja powodowała ze mam dysfunkcję na stałe odcinka L5-S1 to taki pas odebrałam w sklepie ortopedycznym za darmo.Raz na trzy lata pokrywa koszty NFZ. A sam pas kosztował 300 zł bez refundacji.Więc załatw sobie tak jak ja, po co wydawać tyle pieniędzy jak można mieć za darmo. Myślę, ze Ci trochę pomogłam. Pozdrawiam. Bożena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! 20.02.2014 mialem operowany kregoslup na odcinku l5-s1, na poczatku po wyjsciu ze szpitala bolala mnie jeszcze prawa noga w ktorej mialem rwe kulszowa, zalecono mi zestaw cwiczen i przepisano leki rozkurczowe i przeciw bolowe. od pierwszefo dnia zaczalem juz wykonywac cwiczenia i z dnia na dzien bylo coraz lepiej po 2 tygodniach zaczalem juz spacerowac a po 3 jezdzic samochodem na krotkich trasach. 26 marca na kontroli w szpitalu lekarz operator nie zalecil mi rehabilitacji tylko kazal dalej cwiczyc i chodzic na basen. mialem zaczac po swietach teraz ale niestety... do ok 10 kwietnia bylo dobrze, wstawalem, chodzilem normalnie, siadalem, jezdzilem samochodem czasem, bylo coraz lepiej ale nagle moj stan zaczal sie pogarszac z dnia na dzien i zaczal bolec mnie tym razem lewy bok i czuje silne mrowienie i pieczenie w lewym udzie, a dzisiaj jak wstalem to praktycznie nie moglem juz chodzic i 4 dni juz tak leze w lozki i wstale na pare min tylko, boje sie ze to druga przepuklina z drugiej strony a bylo juz tak dobrze i obawiam sie ze za szybko zaczalem wszystko robic... za duzo cwiczenia i chodzenia... dodam ze bylem operowany w szpitalu wojewodzkim w zamosciu i nie mialem wstawianych zadnych srub i implantow.... niczego... niewiem co mam robic czy dzwonic tam do szpitala do mojego lekarza ktory mnie operowal bo jest zle w porownaniu do tego co bylo a teraz jeszcze kicham i zwijam sie z bolu jesli ktos mial podobny przypadek prosze o pomoc i rade pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z Was był może operowany w Warszawie?Jeśli tak to w którym szpitalu i który lekarz Was operował,jakie wrażenia?Ja jutro idę na wizyte do neurochirurga i strasznie się boję tego co lekarz zadecyduje &#128542*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam operowana w Łodzi. Co do Pana Adriana, ja miałam taką samą operację. Tylko w moim przypadku, to zarówno lekarz który mnie operował jak i rehabilitant nie wyznaczyli mi żadnych ćwiczeń zanim upłynie 6 tygodni od operacji. Mam zakaz siadania i oprócz chodzenia i leżenia nic innego nie mogę robić. Dlatego też jestem troszkę zszokowana Pana stanem. Uważam, że jak najprędzej powinien się Pan udać do lekarza ,który Pana operował. U mnie dzisiaj mija czwarty tydzień od operacji i po raz pierwszy odważyłam się usiąść i to tylko na chwilkę. Bolą mnie przy wstawaniu stawy biodrowe, ale uważam że rehabilitacja po operacji tu zadziała i wszystko wróci do normy. POZDRAWIAM!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem blisko 2 m-ce po operacji kręgosłupa lędźwiowego L5/S1----- Odbarczenie kanału kręgowego--Uwolnienie zrostów rdzenia kręgowego i korzonków nerwowych--- Foraminotomia .Od tego czasu na zwolnieniu i dopiero 25 kwietnia mam wizytę w poradni rehabilitacyjnej z lekarzem ,który dobierze mi odpowiednia rehabilitację .Poza tym kręgosłup na odcinku L-S nie wygląda dobrze. L2/L3 --kr.m-k z tendencją do uwypuklenia L3/L4--tylna pośrodkowa wypuklina kr. m-k L4/L5---tylna pośrodkowa protruzja kr. m-k(centralnie pęknięty pierścień włóknisty) . Mam pytanie czy do czasu zakończenia rehabilitacji będę musiał pozostać w domu czy wrócę do pracy ( tryb siedzący 12 godz w aucie ).. Jak u Was to wygląda/ło i jakie jest wasze zdanie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARES - Niestety to, ze jestes na zwolnieniu I zapewne jeszcze dlugo na nim bedziesz, to nie jest ta najgorsza wiadomosc. Wiedz o tym, ze byc moze Twoja przyszla praca /jesli do niej wrocisz/, bedzie musiala miec inne *parametry*. Okres byc moze dlugiej rehabilitacji spowoduje to, ze bedziesz zdolny do pracy, lecz jej character - tak mysle - powinienes zmienic. Zreszta lekarz na pewno Ci o tym powie. Po takich *przeprawach* z kregoslupem powinienes uwazac na wszystkie czynnosci, ktore wykonujesz, bo w tym przypadku inwalida stac sie jest nietrudno. 2 m-ce po operacji to bardzo krotki okres. Nie wiem jak sie chroniles do tej pory /pasy, gorset/, ale w tym pierwszym okresie /3-4 m-ce/ jest to niezbedne, zeby byc sprawnym na cale pozniejsze zycie. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BB dzięki za sugestie i porady .A co pasów i gorsetów to chyba nie było potrzeby ,ponieważ nikt mnie o tym nie informował do tej pory . Mam świadomość stanu swojego kręgosłupa mam nadzieję że dzisiejsza wizyta u lekarza rehabilitanta pomorze mi troszkę go podleczyć a przypisana rehabilitacja przeniesie oczekiwany skutek i poprawę . Mam dopiero albo aż hihi 32 lata a jeżeli nie teraz chodź uważam że troszkę późno się za to zabrałem to mogę w niedługim czasie skończyć jako inwalida.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam! odp kieruje do pani Marzeny*) tak zrobilem bylem u swojego lekarza operatora w zamosciu i na szczescie okazalo sie ze mam *tylko* zerwany miesien. dostalem blokade i kuracje tabletkami przeciwbolowymi i przeciwzapalnymi i mam tydzien lezec a za 2 tygodnie zaczac rehabilitacje u dobrego fizjoterapeuty. miesien zerwalem bo za duzo chodzilem, cwiczylem itp tak stwierdzil lekarz, ale wszystko wraca juz powoli do normy, jestem 9 tyg po operacji a kregoslup i noga wogole mnie nie boli*) takze moja rada jest taka zeby co najmniej 2-3 tygodnie nie cwiczyc tylkolezec i troche chodzic ale wiecej lezec bo wszystko jest swieze a po 2 tyg sie juz goi i bol przechodzi, a potem mozna powol zaczynac cwiczyc nic na sile i wszystko powoli ja sie pospieszylem ale posluchalem lekarza i rehabilitanta ale to bylo za szybko zycze szybkiego powrotu do zdrowia! pozdrawiam*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zosiu, sama jestem po operacji 2 miesięce i z tego co wiem to nie ma przeciwskazań do uprawiania sexu. Chodzi jedynie o to aby pozycja była odpowiednia, zgodna z zaleceniami, które napewno dostałaś na wyjściu ze szpitala. No i oczywiście powolutku na początek a zobaczysz czy Ci nic nie doskwiera.Ja zaczęłam 2 tyg po operacji i było i jest oki. A lekarza jak byś zapytała to by się wypowiedział napewno. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę jeszcze odnośnie rehabilitacji. Mój lekarz neurochirurg na wizycie kontrolnej powidział, że rzadna dodatkowa rehabilitacja nie jest potrzebna i aby ćwiczyć w domu wg tych ustaleń z oddziału. Natomiast na wizycie u mojej pani neurolog do której chodzę od dawna dowiedziałam się, że koniecznie muszę trafić na oddział rehabilitacyjny aby nie zaprzepaścić skutków operacji i Ona wszystkich swoich pacjętów tak kieruje.Dostałam więc skierowanie, podzwoniłam podowiadywałam się i będę czekała na miejsce ok 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAŚKA.Rehabilitacja po operacji kręgosłupa jest konieczna ponieważ przyspiesza gojenie się rany nie tylko z zew. ale przede wszystkim wew. a co za tym idzie szybszy powrót do pełni zdrowia i każda osoba, która jest po operacji powinna odwiedzić poradnie rehabilitacyjną i dziwne że lekarz neurochirurg( specjalista) nie skierował Cię na rehabilitację bo to nie tylko ćwiczenia ale też np. laser czy krioterapia itp. widocznie wypisanie skierowania do poradni stworzyłaby mu duży problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ares, napisz mi jakie dostałeś zabiegi na kręgosłup. Ja mam wizytę w przyszły wtorek, więc dopiero wtedy się czegoś dowiem. Powiem Ci, że neurochirurdzy to rzeźnicy typowi i z nimi nie zabardzo da się porozmawiać, przynajmniej z moim tak jest. Natomiast z panią neurolog sprawa wygląda trochę lepiej. Powiedziała mi również aby kupić w sklepie ortopedycznym taki czarny pas , których urzywają uczniowie karate i urzywać go podczas jazdy samochodem. A jak u Ciebie wygląda ta sprawa? bo neurochirurg ani wspomniał o jakimkolwiek pasie. Wspomnę jeszcze, że jestem w podobnym wieku co Ty, więc należałoby wziąć się konkretnie za sprawy tego kręgosłupa, bo co będzie później? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaśka, dostałem na 10 dni zabiegi ( magnetronik, laser , krioterapie ) wiec wydaje mi się, że nie za dużo ale mam nadzieję ,że to nie koniec . Jestem 2 m-ce po operacji wiec krótko a z tego co mówił lekarz rehabilitant to leczenie po takiej operacji (odbarczenie ) trwa minimum 3 m-ce a teraz najważniejsze jest zaleczyć bliznę wew żeby uniknąć powtórki, że miąższ znów dostanie się do kanału kręgowego rdzenia i że dojdzie do ucisku nerwów .Jeżeli chodzi o pas to nikt mi o niczym takim nie mówił i takowego nie używam . Za wielkiej poprawy nie ma noga przy dłuższym spacerowaniu boli od łydki do stopy przy czym stopa mi również dość szybko drętwieje czuję mrowienie i prądy na całej stopie . Staram się jak najmniej siedzieć więcej leżenia i spacery .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Dziś ponownie byłem u lekarza rehabilitanta tym razem na kontroli . Otrzymałem kolejne 10 dni zabiegów ( laser , magnetronik ,wyciąg , i ćwiczenia) Po 2 tyg rehabilitacji odczuwam poprawę i mniejszy ból w miejscu po operacji i noga tez mniej mnie boli i rzadziej drętwieje stopa wiec mam nadzieję że wszystko idzie w dobrym kierunku i jak tak dalej będzie i nic się nie wydarzy w czerwcu wracam do pracy ( po 3 m-cach od operacji L5/S1) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja dostałam skierowanie na oddział rehabilitacyjny do szpitala i jak się okazuje pierwszy termin jaki jestem w stanie otrzymać jest na grudzień, a pytałam już w kilku szpitalach. Jestem załamana takim stanem rzeczy a nie mogę codziennie dojezdzac po kilkadziesiąt kilometrów na zabiegi.Objawy mam podobne jak Ares czyli ból rany i okolic oraz drętwienie stopy, wydaje mi się, że większe jak wcześniej. Póki co ćwiczę sama w domu.Zastanawiam się na nad złożeniem wniosku do sanatorium nz NFZ bo słyszałam że dostaje się je dość szybko. Może wypowie się ktoś w temacie, czekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marzena

Ja również słyszałam, że bardzo szybko po operacjach kręgosłupa dostaje się skierowanie do senatorium. Ja dzisiaj jadę do lekarza po skierowanie na rehabilitację. Jeszcze nie wiem gdzie ją będę miała i jak to będzie wyglądać. Jestem dwa miesiące po operacji. Czuję się dobrze, nie mam żadnych bóli, jedynie mój kręgosłup po dłuższym chodzeniu staje bardziej sztywny w miejscu operowanym i pobolewają mnie biodra. Na jaki okres przyznawany jest zasiłek rehabilitacyjny po takich operacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bożena

Ja czekam na szpital rehabilitacyjny pół roku (Ustroń). Ale i tak mój operator nie pozwolił mi się rehabilitować co najmniej pół roku po operacji, więc to dla mnie nie problem. A po operacji kręgosłupa L5-S1 (implanty, odbarczenie kanału kręgowego) dostałam pól roku świadczenia rehabilitacyjnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po odbarczeniu kanału kręgowego L5/S1 usunięciu zrostów rdzenia kręgowego i korzonków nerwowych od czerwca wracam już do pracy( 3 m-ce po operacji) . Na szczęście obyło się bez implantów .Operacja w Bydgoszczy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Norbert z Zamościa

Ares ja w piatek wyszedłem ze szpitala a w niedziele już uprawiałem sex z żona w dzień na kanapie. Siedziala na mnie prawie mnie nie dotykajac a wiec musiala sama pracowac a ja tylko siedzialem. Tak wiec sex zalezny od partnerki/partnera jakiego masz i nie ma na co czekac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wczoraj bylem u lekarza orzecznika medycyny pracy na badaniu kontrolnym pozwalającym wrócić do pracy - operacja L5/S1--- odbarczenia kanału kręgowego --- uwolnienie zrostów rdzenia kręgowego i korzonków nerwowych blisko 3 m-ce po operacji . Lekarz mino zakończonego leczenia rehabilitacyjnego nie dopuścił mnie do pracy tłumacząc , że 3 m- ce jet stanowczo zbyt krótkim czasem do podjęcia pracy i powinienem jeszcze odpoczywać ( według pani orzecznik jeszcze co najmniej miesiąc ) Zostałem również skierowany na konsultację do lekarza neurologa . Obawiam się że decyzja raczej się nie zmieni chodź chciałbym wrócić już do pracy . Jestem dobrej myśli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w końcu udało mi się znaleźć miejsce na oddziale rehabilitacyjnym i zaczynam ją 9 czerwca, więc jestem dobrej myśli. Odezwę się i napiszę jakie mam zlecone zabiegi. Ares nie wiem gdzie są tacy orzecznicy bo z tego co wiem zawsze kierują do pracy nawet jeżeli pacjent się do tego nie nadaje. Więc odpoczywaj jeszcze miesiąc skoro tak trzeba, a jeszcze się w życiu napracujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem 2 tyg po usunięciu dysku wstawieniu implantu i stabilizacji l5-s1 i od kilku dni juz wykonuje cwiczenia które zalecił fizjoterapeuta..., dalej czuje ból po operacji wraz z bólem ktory miałem przed operacja.... Nie wiem czy nie za wcześnie na cwiczenia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×