Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rezygnacja z operacji przepukliny przy dyskopatii kręgosłupa


Gość miou

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, czy duża przepuklina (10letnia) która uciska worek oponowy oraz korzenie nerwowe może się cofnąć, chodzi mi o to że kilka miesiecy temu zostałam skierowana na zabieg (styczeń 2013), jednakże ostatnio mam poprawę, ból nogi jest o wiele słabszy i jest ona silniejsza. Czasami tylko bardziej boli jak chodzę, chociaż najgorzej jest jak leżę, tzn bo zawsze ciągnię mi ją, bolą kłują palce stopy, i czasami trochę dretwieje (czucie jak przez ręcznik), czyli mam najgorsze wieczorki i poranki. W pracy po jakimś czasie przechodzi. Więc chyba jest znacząca poprawa. Mogę w miarę normalnie funkcjonować, co wcześniej nie moglam, ale wtedy połozenie się najbardziej pomagało?? Teraz jest odwrotnie. Czy dobrze zrobię rezygnując z zabiegu (bo jest poprawa). I jest to mi niepotrzebne. Rezonans*Dyskretne łukowate wygięcie kręgosłupa lędźwiowego w lewo z niewielką rotacją osiową kręgów w lewo. Spłycenie prawie zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Obniżenie wysokości i intensywności sygnału w obrazach T2 zależnych krążka międzykręgowego na poziomie L4-L5 i w mniejszym stopniu na poziomie L5-S1 na skutek ich zmian degeneracyjnych. Na poziomie VL4-VL5 widoczna jest duża przepuklina centralno-lewostronna z częściowym wpadaniem jądra miażdżystego która uciska worek oponowy oraz obustronnie korzenie nerwowe, ale głównie korzeń nerwowy lewy. Ponadto w obrębie trzonu kręgu VL2 widoczne jest hyperintensywne ognisko w obrazachT1 i T2 zależnych o śr. około 16mm o cechach niewielkiego naczyniaka.*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Adam Słupsk

Witam, z mojej wiedzy powiem tak, są dwie szkoły- jedna mówi, żeby się operować jak najszybciej, a druga mówi żeby jak najpóźniej się da. Ani pierwsza ani druga nie jest 100% dobra. Bo zabieg zawsze można spartolić. kwestia gdzie jest większe prawdopodobieństwo powodzenia??? tego nikt nie wie bo statystyk nie wiem dlaczego ale nikt nie prowadzi :/ Ja sam mam przepuklinę dużą między L4/L5. Na l4 jestem już 5 tydz. i chodzę lekko utykając, zero tabletek przeciwbólowych. Mam skierowanie na operacje w Słupsku za 3 mce i też myślę czy iść. Ale ja myślę, tak, że decyzje podejmę kilka dni przed operacją, będzie dobrze nie pójdę... Chciałbym jeżeli już metodą endoskopową a w słupsku tak nie stety nie robią. za ok 7 tyś wiem, że w całej polsce zrobią. w sumie z ubezp. chyba dają ok 5 tyś wiec 2 dołożyć i za tydz. mogą ciąć :) także jest opcja w nagłym przypadku pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie zwlekała.Jestem po operacji kręgosłupa lędzwiowego.U mnie była troszkę inna sytuacja , a mianowice sekwestracja ,czyli całkowite wypadnięcie jądra miażdżystego ,rwa kulszowa prawostronna , przepuklina jedna na 13 mm, a druga na 8 mm.Bóle straszliwe , po nocach nie spałam , był problem z chodzeniem.Po operacji czuję się znacznie lepiej.Mogę chodzić.Mam niedowład stopy , ale jest on konsekwencją tego co było przed operacją. Stopniowo ma ustępować.Chodzę już znacznie lepiej . ale na wszystko potrzeba czasu .Na razie choruję - 6 miesiąc i stopniowo wracam do formy .Więc odwagi , bo samo nie przejdzie ,a jeśli tak to powróci z powrotem.Ja bym nie zwlekała , wiem to z własnego doświadczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie neurolog powiedziala że jak ten glut - ciekawe porównanie:) się oderwie to będę miała problemy, powiedziała że moja przepuklina jest wskazaniem do operacji ale oprócz ubytkow neurologicznych (młoteczek), nie mam objawów porazennych. Po prostu jeszcze raz pójdę do neurochirurga i niech teraz jeszcze raz zadecyduje, bylam u niego tylko raz w sierpniu i wtedy byla taka decyzja-ciąć-termin styczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość marzenna

Problemy z przepuklina lędzwiową mam od sierpnia 2015 r w tym czasie dwie tomografie i jest mała poprawa ,mój neurohirurg odradził mi operacje bo jest nadzieja ,źe się całkowicie wchłonie. Wytłumaczył mi na zasadzie nadmuchanego balonu który po pewnym czasie jego powietrze w środku znika ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×